Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

“Paguani detyrimin” – Kina i kërkon SHBA-së të mos ia ndërpresë fondet OBSH-së

Kina tha të mërkurën se SHBA-ja duhet të përmbushë detyrimet e saj ndaj Organizatës Botërore të Shëndetit (WHO) gjatë krizës së koronavirusit, duke shtuar se ishte “seriozisht e shqetësuar” për vendimin e Uashingtonit për të pezulluar fondet për institucionin. Siç raportoi Breitbart News, presidenti Donald Trump urdhëroi prerjen e fondeve ndaj OBSH-së duke kërkuar që ata të përgjigjen për dështimet ...

Lexo me teper »

BE-ja paraqet strategjinë e heqje së kufizimeve ndaj Covid-19

Menaxhimi i kujdesit shëndetësor dhe krizës ekonomike të CCOVID-19 kushton rreth 3 trilionë euro për Evropën, tha Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian. Von der Leyen foli në një konferenccë për shtyp duke paraqitur hartën e Komisionit Evropian për heqjen graduale të masave CCOVID-19 në BE. Ajo kujtoi se strategjia e daljes nuk duhet të interpretohet si një ...

Lexo me teper »

Trump i pret fondet OBSH-së, Gjermania shprehet kundër

Sigurimi i parave për Organizatën Botërore të Shëndetit është ndër mënyrat më të mira për të ndihmuar në zhvillimin e një vaksine kundër Covid-19, ka thënë ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas, pasi presidenti amerikan Trump i preu fondet OBSH-së. “Ndarja e fajit nuk ndihmon. Virusi nuk njeh kufij,” shkroi Maas në Twitter të Mërkurën. Ne duhet të punojmë ngushtë ...

Lexo me teper »

Raportet e inteligjencës amerikane parashikuan saktësisht pandeminë vite më parë

Një “sëmundje jashtëzakonisht ngjitëse dhe virulente e frymëmarrjes” për të cilën nuk ka shërim mund të nxisë një pandemi globale. Ky ishte vlerësimi i një raporti të inteligjencës amerikane të vitit 2008. Parashikimi ishte i saktë – por askush nuk ishte përgatitur. Raporti i vitit 2008 i Këshillit Kombëtar të Inteligjencës së SHBA (NIC) paralajmëroi që kjo sëmundje e re ...

Lexo me teper »

Studimi: Pa vaksina, distancimi social duhet të zgjatet deri në 2022-shin

Qasje të ndryshme ka nga studiuesit në lidhje me pandeminë e koronavirusit. Ndërsa disa besojnë se situata do të qetësohet në verë dhe nuk është nevoja për një vaksinë, ka studime që arrijnë në përfundime të frikshme. Sipas një studimi të botuar në revistën “Science” nga Shkolla e Shëndetit Publik T. H. Chan në Universitetin e Harvardit, në mungesë të ...

Lexo me teper »

Gjermania shënon ditën më vdekjeprurëse deri tani, 285 viktima nga koronavirusi në 24 orë

Gjermania ka regjistroi sot numrin më të lartë të vdekjeve ditore nga koronavirusi. Sipas Institutit Robert Koch, në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 285 persona, duke e çuar totalin e viktimave në 3,254. Pavarësisht numrit të rritje të viktimave, vendi ka një ngadalësim të infeksioneve të reja, gjë që ka nxitur këshilltarët shkencorë të bëjnë thirrje për rihapjen ...

Lexo me teper »

Danimarka rihap sot shkollat e çerdhet, vendi i parë në Europë që e bën këtë

Danimarka ka rihapur shkollat këtë të mërkurë, pas një muaji që kanë qëndruar mbyllur për shkak të koronavirusit, duke u bërë vendi i parë në Europë që e bën këtë. AFP shkruan se çerdhet, kopshtet dhe shkollat ​​fillore janë duke u rihapur sot, pasi ato u mbyllën në 12 mars në përpjekje për të frenuar epideminë COVID-19. Megjithatë, mësimi po ...

Lexo me teper »

Macron-it i del videoja ku debaton me mjekët: S’mbaj përgjegjësi

Publikohet një video e presidentit francez Emmanuel Macron, ndërsa debaton me mjekët disa ditë përpara se të pranonte se Franca nuk ka qenë e përgatitur për shpërthimin e koronavirusit. Macron u filmua më 9 prill duke diskutuar me punonjësen e spitalit, gjatë një vizite në spitalin Kremlin-Bicetre në Paris. Menjëherë pas klipit, i cili u publikua nga një sindikatë e ...

Lexo me teper »

Eksperti italian: Koronavirusi nuk është Ebola, s’ka nevojë për vaksinë

Të gjithë mezi presin vaksinën për të shpëtuar nga pandemia e koronavirusit, por për virologun e famshëm italian, Giulio Tarro, të presësh një vaksinë të koronavirusit mund të jetë e kotë. “Nëse virusi ka një variant kinez, do të jetë e ndërlikuar të kesh një vaksinë që funksionon në të dy rastet saktësisht, siç vaksinat e gripit që nuk mbulojnë ...

Lexo me teper »

Trump: SHBA do të ndërpresë fondet për OBSH-në

Pas shumë paralajmërimeve, presidenti amerikan Donald Trump thotë se ai ka udhëzuar administratën e tij që të ndërpresë fondet për Organizatën Botërore të Shëndetit (OBSH). Trump tha se OBSH kishte “dështuar në detyrën e saj themelore” në përgjigjen ndaj shpërthimit të koronavirusit. Ai akuzoi organin e Kombeve të Bashkuara për keqmenaxhimin dhe mbulimin e përhapjes së virusit pasi u shfaq ...

Lexo me teper »