Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Bombë makinës së Konsullatës shqiptare në Selanik

Shpërthimi i makinës së Konsullatës së Përgjithshme të Shqipërisë në Greqi ka tronditur stafin dhe banorët e zonës. Sipas mediave greke makina ka shpërthyer me bombë artizanale,  kur ishte e parkuar para Konsullatës, në rrugën Psara në Touba, Selanik,  rreth orës 02:30 të mëngjesit. Pas alarmit të shkaktuar nga flakët në vend mbërritën tetë forca zjarrfikëse  të cilat u morrën ...

Lexo me teper »

Ortek në Zvicër/ Humb jetën një alpiniste, 3 të tjerë të plagosur

Një grua alpiniste ka humbur jetën dhe tre të tjerë janë plagosur nën ortekun i cili u shemb në Alpet zvicerane pranë kufirit zvicerano-italian. Ekipet e shpëtimit nxorrën alpinistët e lënduar për t’i transferuar më pas në spital ku gruaja 40-vjeçare ndërroi jetë për shkak të plagëve të marra.  Të paktën tre alpinistë kanë vdekur në tre ortekë që kanë ...

Lexo me teper »

Angli – Shpërthimi i fuqishëm rrafshon godinën, plagosen rëndë 4 persona

Katër persona janë shtruar në spital pasi një shpërthim të fuqishëm i cili shkatërroi një ndërtesë dhe një dyqan në qytetin britanik të Leicester. Gjashtëdhjetë banesa janë evakuuar si pjesë e masave të sigurisë dhe rrugët në zonën përreth janë mbyllur. Nuk ka shenja se shpërthimi është i lidhur me terrorizmin, deklaroi policia në ‘Twitter’. Një zëdhënës për operatorin e ...

Lexo me teper »

Tërmeti 7.5 ballësh godet ishujt në Paqësor, alarm për cunami

Një tërmet me magnitudë 7.5 ka goditur Papua Guinenë e Re, në oqeanin Paqësor. Lajmi është publikuar nga Mbikëqyrja Gjeologjike e SHBA-së (USGS). Tërmeti ndodhi në një thellësi prej 35 kilometrash, sipas USGS dhe vetëm 10 kilometra, sipas Qendrës Sizmologjike Europiane Mesdhetare (EMSC). Epiqendra e tij ishte në një rajon malor rreth 40 kilometra në veri të malit Bosavi, një ...

Lexo me teper »

Grushti i shtetit në Turqi/ Zbulohet nga ByLock, kërkohen 15 vite burg për asistenten shqiptare

E përditshmja turke “Milliyet” ka bërë të ditur se për asistenten e një universiteti privat në Izmir, e cila u arrestua para disa javesh në kuadër të hetimeve kundër FETO-s, është kërkohet 15 vjet burg.   Z.B (27) me origjinë nga Kosova, është arrestuar pasi ajo akuzohet nga vepra penale të ‘Organizimit dhe pjesëmarrjes në grupe terrorist’ pasi se ajo ...

Lexo me teper »

Vrasja e shqiptarit në Angli, policia arreston tre të dyshuar

Tre persona janë arrestuar nga policia britanike si autorë të dyshuar të vrasjes së 30-vjeçarit shqiptar Jozef Boci, në Greenëich më 17 Shkurt. Të arrestuarit janë Ibrahim Jones 21 vjeç, Dominic Brown 29 vjeç dhe Oluwatimeilehin Oniyitan 20 vjeç. Ata akuzohen për dhunën me pasoja vdekjen duke shkaktuar humbjen e jetës në spital si pasojë e plagëve të shumta të 30 ...

Lexo me teper »

Vendim unanim, Kёshilli i Sigurimit voton pёr armёpushim nё Siri

Kёshilli i Sigurimit, forumi mё i lartё i OKB-sё  ka rënë dakord pёr tё paktёn 30 ditё armëpushim nё Siri. Pas njё rezistence fillestare tё Rusisё tё 15 anёtarёt nё Nju Jork votuan njёzёri pro rezolutёs. Rezoluta megjithatё nuk pёrmban asnjё mjet presioni tё detyrueshёm sipas sё drejtёs ndёrkombёtare pёr zbatimin e armёpushimit. Nё vendimin e këshillit thuhet, se armёpushimi duhet ...

Lexo me teper »

Trump vendos sanksione, Kim Jong Un: I konsiderojmë si ftesë për luftë

Koreja e Veriut ka dënuar sanksionet e reja të vendosura nga Shtetet e Bashkuara duke akuzuar Uashingtonin se po tenton të pengojë në rregullimin e marrëdhënieve me Korenë Jugore gjatë Lojërave Olimpike Dimërore. Deklarata është publikuar nga agjencia e lajmeve të Koresë Veriore, KCNA, vetëm pak ditë pasi administrata e presidentit amerikan, Donald Trump ka njoftuar për masa të reja ...

Lexo me teper »

Juncker, Mogherini dhe Hahn vizitojnë sot Shkupin

Ditën e sotme në Maqedoni do të mbërrijë treshja e lartë evropiane, Presidenti i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker, i shoqëruar nga përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme në BE, Federika Mogherini dhe eurokomisioneri për zgjerim, Johannes Hahn. Media maqedonase ‘Ina’ raporton se vizitat lidhen me procesin integrues të rajonit, reformat që burojnë nga strategjia për zgjerim si dhe dialogu ...

Lexo me teper »

Zbulohet një varr i lashtë në Egjipt, arkeologët: Ky është vetëm fillimi

Në Egjip është zbuluar një tjetër varr i lashtë.  Varreza e madhe u zbulua në një vend të gjerë në buzë të shkretëtirës pranë Luginës së Nilit, në jug të kryeqytetit Kajro, shkruan “Independent”.  Është zbulimi i fundit  dhe duhet të shpallet nga Ministria e Antikiteteve egjiptiane dhe puna e gërmimit pritet të marrë të paktën pesë vjet, pasi rreth ...

Lexo me teper »