Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Konflikti sirian, 100 viktima nga bombardimet ndaj rajonit rebel

Të paktën 100 persona, ndër të cilët 20 fëmijë kanë humbur jetën si pasojë e bombardimeve nga forcat qeveritare siriane në rajonin e Ghouta-s, pranë kryeqytetit sirian, Damaskut. Që prej vitit 2013, kur qyteti u vu nën rrethim, ky është një nga sulmet më të përgjakshme me të cilatr përballet rajoni. Forcat qeveritare siriane ishin përpjekur ta rifusnin nën kontroll ...

Lexo me teper »

Protesta në Itali, Anti-fashistët përplasen me policinë pas tubimeve të ekstremistëve të djathtë (Video)

  Demonstruesit e ekstremit të djathtë italian u ndeshën me opozitën e homologëve të tyre antifashistë në disa qytete italiane gjatë fundjavës mes tensionesh të larta në prag të zgjedhjeve kombëtare. Në qytetin jugor të Napolit, dy persona kërkuan trajtim mjekësor, ndërsa 20 u arrestuan, kur demonstruesit që protestonin për një tubim nga partia neo-fashiste CasaPound u përleshën me policinë ...

Lexo me teper »

Lavrov : SHBA të largohet menjëherë nga zonat e kontrollit në Sirinë Jugore

Trupat amerikane duhet të largohen menjëherë nga zona e tyre kontrollit  në Sirinë jugore në rajonin e Al-Tanf, tha ministri i jashtëm rus Sergej Lavrov kur u pyet se çfarë duhet të bëhet për të ndihmuar zgjidhjen e paqes siriane. Lavrov i referohej një zone në kufirin e Sirisë me Jordanin dhe Irakun, të cilin Shtetet e Bashkuara deklaruan se ...

Lexo me teper »

Shpërthen vullkani në Indonezi, mijëra familje braktisin banesat

Vullkani “Sinabung” në ishullin indonezian të Sumatrës ka shpërthyer duke shkaktuar një kolonë hiri që është ngritur deri në 5 mijë metra lartësi, duke larguar mijëra familje të largohen nga shtëpitë e tyre. Paralajmërimi i parë para shpërthimit i është çuar kompanive të linjave ajrore, të cilavë iu është ndaluar udhëtimi për shkak të shikueshmërisë së dobët. Ky vullkan është ...

Lexo me teper »

Publikohen pamjet e sulmit me 5 viktima në Rusi (Video)

Publikohen pamjet e sulmit me armë ndaj një kishe të krishterë në Rusinë jugore, ku mbetën të vrarë katër persona si dhe autori i sulmit. Pamjet e kamerave CCTV nga vendi i të ngjarjes vdekjeprurëse, tregojnë një person të armatosur me pushkë që nis të qëllojë. Sulmi ndodhi ditën e djeshme në Dagestan, në Rusinë jugore, teksa besimtarët e krishterë ...

Lexo me teper »

Protesta masive në Ukrainë, kërkohet largimi i Poroshenkos (VIDEO)

Protesta masive janë zhvilluar në Ukrainë, për të kërkuar largimin e presidentit Petro Poroshenko nga detyra. Mijëra protestues u mblodhën në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, me kërkesë të ish-presidentit gjeorgjian, Mikheil Saakashvili, i cili është dëbuar nga Ukraina më 12 shkurt. Agjencia e lajmeve AFP shkruan se Saakashavili e ka kërkuar largimin e Poroshenkos në kuadër të fushatës së tij ...

Lexo me teper »

Të rinjtë serbë urojnë Kosovën, kartolina e veçantë për ditën e pavarësisë (Video)

Kosova ka marrë urime të veçanta në festën e 10-vjetorit të Pavarësisë, përveç atyre të krerëve të shteteve. Dy të rinj kosovarë që studiojnë në Vjenë të Austrisë kanë mbledhur në një video urimet e personave të ndryshëm që jetojnë, studiojnë e punojnë në Vjenë. Më të veçantat janë urimet e dy studentëve serbë, por edhe të atyre që vijnë ...

Lexo me teper »

Kuzhinieri shkakton tragjedi në Indi, 18 të vdekur në ceremoninë e martesës

Të paktën 18 persona kanë humbur jetën në Indi, ndërsa dhjetëra të tjerë, pasi një shpërthimi gjatë një ceremonie martese, në shtetin perëndimor të Rajasthanit. “Deri tani janë gjetur 18 trupa,” i tha AFP-së, zyrtari i lartë, Gaurav Goyal. Numri i vdekjeve u rrit gjatë fundjavës, teksa forcat e kërkim-shpëtimit, gjetën nën rrënoja nëntë trupa të tjerë. S hpërthimi, i ...

Lexo me teper »

Vriten 4 persona në Rusi, u qëlluan me pushkë gjuetie kur po largoheshin nga kisha

Katër persona janë vrarë dhe disa të tjerë janë plagosur në Rusi. Sulmi me armë ishte drejtuar ndaj një turme personash që po largoheshin nga një kishë në Dagestan, Rusia jugore, konfirmoi policia lokale. Personi që kreu sulmin u vra nga policia lokale, raportojnë mediat ruse. Sulmi ndodhi në qytetin e Kizlyar, një kryeqytet provincial në Republikën e Dagestanit. Autori ...

Lexo me teper »

Trump akuza FBI-së: Masakra në Florida mund të parandalohej, por agjentët merren me Rusinë

Presidenti i SHBA-së, Trump, ka akuzuar FBI-në se ka qenë shumë e fiksuar me ndërhyrjen ruse, duke lënë pas dore të dhënat, që mund të kishin parandaluar masakrën në Florida, ku humbën jetën shtatëmbëdhjetë persona. Trump shkroi në ‘Twitter’ se “është diçka shumë e trishtë” që FBI dështoi të vërente të gjitha shenjat, që adoleshenti kishte sfaqur në Florida, para ...

Lexo me teper »