Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Kongresi amerikan hyn në ngërç për politikat e emigracionit të ndërmarra nga Trump

Demokratët e Kongresit po bëjnë presion për më shumë mbrojtje për azilkërkuesit në kufirin e vendit me Meksikën. Këtë javë ata publikuan një ligj që reflekton shqetësimin e tyre në rritje dhe irritimin rreth politikave të emigracionit të administratës Trump. Por republikanët akuzojnë demokratët se po refuzojnë të pranojnë se ekziston një krizë mbi emigrimin dhe se po e përkeqësojnë ...

Lexo me teper »

Facebook dënohet me 5 miliardë gjobë për shkeljen e privatësisë

Rregullatorët amerikanë kanë miratuar një gjobë prej 5 miliardë dollarësh për “Facebook-un” në lidhje me shkeljen e privatësisë. Komisioni Federal i Tregtisë po hetonte akuzat, se kompania e konsulencës politike “Cambridge analytica”, ka shfrytëzuar të dhënat e 87 milionë përdoruesve të “Facebook-ut”. Hetimi ka nisur në mars 2018 dhe ishte fokusuar tek fakti, nëse “Facebook” ka shkelur një marrëveshje të ...

Lexo me teper »

Stuhi tropikale në Luiziana, Trump shpall gjendjen e jashtë zakonshme

Luiziana është në prag të një stuhie të fuqishme tropikale që ka ngjallur tmerr e frikë te amerikanët. Stuhia “Barry” nisi nga gjiri i Meksikos dhe tashmë pritet të prekë tokën si një uragan i kategorisë së parë. Në këto kushte, Presidenti i SHBA, Donald Trump ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në Luiziana. Pritet që më i prekuri nga kjo ...

Lexo me teper »

Tërmet i fortë në Filipine, 51 të plagosur (FOTO)

Pesëdhjetë e një njerëz kanë mbetur të plagosur dhe disa shtëpi, kisha dhe ndërtesa të tjera u dëmtuan, kur një tërmet goditi Filipinet këtë të shtunë. Tërmeti me magnitudë 5,8  goditi bregun verilindor të ishullit Mindanao në orën 4:42 të mëngjesit, me zyrën sizmologjike të Filipineve që regjistroi edhe 7 tronditje të tjera më pak intensive, shkruan ABS-CBN. Zyrtarët në ...

Lexo me teper »

Vritet ushtari amerikan në Afganistan, Trump drejt dhënies fund të luftës 18-vjeçare

Një ushtar amerikan është vrarë në Afganistan gjatë misionit të NATO-s. Identiteti i ushtarit nuk bëhet i ditur, por ai është i 11-ti që vritet në Afganistan për këtë vit. “Emri i ushtarit të vrarë në aksion nuk do të zbulohet deri në 24 orë pas njoftimit të familjarëve”, tha misioni i drejtuar nga NATO në Afganistan në një deklaratë ...

Lexo me teper »

Rikthehen zjarret në Greqi, flakët përpijnë pyjet në Lefkada

Rikthehen zjarret në Greqi. Sikurse raportojnë mediat greke, mesditën e sotme një zjarr ka rënë në Kalamist, në ishullin e Lefkadës, një destinacion turistik ky i vizituar shumë edhe nga shqiptarët. Sipas informacioneve paraprake, zjarri po djeg zonën e pyjeve të Kalamistit dhe po përhapet me shpejtësi të madhe. Dymbëdhjetë zjarrfikës dhe gjashtë automjete janë angazhuar në terren, po ashtu ...

Lexo me teper »

Jelekzinjtë pushtojnë panteonin francez: Jemi pa letra, pa fytyrë, pa zë! (FOTO/ VIDEO)

Qindra emigrantë pa dokumente kanë protestuar në qendër të Parisit,  duke kërkuar të drejtën për të qëndruar në Francë. Protestuesit, të cilët kryesisht ishin nga Afrika Perëndimore, u ngritën në ndërtesën e Panteonit të Parisit rreth mesditës së të premtes. Për shkak të vërshimit të protestuesve, turistët u evakuan nga mauzoleumi, ku shumë prej figurave më të famshme të Francës ...

Lexo me teper »

Sulm me bomba në hotel – 10 të vdekur në Somali, mes tyre gazetarë

Të paktën 10 persona kanë mbetur të vrarë  dhe dhjetëra të tjetër të plagosur gjatë një sulmi në një hotel në Somali. “CNN” shkruan se disa njerëz të armatosur sulmuan hotelin në qytetin portual të Kismayo-s, rreth 500 km në jug të kryeqytetit Mogadishu. Një makinë bombë shpërtheu në hyrje të hotelit. Mes viktimave ishte dhe Hodan Nalayeh, një gazetare ...

Lexo me teper »

Qeveria dhe opozita arrijnë marrëveshje për dialog në Venezuelë

Presidenti i Venezuelës ka njoftuar se qeveria dhe opozita kanë arritur marrëveshje për të krijuar një “tavolinë të përhershme të dialogut”, një ditë pasi përfunduan bisedimet në Barbados për zgjidhjen e krizës politike në vend. “Pas tre ditëve të dialogut intensiv me opozitën e venezuelase, ne kemi arritur një marrëveshje që të krijojmë një tavolinë të përhershme të dialogut”, shkruan ...

Lexo me teper »

Hakerat vjedhin 32 miliardë dollarë gjatë një transaksioni kripto-monedhash

Një zyrë shkëmbimi kripto-monedhash në Tokio ka ndërprerë shërbimet pasi ka humbur 32 milionë dollarë për shkak të një hakimi, shkruan The Guardian. Remixpoint, i cili drejton shkëmbimin e Bitpoint Japan, zbuloi se rreth 3.5 miliardë dollarë në monedha të ndryshme dixhitale ishin zhdukur nga menaxhimi i saj. Hakimi u bë i dukshëm pas një gabimi të shfaqur në sistemin ...

Lexo me teper »