Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Arrestohet ish-presidenti i Koresë së Jugut

Arrestohet ish presidenti i Koresë së Jugut Lee i cili akuzohet se se ka marrë 10.3 milionë dollarë ryshfet nga agjencia e inteligjencës, biznesmenë dhe të tjerë gjatë periudhës 2008-2013, kur ai ishte në detyrë Lee është arrestuar pasi gjykata rajonale qendrore e Seulit lëshoi urdhërarrest për ish-presidentin nën akuzën “ryshfet dhe shpërdorim të detyrës“. Ish presidenti Lee akuzohet se ...

Lexo me teper »

Akt terrorist në Francë, policia qëllon për vdekje pengmarrësin

Policia franceze është detyruar të qëllojë për vdekje personin e armatosur, i cili mori peng 10 persona në një supermarket në Francën jugore. Sulmuesi me origjinë marokene, fillimisht hapi zjarr ndaj katër oficerëve të policisë në qytetin historik të Carcassonne të premten në mëngjes. Ai më pas sulmoi një supermarket në qytetin e afërt të Trebes, duke marrë disa pengje. ...

Lexo me teper »

Vriten dy civilë gjatë pengmarrjes në Francë, ministri i Brendshëm: Akt terrorist i ‘ISIS’

Një ngjarje e rëndë po ndodh në Francë, ku një person ka marrë peng 10 civilë në një supermarket në Trebes.  Pengmarrësi ka pretenduar se është pjesë e ‘ISIS’-it dhe se po merrte hak për Sirinë, sipas ‘AFP’ që citon deklaratën e bërë nga Prokurori i Përgjithshëm. Ai është identifikuar si shtetas maroken dhe sipas mediave franceze ishte i njohur ...

Lexo me teper »

Akuza për favore seksuale, pezullohet konkursi i Miss-it në Venezuelë

Konkursi i bukurisë për Miss Venezuela është pezulluar pas publikimit të akuzave për favore seksuale dhe korrupsioni financiar. BBC shkruan se ish-pjesëmarrëset e ‘Miss Venezuela’ kanë akuzuar konkurentet për marrjen e parave nga biznesmenët dhe zyrtarët qeveritarë, në shkëmbim të favoreve seksuale. Organizatorët e këtij konkursi, në përgjigje të akuzave të publikuara fiullimisht në mediat sociale, thanë se do të ...

Lexo me teper »

Taksistët në Barcelonë ngrihen në protesta (VIDEO)

Në dhjetor të vitit 2014, kompania Uber me bazë në SHBA u pezullua në Spanjë pas protestave dhe ankesave të shumta nga sektori i taksive në vend dhe tani kompania ka në plan të rikthehet në Barcelonë, kryeqytetin katalanas me një fluks të madh turistësh. Mirëpo kjo gjë nuk u ka pëlqyer shoferëve të  taksive, të cilët dolën në rrugët ...

Lexo me teper »

Trump zëvendëson këshilltarin McMaster me John Bolton

Ish-ambasadori i Kombeve të Bashkuara dhe republikani John Bolton do të zëvendësojë gjeneralin HR McMaster si këshilltar i sigurimit kombëtar më 9 prill. Lajmin e ka dhënë vetë presidenti Donald Trump, i cili falenderoi Herbert Raymond McMaster për shërbimin e tij, duke lavdëruar “punën e tij të jashtëzakonshme” në rolin si Këshilltar i Sigurisë Kombëtare. “McMaster do të mbetet gjithmonë ...

Lexo me teper »

Urinoi mbi memorialin e Auschwitz-it, arrestohet studenti izraelit

Një i ri izraelit është arrestuar në muzeun e Auschwitz, pasi ka urinuar  mbi një memorial të viktimave të ish-kampit të përqendrimit nazist. 19-vjeçari i paidentifikuar u kap dhe u dërgua në paraburgim të mërkurën. Studenti ishte pjesë e një turneu vizitues, u kap nga guidieri duke urinuar mbi një monument. Më pas ai u arrestua dhe u mor në ...

Lexo me teper »

Rrëzohet avioni ushtarak në Turqi, personeli nuk shpëton

Një avion ushtarak është rrëzuar në provincën Nevşehir të Turqisë. Sipas Forcave të Armatosura Turke, avioni luftarak F-16 u rrëzua gjatë një fluturime stërvitor, duke i marrë jetën personelit që bënte stërvitjen, ndonëse nuk bëhet ende me dije numri i saktë i viktimave. ‘Anadolu Agency’ (AA) shkruan se ngjarja e rëndë ndodhi rreth orës 18:00 (sipas orës lokale) të ditës ...

Lexo me teper »

Autobusi në Tajlandë del nga rruga, 18 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur

Një aksident i rëndë rrugor ka ndodhur në verilindje të Tajlandës, ku një autobus ka dalë nga rruga, duke marrë jetët e 18 personave. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e së mërkurës në provincën Nakhon Ratchasima të Tajlandës. CBS News raporton që në autobusin 2 katësh udhëtonin rreth 50 persona të cilët ishin duke u kthyer nga një festë. ...

Lexo me teper »