Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Zbardhet Roma, bie dëborë pas 6 vitesh

Për herë të parë pas gjashtë vitesh, Agjencia e Mbrojtjes Civile e Italisë është detyruar të dërgojë ushtrinë për të pastruar rrugët e Romës, pasi vendi u mbulua nga bora. Mëngjesin e sotëm bora në kryeqytetin italian, shënoheti deri në 5 centimetra trashësi, ndërsa temperaturat kanë rënë në -25 gradë celcius. Si pasojë e reshjeve të dëborës, në Romë janë ...

Lexo me teper »

CDU e Merkel miraton koalicion e madh me social-demokratët

Partia konservatore e Merkel ka dhënë dritën jeshile për formimin e një qeverie të re me Social Demokratët. Por përkundër frontit harmonik, tensionet e brendshme në parti janë të pamundura të injorohen. Siç pritej, delegatët në konferencën e partisë CDU në Berlin miratuan të hënën me një diferencë të gjerë marrëveshjen e koalicionit të madh me Social Demokratët (SPD), vetëm ...

Lexo me teper »

Zëdhënësja e BE: Dialgu Kosovë-Serbi në frymë konstruktive, nesër diskutohet Asosacioni

Dialogu midis Kosovës dhe Serbisë ka vazhduar ditën e sotme në Bruksel, ku është diskutuar për implementimin e marrëveshjes së lirisë së lëvizjes, drejtësisë dhe menaxhimit të integruar të kufirit. Ndërkohë takimet do të vazhdojnë nesër dhe do të diskutohet për marrëveshjen e Asosacionit e komunave serbe, energjinë dhe urën në Mitrovicë. Delegacioni i Kosovës është udhëhequr nga Avni Arifi ...

Lexo me teper »

Mishel Obama së shpejti me një libër autobiografik

Mishel Obama ish-Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës do të publikojë së shpejti librin e saj të parë autobiografik. Ish zonja e parë ka vendosur të zbulojë disa detaje për librin e saj. Ajo është shprehur se libri do të titullohet “Becoming”. “Libri “Becoming”  ka qenë një përvojë thellësisht personale. Libri më ka lejuar, për herë të ...

Lexo me teper »

Hahn: Serbia në BE pas normalizimit të marrëdhënieve me Kosovën

Komisioneri Evropian për Zgjerim dhe Fqinjësi, Johannes Hahn pas takimit me presidentin e Serbisë, Alekandar Vuçiq deklaroi se viti 2018 mund të jetë vendimtar për të ardhmen e Serbisë drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Por, ai ka thënë se vendimtar për Serbinë në këtë proces do të jetë normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën.  “Viti 2018 mundë të jetë vendimtar në progresin ...

Lexo me teper »

Melanie Trump kujton masakrën në Florida: Nuk mund ta imagjinoj dot dhimbjen (VIDEO)

Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës,  Melania Trump, ka pritur në një darkë në Shtëpinë e Bardhë bashkëshortet e guvernatorëve të vendit. Në këtë pritje, Melanie nuk harroi të kujtonte sulmin në shkollën e Mesme në Florida, si pasojë e të cilit humbën jetën 17 persona. Melanie përmendi edhe aktivitët e rinj, të cilët protestuan pas tragjedisë ...

Lexo me teper »

Ekzekutohet bashkë me të dashurën gazetari investigativ në Sllovaki

Në Sllovaki është vrarë një gazetar investigativ bashkë me të dashurën e tij. Dyshohet se gazetari u vra sepse ai raportonte për faqen e lajmeve “Aktuality.sk” për rastet e mashtrimit, shpesh që përfshinte biznesmenë me lidhje me partinë në pushtet dhe politikanët e tjerë. Jan Kuçak, 27 vjeç dhe e dashura e tij u gjetën të pajetë të dielën në ...

Lexo me teper »

Gazetarja italiane: Pse Viktor Orban i ka shpallur luftë George Sorosit

Emri i miliarderit George Soros përmendet sërish për ndërhyrje në punët e BE-së dhe OKB-së. Deklaratën e fundit e ka bërë kryeministri hungarez Viktor Orban, i cili e ka akuzuar Soros-in se ka përdorur fondet e tij për të ndikuar Brukselin dhe OKB-në. Lidhur me këto deklarata të Orban, ka folur edhe gazetarja italiane, Francesca Totolo, sipas të cilës, frika ...

Lexo me teper »

Shpërthimi në Angli lë katër viktima, Leicesteri pa energji elektrike

Katër persona kanë humbur jetën dhe katër të tjerë kanë mbetur të plagosur nga një shpërthim brenda një ndërtese në Leicester. Fillimisht u raportua se katër personat ishin shtruar në spital me plagë të rënda, mirëpo pas disa orësh ata kanë ndërruar jetë njëri pas tjetrit. Shpërthimi i papritur ndodhi në orën 19.00 të ditës së dielë, në perëndim të ...

Lexo me teper »