Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

SHBA vendos sanksione të tjera ndaj Iranit

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione ndaj nëntë personave të lidhur me Udhëheqësin suprem të Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, midis tyre shefi i shtabit, një nga djemtë e tij dhe kreu i gjyqësorit të Iranit. Departamenti i Thesarit i SHBA-së tha përmes një deklarate të 4 nëntorit se Uashingtoni gjithashtu sanksionoi Shtabin e Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Iranit. ...

Lexo me teper »

Irani rrit pasurimin e uraniumit

Irani njoftoi të hënën se e ka dhjetëfishuar nivelin e pasurimit të uraniumit pas një vargu të hapave për shkeljen e marrëveshjes bërthamore me fuqitë botërore, e cila ishte arritur në vitin 2015. Autoritetet iraniane gjithashtu njoftuan se agjencia bërthamore i ka ndërtuar centrifuga të reja të avancuara, njëra prej të cilave është duke u testuar. Kryetari i Organizatës për ...

Lexo me teper »

Publikohen pamjet e ekzekutimit me 2 plumba të shefit të tifozëve të Partizanit të Beogradit (Video)

Media serbe ka publikuar pamjet e ekzekutimit me dy plumba në kokë të kreut të tifozëve të Partizanit të Beogradit, Ljubomir Markoviç. Ljubomir Markoviç, kreu i grupit të fansave ‘Alkatraz’ të Partizanit të Beogradit u ekzekutua me dy plumba në kokë nga persona ende të panjohur, teksa po mbushte makinën në një pikë karburanti. 37-vjeçari bashkë me 13 huliganë tjerë ...

Lexo me teper »

Protestuesit në Irak “pushtojnë” konsullatën iraniane, djegin goma e ulin flamurin (Video)

Dhjetëra protestues irakenë  kanë sulmuan konsullatën iraniane në qytetin e shenjtë shia, Karbala, duke kapërcyer muret e ndërtesës, duke zbritur flamurin iranian dhe duke e zëvendësuar atë me një nga Iraku. Pamjet nga skena tregojnë protestuesit që djegin goma dhe hedhin bomba ‘Molotov’ rreth ndërtesës. Sipas raportimeve, policia gjuajti e plumba të vërtetë protestuesit lë në përpjekje për të shpërndarë ...

Lexo me teper »

Vuçiç: S’kemi ndërmend të hyjmë në konflikt me SHBA-në, kompromis por pa u poshtëruar

Presidenti serb, Vuçiç dhe i dërguari special i SHBA-së për Ballkanin, Palmer janë takuar ditën e sotme në Beograd. Në konferencën e përbashkët për shtyp pas përfundimit të takimit, Vuçiç ka deklaruar se me Palmer ishte diskutuar gjetja e një zgjidhjeje për të ardhmen si dhe forcimin e marrëdhënieve mes SHBA-së e Serbisë. Kreu i shtetit tha se i është ...

Lexo me teper »

13 të plagosur në Stamboll, shoferi përplas autobusin e sulmon me thikë turmën (Video)

Policia turke ka ndaluar një burrë i cili akuzohet se përplasi autobusin e tij në një stacion autobusi të mbushur me njerëz në Stamboll dhe më pas sulmoi ata që u përpoqën ta ndalonin atë të largohej nga vendi i ngjarjes, duke plagosur 13 persona. Sipas raportimeve, tre shtetas iranianë dhe dy fëmijë ishin midis atyre që u lënduan. I ...

Lexo me teper »

U lidh me një punonjëse, shkarkohet nga puna shefi ekzekutiv i McDonald’s

McDonald’s ka shkarkuar shefin ekzekutiv të saj, Steve Easterbrook, pasi ai pati një lidhje me një punonjëse. “BBC” shkruan gjigandi amerikan i ushqimit të shpejtë tha se marrëdhënia ishte konsensuale, por Easterbrook kishte “shkelur politikën e kompanisë” dhe kishte treguar “gjykim të dobët”. Në një email për stafin, biznesmeni britanik e pranoi marrëdhënien dhe tha se ishte një gabim. “Duke ...

Lexo me teper »

“Fëmijët e padukshëm” të Bosnjës, Ajna Jusić tregon historinë e dhimbshme të jetës së saj (VIDEO)

Ajna Jusic, një studente 25-vjeçare e psikologjisë nga Sarajeva rrëfen traumën e saj dhe misionin që ka për të ndihmuar të tjerët si ajo. Gjatë luftërave në territorin e ish-Jugosllavisë, mijëra gra u dhunuan dhe shumë prej tyre mbetën shtatzënë. Sidoqoftë, fëmijët e tyre ende nuk janë njohur si viktima të luftës, raporton Deutsche Welle. Fëmijët që vijnë nga përdhunimi ...

Lexo me teper »

Me Salvinin jashtë qeverisë, Italia pranon emigrantët e shpëtuar në detin Mesdhe

Anija “Alan Kurdi” e organizatës joqeveritare gjermane “Sea Eye” e cila ndodhej në pritje prej më shumë se një jave në Mesdhe pas dhënies së lejes nga Italia nxorri në portin Taranto 88 emigrantët e parregullt të shpëtuar, transmeton Anadolu Agency. Sipas lajmeve në shtypin italian, mësohet se pas lejes së dhënë nga autoritetet italiane për ankorimin në portin Taranto, ...

Lexo me teper »

Irani nuk pranon mundësinë e bisedimeve me SHBA-në

Udhëheqësi Suprem i Iranit ka përjashtuar mundësinë e bisedimeve me Shtetet e Bashkuara si një mjet efektiv për të bllokuar ndërhyrjen amerikane në vend. Ayatollah Ali Khamenei u tha studentëve në një fjalim që u transmetua në televizionin shtetëror një ditë para 40 vjetorit të marrjes së ambasadës amerikane në Teheran, se negocimi me Shtetet e Bashkuara do të thoshte ...

Lexo me teper »