Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

“Koha që SHBA të tërhiqet nga luftërat fisnore të pakuptimta” – Trump për largimin e trupave nga Siris

Trupat amerikane kanë filluar të tërhiqen nga pjesë të Sirisë lindore të shënjestruara nga Turqia për një inkursion të ri ushtarak. “Është koha që SHBA të “shpëtojë nga luftërat qesharake të pafundme”, tha presidenti amerikan Trump, në vendimin e tij për të tërhequr trupat amerikane të vendosura në Sirinë verilindore. “Shtetet e Bashkuara duhej të ishin në Siri për 30 ...

Lexo me teper »

Shtohen tensionet në Mesdhe, Turqia nis shpimin për hidrokarbure pranë Qipros

Ministri turk i Energjisë, Fatih Donmez, tha se anija “Yavuz” do fillojë shpimin e depozitave të hidrokarbureve pranë brigjeve të Qipros “sot ose nesër”, në atë që Nicosia thotë se është një “përshkallëzim serioz” nga Ankaraja. Zona në fjalë, Morphou-1, përfshihet në Bllokun 7 të EEZ të Qipros, ku Nikosia tashmë ka nënshkruar marrëveshje me kompaninë franceze “French Total” dhe ...

Lexo me teper »

Shpallen fitues të çmimit “Nobel” në mjekësi, çfarë zbuluan tre shkencëtarët

Këtë të hënë është shpallur fituesi i çmimit “Nobel” në Mjekësi. Këtë vit kanë fituar tre shkencëtarë, William Kaelin, Sir Peter Ratcliffe dhe Gregg Semenza. Sipas njoftimit zyrtar të Institutit “Karolinska” në Stokholm të Suedisë,  ata janë përzgjedhur fitues të çmimit prestigjoz për shkak të punës studimore dhe zbulimeve lidhur me ndjeshmërinë dhe përshtatjen e qelizave ndaj pranisë së oksigjenit. ...

Lexo me teper »

Italia tronditet nga tërmeti, evakuohen shkollat dhe pezullohet transporti hekurudhor

Shteti fqinj Italia, është tronditur nga dy tërmete të njëpasnjëshme këtë mëngjes, duke shkaktuar panik. Sipas medieve italiane, një tërmet me madhësi 4 ballë ndodhi në orën 08:11 të mëngjesit. Epiqendra ishte e vendosur në Caraffa di Catanzaro, një qendër disa kilometra larg kryeqytetit. Për momentin nuk ka lëndime dhe lëndime, por institucionet arsimore janë evakuuar si masë paraprake. Pas ...

Lexo me teper »

Europa në prag të një krizë të madhe refugjatësh – Paralajmërimi i Ministrit të Brendshëm gjerman

Evropa së shpejti mund të përballet me një fluks masiv refugjatësh dhe migrantësh, që do të jetë edhe më i mëdha sesa në kulmin e krizës famëkeqe, paralajmëroi ministri i Brendshëm i Gjermanisë, Horst Seehofer, duke i kërkuar duke ndihmuar Greqisë dhe Turqisë. “Ne duhet të bëjmë më shumë për t’i ndihmuar partnerët tanë evropianë që të kontrollojnë kufijtë e ...

Lexo me teper »

Erdogan para vizitës në Serbi: Mos nxisni konflikte në Ballkan

Presidenti turk para nisjes së vizitës dy ditore në Serbi ka folur rreth dialogut për normalizim të raporteve ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit. Në një intervistë për edicionin e sotëm të së përditshmes “Politika”, Erdogan ka thënë se arritja e një marrëveshjeje që i kënaq të dyja palët e interesuara është thelbësore për arritjen e stabilitetit dhe paqes afatgjatë në Ballkan. ...

Lexo me teper »

Përmbyset anija me migrantë pranë ishullit në Itali, konfirmohen nëntë të vdekur

Të paktën nëntë njerëz kanë humbur jetën, pasi një anije që transportonte dhjetëra migrantë u përmbys në brigjet e ishullit Lampedusa, në jug të Siçilisë. Rojet bregdetare italiane, thonë se anijet e shpëtimit kishin shpëtuar 22 persona, dhe operacionet e kërkimit për të mbijetuarit e tjerë janë duke zhvilluar ende. Mbrëmjen e kaluar, u dha njoftimi se një anije që ...

Lexo me teper »

Gazetari amerikan rrezikon jetën për të intervistuar tregtarin e drogës, ai plagoset, i intervistuari vritet

Një gazetar i National Geographic është plagosur me plumb në këmbë, pasi intervistoi një tregtar droge për një histori mbi dhunën në qytetin kufitar në Ciudad Juarez, Meksikë. “Fox News” shkruan se incidenti me gazetarin amerikan të paidentifikuar ende, ka ndodhur të Premten në mbrëmje në një adresë ku thuhet se dy trafikantë janë vrarë në prill. Ciudad Juarez ndodhet ...

Lexo me teper »

“Benzi” përplas karrocën në Selitë, dy të vdekur, arrestohet shoferi

Një aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e kaluar në Selitë, që i ka marrë jetën dy personave. Një automjet tip “Benz”, ka goditur një karrocë që tërhiqej nga një kafshë pune, duke i shkaktuar vdekjen dy persona, njëri prej të cilëve ndodhej në karrocë dhe tjetri pasagjer në automjetin në fjalë. Policia e Elbasanit ka vënë në pranga drejtuesin ...

Lexo me teper »

Rodrigo Duterte: Vuaj nga një çrregullim neuromuskular

Presidenti i Filipineve Rodrigo Duterte ka deklaruar se ai vuan nga një çrregullim kronik neuromuskular të quajtur  “myasthenia gravis” për shkak të së cilës, njëra prej qepallave të tij po bie. Duterte komentoi për gjendjen e tij të shtunën me komunitetin filipinas në Rusi, ku ai ishte për një vizitë pune. “Është një mosfunksionim nervor”, tha Duterte, duke shpjeguar para ...

Lexo me teper »