Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Stoltenberg paralajmëron Turqinë me pasoja pas blerjes së sistemit S-400

NATO-ja paralajmëroi sot Turqinë për pasoja të mundshme, pas blerjes dhe marrjes nga ana e autoriteteve turke të sistemit mbrojtës rus, tip S-400, pjesë të të cilit mbërritën po sot. “Është në dorën e aleatëve të vendosin se çfarë pajisje ushtarake blejnë, por jemi të shqetësuar për pasojat e mundshme të vendimit të Turqisë për të blerë sistemin S-400”, deklaroi ...

Lexo me teper »

May: Po largohem nga detyra krenare dhe e zhgënjyer njëkohësisht

Kryeministrja britanike Theresa May u shpreh sot se po largohet nga detyra e saj krenare dhe e zhgënjyer njëkohësisht. May do të dorëzoi detyrën këtë muaj pasi dështoi në premtimin e saj kryesor për të udhëhequr vendin në procesin daljes nga Bashkimi Evropian. Kryeministrja britanike dështoi të bind parlamentin për të votuar marrëveshjen e negociuar me Bashkimin Evropian, ndërsa tha ...

Lexo me teper »

Turqia merr ngarkesën e parë të sistemit rus mbrojtës S-400, reagon ashpër SHBA-ja

Turqia ka marrë dërgesën e parë të pajisjeve të sistemit të raketave të mbrojtjes ajrore S-400 nga Moska, duke hedhur poshtë presionin nga Uashingtoni për të hequr marrëveshjen e armëve me Rusinë. Pjesët përbërëse arritën në aeroportin ushtarak Murted të Ankarasë të premten, tha Ministria e Mbrojtjes, në një deklaratë të shkurtër. Ministria e Mbrojtjes e Rusisë gjithashtu ka konfirmuar ...

Lexo me teper »

Rritja e kriminalitetit nga azilantët, kreu i VOLVO-s paralajmëron zhvendosjen e selisë jashtë Suedisë

Kreu i prodhuesit të makinave suedeze, ‘Volvo’, ka krijuar jo pak polemika e tronditje, teksa ka deklaruar se kompania e tij po vuan jo pak për të tërhequr specialistë të huaj për shkak të mungesës së sigurisë publike dhe mund të marrë në konsideratë zhvendosjen në vende të tjera. Duke folur për të përditshmen ‘Svenska Dagbladet’, CEO i ‘Volvos’, Hakan ...

Lexo me teper »

Shpërthim në një termocentral në Moskë, një i vdekur dhe 13 të plagosur (VIDEO)

Flakët u rritën 50 metra mbi një termocentral pranë Moskës, ku një zjarr shpërtheu të enjten. Një person ka humbur jetën dhe 13 të tjerë mbetën të plagosur pas një shpërthimi në një termocentral afër Moskës. Sikurse shkruan “RT”, flakët u ngritën deri në 50 metra mbi termocentralin Severnaya në Chelobit’evo, në rajonin e Moskës. Uzina e madhe punon me ...

Lexo me teper »

Avioni përballet me turbulenca, plagosen 37 prej pasagjerëve

Një avion i cili po fluturonte nga Kanadaja në Australi bëri një ulje të paplanifikuar në Hawaii , ditën e djeshme pasi u përball me turbulenca. Në bordin e avionit ndodheshin gjithsej 233 pasagjerë dhe anëtarë të ekuipazhit, 37 prej të cilëve mbetën të lënduar. Gazeta “Time” shkruan se 30 prej tyre u shtruan nëpër spitale, nëntë prej të cilëve ...

Lexo me teper »

Pedofilja më famëkeqe e Britanisë drejt lirimit nga burgu

Pedofilja më famëkeqe e Britanisë, Vanessa George, do të lirohet nga burgu. Gazeta “Metro” shkruan se George e ka filmuar dhe fotografuar veten duke abuzuar me foshnja dhe fëmijë të vegjël në çerdhen ku ajo punonte, para se t’i shpërndante pamjet në një rrjet online për pedofilët. Ajo mori dënimin minimal prej shtatë vjetësh në burg në 2009-ën, por tani ...

Lexo me teper »

Mijëra dollarë fluturojnë në autostradë, shoferë e pasagjerë ndalojnë t’i marrin për vete (VIDEO)

Nëse do binin para nga qielli, çfarë do bënit? Me siguri do nxitonit të mblidhni sa më shumë që të mundeni. Kjo gjë ka ndodhur të martën në Georgia të SHBA-së, por paratë sigurisht nuk kanë rënë ekzaktësisht nga qielli. Sikurse shkruajnë mediat amerikane, një incident ka ndodhur në një autostradë me 6 korsi në Dunwoody, Georgia. Dera anësore e ...

Lexo me teper »

Kapen 1.3 miliardë dollarë kokainë në anijen e bankës amerikane “JPMorgan Chase”

Autoritetet amerikane kanë kapur mbi 1 miliard dollarë kokainë në pronësi të një fondi të drejtuar nga banka e investimeve dhe kompania e shërbimeve financiare, JPMorgan Chase. Droga u kap në një anije mallrash në një port në Filadelfia muajin e kaluar. Bëhet fjalë për më shumë se 20 ton kokainë. Versioni lokal i CBS-së në Filadelfia, shkruan se anija ...

Lexo me teper »

Moti i keq në Itali, plagosen 18 persona

Të paktën 18 persona u plagosën dje pas reshjeve të rrëmbyera të shiut në qytetin e Peskarës, sipas agjencisë italiane të lajmeve, ANSA. Të plagosurit përfshinë edhe një shtatzënë, e cila lëndua në kokë, por që mori menjëherë trajtim mjekësor. Në Milano Marittima, një grua u plagos rëndë, ndërkohë që një pishë 200-vjeçare u shkul nga një tornado. Në Molise ra ...

Lexo me teper »