Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Policia izraelite kërkon arrestimin e kryeministrit Netanjahu

Kryeministri izraelit Beniamin Netanjahu rrezikon të futet në burg. Pas një hetimi 14-mujor, policia izraelite ka dalë në përfundimin se kryeministri duhet të arrestohet. Kërkesën për arrestimin e njeriut, që cilësohet si një ndër kushtërshtarët më të fortë të Xhorxh Sorosit, policia e bëri të ditur përmes një deklarate, ku thuhet se ka prova të mjaftueshme për të paditur numrin ...

Lexo me teper »

Martin Schulz jep dorëheqjen si kryetar i social-demokratikes gjermane

Ish presidenti i Parlamentit Europian, Martin Schulz, ka dhënë dorëheqjen si kreu i Social-Demokratëve të Gjermanisë. Andrea Nahles është nominuar për të marrë vendin e tij, por SPD ende do përballet me një votim partiak në prill. Martin Schulz njoftoi të martën se po e hiqte dorë nga pozita e tij si kreu i Social Demokratëve të Gjermanisë (SPD). Dështimi ...

Lexo me teper »

Pas djalit të Trump edhe Obamës i dërgohet zarf me “pluhur të bardhë”

Një zarf me ‘Pluhur të Bardhë’ i është dërguar në zyrë  ish-Presidentit Obama në Uashingotn vetëm 24 orë pasi djali i Presidentit Trump mori një zarf të ngjashëm. Policia në Uashingon po heton  për “substancën e bardhë” që u dërgua në zyrën e ish-Presidentit Obama në qytet. Incidenti rapotohet se ka ndodhur rreth orës 12:30. Shefi i Policisë tha se ...

Lexo me teper »

Shefi i Inteligjencës Amerikane: Rreziku për luftë më i lartë se asnjëherë

Sipas Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare amerikane, Daniel Coats, rreziku i konfliktit mes shteteve është më i lartë tani se çka qënë ndonjëherë që nga fundi i Luftës së Ftohtë. “Kërcënimet më të drejtpërdrejta vitin e ardhshëm do vijnë nga Koreja e Veriut. Në të njëjtën kohë, kërcënimi i përdorimit të armëve të shkatërrimit në masë nga shtetet do vazhdojë të ...

Lexo me teper »

Gënjeu për Putinin, ministri holandez jep dorëheqjen: Më ka humbur besueshmëria

Ministri i jashtëm i Holandës, Halbe Zijlstra, ka dhënë dorëheqjen ditën e sotme pasi pranoi se ka gënjyer kur tha se kishte dëgjuar personalisht Vladimir Putinin duke folur për planet për krijimin e “Rusisë së Madhe” në vitin 2006. Zijlstra tha se kredibiliteti i tij ishte dëmtuar nga kjo çështje dhe se është e pamundshme për ta vazhduar punën e ...

Lexo me teper »

Turqia ‘ultimatum’ SHBA-së: Presim hapa konkretë ose prishemi përfundimisht

Marrëdhëniet e tensionuara mes Turqisë dhe SHBA-së duket se kanë arritur në pikën kritike. Ankaraja po kërkon ‘qartësi’ nga SHBA-ja, duke e kërcënuar me prishje të marrëdhënieve. Veprimet e SHBA-së janë arsyeja që ka çuar në “besimin e humbur” mes dy aleatëve të NATO-s, u tha gazetarëve të hënën, ministri i jashtëm turk, Mevlut Çavusoglu. Ai vijoi në deklaratën e ...

Lexo me teper »

Përplasen dy trenat në Austri, 1 i vdekur dhe 22 të plagosur

Të paktën një person ka vdekur dhe më shumë se 20 të tjerë kanë mbetur të plagosur, në një aksident në Austri. Mësohet se ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 01:00 të të hënës, në në krahinën austriake të Steiermarkit, në qytetin juglindor Niklasdorf, ku një tren doli nga shinat pas një përplasjeje me një lokomotivë tjetër. Policia austriake ...

Lexo me teper »

Duterte urdhër të pazakontë ushtarëve: Qëllojini femrat në vaginë!

Presidenti i Filipineve Rodrigo Duterte, si gjithmonë me karakterin dhe të folurën e tij, bëhet sërish epiqendër e mediave. Deklarata e fortë e radhës, është bërë përpara një grupi ish-rebelësh komunistë, të cilëve Duterte u shërbeu si kryetar i bashkësisë së qytetit para se të bëhej president. “Tregojuni ushtarëve. Ka një urdhër të ri që vjen nga kryetari i bashkësisë. ...

Lexo me teper »

Lirohen policët e arrestuar për manipulim provash për vdekjen e Ivanoviqit

Gjykata e Mitrovicës në Kosovë ka liruar dy policët të cilët ishin arrestuar dy ditë më parë si tw dyshuar pwr manipulim tw provave rreth vrasjes sw Oliver Ivanoviqit Lajmin për “Kohën Ditore” e ka konfirmuar kryeprokurori i Prokurorisë Themelore në Mitrovicë, Shyqri Syla. Prokuroria, sot në mëngjes ka kërkuar nga Gjykata, që t`u caktojë një muaj paraburgim të dyshuarve. ...

Lexo me teper »

Putin bisedë telefonike me Trump për konfiktin Izrael-Palestinë

Presidenti Vladimir Putin i tha kreut palestinez Mahmoud Abbas se ai diskutoi procesin paqësor arabo-izraelit gjatë një bisede telefonike me homologun e tij amerikan Donald Trump, raportojnë mediat ruse. Putin bëri vërejtjet gjatë takimit me Abbasin të hënën në mbrëmje, raporton TASS. “Kam pasur vetëm një bisedë telefonike me Presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, [Donald] Trump”, tha Presidenti ...

Lexo me teper »