Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

I shpëtuan gazrat në taksi dhe shoferi e nxori jashtë – Ç’ndodhi një vit më vonë me pasagjerin britanik dhe shoferin bullgar

James Mallett, një 35-vjeçar britanik po shkonte në një klub nate, kur në një moment i shpëtojnë gazrat në sediljen e pasme të taksisë me të cilën po udhëtonte. Ky gjest e tërboi shoferin e taksisë, Aleksander Bonchev. Shoferi atë ditë kishte pësuar abuzime nga udhëtarë të tjerë dhe me lëshimin e gazrave iu mbush kupa, duke e urdhëruar pasagjerin ...

Lexo me teper »

“YouTube” heq videot që “keqinformojnë” mbi vaksinat kundër Covid-19

Platforma e shpërndarjes së videove “YouTube” thotë se po ndalon videot që përmbajnë dezinformata në lidhje me vaksinat e koronavirusit. YouTube e merr këtë vendim pasi po zgjeron rregullat aktuale të shërbimit mbi gënjeshtrat dhe teoritë e konspiracionit në lidhje me pandeminë. “Një vaksinë e Covid-19 mund të jetë e afërt, prandaj ne po sigurohemi që kemi politikat e duhura ...

Lexo me teper »

Katalonia mbyll baret e restorantet për 15 ditë

Me rritjen e numrit të rasteve me Covid në Katalonjë (Spanjë), qeveria rajonale ka njoftuar mbylljen e bareve dhe restoranteve për dy javë. Po ashtu janë pezulluar të gjitha garat sportive joprofesionale. Shefi i përkohshëm rajonal, Pere Aragones, tha të mërkurën se Katalonia kishte nevojë të vepronte tani në mënyrë që të shmangte një bllokim të plotë në të ardhmen. ...

Lexo me teper »

Hollanda lejon eutanazinë te fëmijët

Qeveria Hollandeze do të lejojë mjekët për eutanazi te fëmijët e vegjël të sëmurë terminalë, duke e bërë Hollandën vendin e dytë në botë që lejon praktikën. Ministri i Shëndetësisë Hugo de Jonge njoftoi ndryshimin në një letër drejtuar Parlamentit të Martën, duke e quajtur vendimin e domosdoshëm për të ndihmuar “një grup të vogël fëmijësh të sëmurë terminalë që ...

Lexo me teper »

Moska: Kemi arritur marrëveshje me Uashingtonin për zgjatjen e paktit bërthamor

Kremlini tha të mërkurën se Rusia nuk ka arritur ende një marrëveshje me Shtetet e Bashkuara për të zgjatur paktin START të armëve, traktati i fundit i rëndësishëm bërthamor mes dy vendeve, pavarësisht pohimeve amerikane që sugjerojnë përparim të rëndësishëm në arritjen e kësaj marrëveshjeje. Marrëveshja START i RI, e nënshkruar në vitin 2010, kufizon numrin e mbushjeve bërthamore strategjike ...

Lexo me teper »

Rritja e rasteve, Liverpuli në Angli i rikthehet izolimit

Rrugët e Liverpool-it u pushtuan mbrëmë nga të rinjtë, të cilët e panë jetën e natës si një mundësi të mirë dëfrimi para izolimit. Shumë prej tyre mbushën lokalet dhe më pas, festa u spostua në rrugët e qytetit, sigurisht ku nuk u respektuan aspak rregullat e distancimit fizik. Qindra lokale nate në veriperëndim të Anglisë do të qëndrojnë të ...

Lexo me teper »

Dënohet me 13 vite burg kreu i Agimit të Artë në Greqi, dënime të ashpra për 50 të tjerë

Nikos Michaloliakos, udhëheqësi i partisë së ekstremit të djathtë të Greqisë, Agimi i Artë, është burgosur për 13 vjet pasi një gjykatë vendosi se organizata politike ishte një ndërmarrje kriminale e lidhur me një vrasje të profilit të lartë. Disa anëtarë të tjerë të lartë të partisë, që është akuzuar për përkrahje të neo-nazizmit, morën dënime të ngjashme. Në një ...

Lexo me teper »