Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Shkëmbim të burgosurish mes Kievit dhe Moskës, gazetari rus kthehet në shtëpi: S’kam qenë kurrë aq nervoz

Gazetari rus Kirill Vyshinsky, i cili kaloi mbi një vit në një burg ukrainas, u kthye në shtëpi përmes një marrëveshjeje mes dy vendeve për shkëmbimin e të burgosurve. Me të zbritur në Moskë, ai ndau emocionet që kaloi në avionin që e solli në shtëpi. Vyshinsky, drejtuesi i agjencisë së lajmeve RIA Novosti Ukrainë, ishte në mesin e 35 ...

Lexo me teper »

Gjendet i varur në kopshtin e banesës aktori i njohur italian

Ndahet nga jeta aktori i njohur italian, Federico Palmieri i cili është gjendur i varur në banesën e tij. Mediat italiane shkruajnë se ngjarja ndodhi pasditen e djeshme në Piazza Bolonja-s në Romë. Aktori 41-vjeçar, ishte gjetur në kopshtin e banesës, i varur në litar. Ai nuk kishte lënë asgjë të shkruar, për të zbardhur motivet që e çuan në ...

Lexo me teper »

Fyeu presidentin Erdogan dhe shtetin, 10 vjet burg për politikanen e opozitës

Një politikane laike në Turqi është dënuar me gati 10 vjet burg nën akuzën për “propagandë të terrorizmit dhe fyerje kundër shtetit turk”. 47 vjeçarja Canan Kaftancioglu, u dënua kryesisht për postimet në “Twitter” që datojnë që disa vjet më parë, shkruan “BBC“. Partia Republikane e Popullit (CHP) tha se Kanan Kaftançollu, kryetarja e degës së saj të Stambollit dhe ...

Lexo me teper »

Përfundon shkëmbimi i shumëpërfolur i të burgosurve mes Rusisë e Ukrainës

Pavarësisht se u bllokua disa herë, shkëmbimi i shumëpritur i të burgosurve midis Rusisë dhe Ukrainës më në fund ka përfunduar. Avionët që mbajnë të burgosurit janë vendosur të zbarkojnë në Moskë dhe Kiev të shtunën pasdite. Një aeroplan i qeverisë ukrainase që transportonte të burgosur të lëshuar nga Rusia u ngrit nga një aeroport pranë Moskës dhe aktualisht po ...

Lexo me teper »

Kapen 8 shtetas çekë në Kosovë, do ngrinin dronin gjatë kualifikueses për Euro 2020

Policia e Kosovës ka ndaluar 8 shtetas çekë, pasi po planifikonin të ngrinin një dron me pankarëtn, “Kosova është Serbi”, gjatë ndeshje kualifikuese për në Euro 2020 mes Kosovës e Çekisë ditën e sotme. Gjatë ndalimit atyre u është bllokuar një flamur serb, një pankartë me shënimin “Kosova është Serbi” dhe një dron. Ata pritet të dalin para gjykatës dhe ...

Lexo me teper »

Autoritetet amerikane thirrje qytetarëve të mos tymosin cigare elektronike pas 5 vdekjeve nga sëmundja misterioze

Zyrtarët e shëndetësisë në SHBA po u bëjnë thirrje amerikanëve të ndalojnë pirjen e cigareve elektronike teksa po hetojnë të paktën pesë vdekje dhe mbi 450 raste të një sëmundje të rëndë në mushkëri, që është përhapur tek “të rinjtë e shëndetshëm”, të cilët tymosin cigare elektronike në mbi 33 shtete. Qindra të rinj të shëndetshëm, janë prekur me një ...

Lexo me teper »

Donte t’i vidhte dyqanin, e moshuara ia tregon qejfin hajdutit me bastun (VIDEO)

Një pensioniste 82-vjeçare përdori bastunin e saj për t’i treguar qejfi një hajduti që kishte hyrë në dyqanin e saj. Pronarja e dyqanit, June Turner ishte afër banakut, kur një burrë hyri i veshur me një batanije dhe i kërkoi para. Kjo ndodhi në orën 6.30 të mëngjesit, më 3 shtator. E moshuara refuzoi t’ia plotësonte kërkesat dhe në vend ...

Lexo me teper »

Postoi vargje të Biblës kundër homoseksualizmit, nis hetimi ndaj ish-ministres së Brendshme në Finlandë

Autoritetet finlandeze po hetojnë një deputete të krishterë dhe ish-ministre të Brendshme për postimin e saj në “Facebook” që përfshinte vargje nga Bibla, për të cilat policia thotë se mund të përbëjnë sulm dhe fyerje ndaj komunitetit LGBT. Päivi Räsänen është një deputete e Demokristianëve të Krishterë dhe ish-ministre e Brendshme në vitet 2011-2015. Në qershor, ajo kritikoi Kishën Ungjillore ...

Lexo me teper »

Lideri i opozitës venezueliane akuzohet për tradhëti, nisin hetimet ndaj tij

Një hetim penal është nisur ndaj liderit të opozitës venezulane, Juan Guaido dhe disa këshilltarëve kryesorë, pasi qeveria e udhëhequr nga presidenti Nicolas Maduro i akuzoi ata për vepra tradhëtie. Prokurori i Përgjithshëm i Venezuelës, Tarek Saab, njoftoi se hetimi ka nisur të premten. Guaido dyshohet se ishte i përfshirë në negociatat për dhënien e territorit të Eultsibo, i cili ...

Lexo me teper »

Ndërron jetë pas 37 vjetësh në pushtet ish-presidenti i Zimbaves, Robert Mugabe

Robert Mugabe, ish-presidenti i Zimbabves, u shpall “hero kombëtar” nga partia në pushtet Zanu-PF të Premten, pasi përgatitjet për funeralin e tij filluan në vendin që ai sundoi me një dorw tw hekurt për gati 40 vjet. Vdekja e ish-presidentit të enjten nw mbrëmje në një klinikë të Singaporit shënon fundin përfundimtar të një epoke në ish-koloninë Britanike. Mugabe, i ...

Lexo me teper »