Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Shemben shkallët e metrosë në Romë, plagosen tifozët e CSKA-së të Moskës

Stacioni i metrosë së Romës është mbyllur pasi nga raportimet e para në mediat italiane, ka pasur incidente që kanë përfshirë tifozët e CSKA Moskës në një shkallë lëvizëse. Pesë tifozë rusë të CSKA-së së Moskës, teksa ishin në kryeqytetin italian, për ndeshjen e Ligës së Kampionëve kundër Romës të planifikuar sonte, u plagosën për shkak të rrëzimit të një ...

Lexo me teper »

Erdogan: Vrasja e gazetarit ishte e planifikuar, të akuzuarit të gjykohen në Stamboll

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka deklaruar se vrasja e gazetarit saudit Jamal Khashoggi, që ndodhi në Konsullatën Saudite në Stamboll, ishte e planifikuar, si dhe theksoi se kërkesa e tij është që 18 personat e lidhur me vrasjen të gjykohen në Stamboll. Presidenti turk, i cili u adresua në Klubin e deputetëve të Partisë së Drejtësisë ...

Lexo me teper »

Turqia: Nuk do lejojmë Greqinë të zgjerojë vijën bregdetare nga 6 në 12 milje

Ankaraja i është kundërvënë sërish Athinës, pas deklaratave të ish-ministrit të Jashtëm, Nikos Kotzias, i cili ndërsa dorëzonte mandatin tha se Greqia do të zgjerojë vijën e saj bregdetare nga 6 në 12 milje, duke filluar nga ishulli Otonos e deri në Kythira, e në vazhdim deri në përcaktimin e Zonës Ekskluzive Ekonomike me Egjiptin. Ministri i Jashtëm turk, Mevlut ...

Lexo me teper »

Putin shpreh dëshirën: Dua të takoj Trump-in në Nëntor, e mirëpres në Paris

Presidenti rus, Vladimir Putin ka deklaruar së fundmi se mund  të takojë Donald Trumpin në Paris në fillim të nëntorit. Këtë deklaratë Putin e bëri gjatë bisedimeve me Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të SHBA-së John Bolton në Moskë. “Do të ishte e dobishme të vazhdojmë një dialog të drejtpërdrejtë me presidentin amerikan, në periferi të ngjarjeve ndërkombëtare që janë planifikuar ...

Lexo me teper »

Gjenden pjesët e trupit të gazetarit të vrarë brenda konsullatës saudite

Pjesët e trupit që i përkasin gazetarit të vrarë, arabo-saudit, Jamal Khashoggi janë gjetur, sipas burimeve  të amerikanes, ‘Skynews’. Burimet i kanë thënë ‘Skynews’, se shkrimtari arabo-saudit që shkruante për ‘Washington Post’ ishte ‘i prerë copa-copa’ dhe fytyra e tij ishte ‘shpërfytyruar’. Burimi gjithashtu sugjeroi se mbetjet e gazetarit Jamal Khashoggi u zbuluan në kopshtin e shtëpisë së konsullit të ...

Lexo me teper »

Merkel ndryshon kurs, do blejë me shumë gaz nga SHBA-ja

Gjermania pritet të blejë më shumë gaz natyror të lëngshëm (LNG) nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, shkruan gazeta amerikane, “Wall Street Journal”. Këtë muaj, kancelarja gjermane Angela Merkel i tha një grupi ligjvënësish se qeveria e saj kishte vendosur të bashkëfinanconte ndërtimin e një linje të transportit të linjës LNG prej 500 milionë eurosh (576 milionë dollarë) në Gjermaninë ...

Lexo me teper »

Vendoset bombë pranë shtëpisë së George Soros, miliarderi nuk ndodhej në banesë

Një pajisje shpërthyese u gjet të hënën në kutinë postare të shtëpisë së miliarderit George Soros, në Westchester, SHBA, thanë autoritetet amerikane. Një zyrtar i zbatimit të ligjit konfirmoi se pajisja ishte gjetur pranë shtëpisë së zotit Soros. Pajisja nuk ka shpërthyer vetë dhe teknikët e skuadrës xheniere e çmontuan me anë të shpërthimit. Zyrtarët federalë dhe shtetërorë të zbatimit ...

Lexo me teper »

Dalin pamjet, agjenti saudit veshi rrobat e Khashoggi-it për të mashtruar policinë turke (VIDEO)

Një zyrtar i lartë turk ka thënë për CNN-in se një nga anëtarët e skuadrës prej 15 personash  që dyshohet se vranë Jamal Khashoggi-in, është kapur duke u larguar nga Konsullata Saudite me rrobat e reporterit, në të njëjtën ditë kur ndodhi vrasja.  “Nuk ka nevojë për një trup të dyfishtë për një interpretim apo për një marrje në pyetje. ...

Lexo me teper »

Ndahet nga jeta norvegjezi që pengoi planin bërthamor nazist

Joachim Ronneberg, luftëtar i rezistencës norvegjeze, që sabotoi ambiciet për armë bërthamore të Gjermanisë naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore, u nda nga jeta në moshën 99 vjeçare. ‘BBC’ shkruan se në vitin 1943, ai drejtoi një bastisje në një uzinë të armëve të rënda në rajonin jugor të Telemarkut të Norvegjisë. Po ashtu operacioni thuhet se u përjetësua në filmin ...

Lexo me teper »