Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Dëbohen 23 diplomatë rusë, May: Ishin oficerë të shërbimeve sekrete

Pasi dështoi të jepte informacione brenda ultimatumit që skadoi në mesnatë nga ana e Britanisë së Madhe, Rusia u shpall shteti fajtor për tentativën e vrasjes së ish-spiunit rus, Sergei Skripal. Ka qënë vetë kryeministria Theresa May, e cila duke folur përpara deputetëve të Parlamentit britanik njoftoi një seri masash ndëshkuese ndaj Rusisë. May u shpreh se se rasti i ...

Lexo me teper »

Merkel zyrtarisht kancelare për të katërtën herë radhazi

171 ditë pas zgjedhjeve parlamentare, Angela Merkel është zgjedhur zyrtarisht si kancelare për të katërtën herë radhazi. Deputetët gjermanë i kanë dhënë 364 vota nga 688 në total ç’ka i jep mundësinë Merkelit që të formojë qeverinë e re. Në zgjedhjet e fundit, CDU-ja e Merkel bashkë me CSU-në e Annegret Kramp-Karrenbauer arritën të shpalleshin partitë fituese, por pa votat ...

Lexo me teper »

Sot ndërpritet transmetimi televiziv në Greqi

Ditën e sotme televizioni grek “Mega Channel” do të mbyllet përfundimisht, pas vendimit të djeshëm të Këshillit Kombëtar të Radiotelevizionit. Ky Këshill vendosi që platforma dixhitale, DIGEA, të ndërpresë aksesin e transmetimit brenda afateve ligjore. “Mega Channel” nuk mundi të marrë licencë transmetimi si televizion kombëtar edhe psë për dy dekada ishte televizioni më i fuqishëm në vend, kjo për ...

Lexo me teper »

Memorial për viktimat e sulmeve me armë nëpër shkolla, 7000 këpucë para Kongresit Amerikan (VIDEO)

Aktivistët dhe vullnetarët që mbrojnë çështjen e kontrollit të armëve kanë hedhur 7,000 palë këpucë në lëndinën e  ndërtesës së “Capitol” (Godina e Kongresit Amerikan) në një memorial për të gjithë fëmijët të vrarë nga dhuna me armë në SHBA, që prej masakrës së Sandy Hook. “Askush nuk është në ato këpucë, janë bosh njëlloj si boshllëku që la në ...

Lexo me teper »

Ndahet nga jeta shkencëtari më i madh i kohës, Stephen Hawkings

Shkencëtari dhe fizikanti fizikanti Stephen Hawking ka ndërruar jetë në moshën 76 vjeçare. BBC shkruan se shkencëtari ka ndërruar jetë në orët e para të mëngjesit të sotëm, në mënyrë natyrale në shtëpinë e tij në Cambridge. Fëmijët e Howkings, Lucy, Robert dhe Tim,në një deklaratë për mediat thanë: “Ne jemi të pikëlluar që babai ynë i dashur vdiq sot. Ai ...

Lexo me teper »

Juncker për Britaninë e Madhe: Do pendohet që po largohet nga BE

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker ka deklaruar se Mbretëria e Bashkuar “do të pendohet” për largimin nga Bashkimi Evropian. Këtë deklaratë Juncer e bëri në Parlamentin Evropian në Strasburg, ndërsa shtoi se negociatat për Brexit-in tashmë janë bërë urgjente.  Juncer tha se nuk dëshiron që qytetarët e BE-së “të bien viktimë e Brexit-it” dhe shtoi se është e rëndësishme ...

Lexo me teper »

Brexit/ Jean-Claude Juncker- Britanisë: Do vijë koha që do pendoheni për vendimin

Britanisë së Madhe do t’i ‘vijë keq” nga vendimi për t’u larguar nga BE, paralajmëroi presidenti i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker. Duke ju drejtuar Parlamentit Europian, Juncker u brohorit nga deputetët euroskeptikë, ndërsa vuri në dukje se largimi i Mbretërisë së Bashkuar ishte në fuqi më 29 mars 2019. Në përgjigje ai tha se do të vijë koha “kur do ...

Lexo me teper »

7 mijë këpucë jashtë Shtëpisë së Bardhë, protestë për simbolizimin e viktimave nga armët e zjarrit

Rreth 7000 këpucë janë vendosur jashtë Shtëpisë së Bardhë në shënjë proteste kundër viktimave të shkaktuara nga armët e zjarrit. Protesta është titulluar ‘Monument për fëmijët tanë’ dhe simbolizon numrin e fëmijëve që kanë qënë viktima të dhunës me armë që nga dhjetori 2012 nga sulmet në shkollën Newtown Conn. Në SHBA ka lindur një debat i cili ka shkuar ...

Lexo me teper »