Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Zgjedhjet presidenciale në Argjentinë, kandidati i opozitës i favorizuar në sondazhe

Argjentinasit kanë votuar sot për të zgjedhur presidentin e ardhshëm të vendit teksa vendi amerikano-jugor po kalon probleme të mëdha ekonomike. Votimi filloi në orën 8.00 të mëngjesit me orën lokale dhe do përfundojë në orën 18.00 pasdite. Sipas sondazheve të fundit, kandidati i opozitës Alberto Fernandez qëndron më lart krahasuar me presidentin Mauricio Macri, i cili ka qenë në ...

Lexo me teper »

Lufta mes bandave të drogës, zbulohet në Meksikë varri masiv me 42 trupa

Autoritetet meksikane njoftuan zbulimin e një varri masiv që përmbante të paktën 42 trupa, në periferi të një qyteti portual turistik afër kufirit të Arizonës. Zbulimi ndodhi pak jashtë Puerto Penasco, Sonora, i njohur gjithashtu si ‘Rocky Point’, 60 milje në jug të Arizonës. Autoritetet njoftuan zbulimin e një varri masiv dhe raportuan se hetuesit po punojnë për të zbuluar ...

Lexo me teper »

“S’ka të dhëna të besueshme se al-Baghdadi ka vdekur” – Rusia vë në dyshim operacionin amerikan

Nuk ka të dhëna të besueshme për të vërtetuar një sulm të suksesshëm amerikan të ndodhur ndaj udhëheqësit të Shtetit Islamik, Abu Bakr al-Bagdadi, tha Ministria e Mbrojtjes e Rusisë. Koalicioni amerikan nuk ka realizuar asnjë sulm ajror në Idlib kohët e fundit, shtoi Ministria e Mbrojtjes. Më herët, presidenti amerikan Trump, mbajti një fjalim nga Shtëpia e Bardhë duke ...

Lexo me teper »

Skena kaotike e përleshje të dhunshme në Barcelonë, protestuesit marshojnë drejt rajonit të policisë (Video)

Skena kaotike ndodhën në qendër të qytetit të Barcelonës pasi përkrahësit e udhëheqësve të pavarësisë së Katalonjës, të cilët janë të burgosur u nisën drejt shtabit të policisë kombëtare, duke hedhur gurë e sende të tjera ndaj oficerëve të policisë që u kundërpërgjigjën me shkopinj dhe plumba gome. Demonstruesit u nisën për të marshuar drejt selisë së policisëe, por u ...

Lexo me teper »

Kush ishte Abu Bakr al-Bagdadi? Çfarë duhet të dini për liderin famëkeq të ISIS-it

Udhëheqësi i Shtetit Islamik dhe njeriu më i kërkuar në botë, Abu Bakr al-Bagdadi, është vrarë në një operacion ushtarak amerikan në veri-perëndim të Sirisë. Po kush ishte terroristi famëkeq? Çfarë duhet të dini. Abu Bakr al-Bagdadi ishte emri i luftës i kreut famëkeq të grupit terrorist barbar, i ashtuquajturi Shtet Islamik (ISIS, dikur ISIL). Pasuesit e grupit e quajtën ...

Lexo me teper »

Daçiç flet për pavarësinë e Kosovës dhe Albin Kurtin

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Daçiç, tha se pavarësia e Kosovës është ‘e vdekur’ në letër. ‘Nuk bëj shaka, me të vërtetë them se disponimi është i tillë. Nuk do ta tërhiqnin ata kandidaturën për Interpol sikur situata të mos ishte e tillë’, tha Daçiq, duke shtuar se Kosova ‘nuk mundet më të kalojë askund ku nevojitet shumica prej dy ...

Lexo me teper »

Kina hap zyrtarisht aeroportin që i kushtoi 63 miliardë dollarë

Pekini ka hapur zyrtarisht aeroportin Daxing, i cili ka kushtuar 63 miliardë dollarë, teksa qeveria tenton të lehtësojë presionin që ka aeroporti kryesor i qytetit. Fluturimi i parë në këtë aeroport u realizua më 27 tetor. Aeroporti i ri ka katër pista dhe ka kapacitet që të pranojë 72 milionë pasagjerë në vit dhe prej vitit 2025, ky aeroport pritet ...

Lexo me teper »

Trump e konfirmon: Lideri i ISIS u eleminua

Presidenti i SHBA-së Donald Trump nëpërmjet një dalje për shtyp konfirmoi vdekjen e liderit të ISIS  Abu Bekir Al-Bagdadi. “Mbrëmjen e kaluar, numri një i terrorizmit global është sjellë para drejtësisë. Vdiq si qen, si frikacak!’’, bëri me dije Trump. Presidenti Trump u tha gazetarëve Abu Bakr al-Bagdadi ishte nën mbikëqyrje për disa javë dhe se 2-3 misione të planifikuara ...

Lexo me teper »

“Vetëvritet lideri i ISIS gjatë mësymjeve të SHBA-së në Siri”

Udhëheqësi famëkeq i Shtetit Islamik Abu Bakr al-Bagdadi u vra në një operacion ushtarak amerikan në veriperëndim të Sirisë, sipas raportimeve. Supozohet se ai vrau veten duke shpërthyer jelekun me eksploziv gjatë operacionit ushtarak. Thuhet se gjatë misionit të SHBA-së – duke përfshirë helikopterë, aeroplanë bombardues dhe dronë – trupat amerikane shkëmbyen zjarr me terroristët. Në një pikë të caktuar, ...

Lexo me teper »

Protestat në Kili, Presidenti shkrin gjithë kabinetin qeveritar

Presidenti i Kilit, Sebastian Piñera, e ka shkarkuar tërë kabinetin qeveritar me qëllim që të formohet qeveria e re dhe të fillojë zbatimi i reformave të kërkuara nga protestuesit. “I kam informuar të gjithë ministrat e mi për këtë me qëllim që të ristrukturohet kabineti dhe të përballemi me këto kërkesa të reja”, tha ai, ndonëse nuk është ende e ...

Lexo me teper »