Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Trafikantët e drogës përdorin koronavirusin, kapet kokainë mes maskave mbrojtëse në Britani

Autoritetet doganore britanike kanë sekuestruar 14 kg kokainë në vlerë më shumë se 1 milion paund që kontrabandistët kishin fshehur në një ngarkesë me maska për fytyrën. Kokaina, e ndarë në 15 pako, u gjet në kuti plot maska për fytyrën kur u kontrollua një furgon me targa polake, tha ministria e Brendshme. Një 34-vjeçar polak u arrestua. “Ky konfiskim ...

Lexo me teper »

Nju Jorku shtyn mbylljen deri në 15 maj

Guvernatori i Nju Jorkut, Andrew Cuomo zgjati sot mbylljen e shtetit deri më 15 maj për të frenuar përhapjen e koronavirusit. “Punonjësit jothelbësorë duhet të vazhdojnë të qëndrojnë në shtëpi. Rregullat e distancës sociale mbeten”, tha në Twitter Cuomo, duke thënë se zgjatja ishte “në koordinim me shtetet e tjera”. Duke folur në një konferencë të përditshme për shtyp, guvernatori ...

Lexo me teper »

Britania e Madhe shtyn periudhë e izolimit

Mbretëria e Bashkuar e ka shtyrë periudhën e izolimit edhe për të paktën tre javët e ardhme. Kështu njoftoi sekretari Jashtëm britanik, Dominic Raab. Ai tha se ka pasur sinjale se masat e distancës fizike në vend po tregojnë sukses. “Ende nuk e kemi nivelin e të infektuarve aq ulët sa duhet”, tha ai “Çdo ndryshim në masat e distancës ...

Lexo me teper »

Itali: 525 viktima dhe 3786 të infektuar në 24 orë

Në Itali gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 525 persona të cilët humbën jetën në betejë me koronavirusin, pjesa më e madhe në terapi intensive dhe intubim. Një ditë më parë ishin regjistruar 578 të vdekur kurse në ditën pararendëse (14 prill), ishin 602. Aktualisht ka arritur në 22.170 numri i përgjithshëm i jetëve të humbura. Në 24 orët ...

Lexo me teper »

Britania regjistron 861 viktima në 24 orë, Itali, Spanja e Franca ende më të goditurat

Mbretëria e Bashkuar ka njoftuar 861 vdekje të tjera nga koronavirusi sot, duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në 13.729. Britania tani ka diagnostikuar zyrtarisht më shumë se 100,000 persona me virusin, duke u bërë vendi i gjashtë në botë për sa i përket numrit të të prekurve. Ndërkohë Europa mbetet kontinenti më i prekur për sa i ...

Lexo me teper »

“Duhet rishikuar gjithë koncepti i sigurisë” – Gorbaçov

Pandemia e Covid-19 tregon se qeveritë që mendojnë për sigurinë në kushte kryesisht ushtarake thjesht po harxhojnë para, ka thënë Mikail Gorbaçov. Shpenzimet e mbrojtjes duhet të shkurtohen në mënyrë globale për të financuar gjërat që i duhen njerëzimit në të vërtetë. Ish-udhëheqësi i Bashkimit Sovjetik tha se botës e sidomos vendeve të zhvilluara i duhet një rikonceptim i sigurisë. ...

Lexo me teper »

Papunësia në SHBA mund të arrijë në 25 milionë lidhur me pandeminë

Ekonomistët amerikanë besojnë se numri i të papunëve në SHBA lidhur me Covid-19 mund të kapë shifrën e 22 milionë personave. Teksa Departamenti i Punës, që zbuloi numrin e kërkesave javore për papunësin, ekonomistët besojnë se 5.4 milionë amerikanë të tjerë do të paraqesin kërkesën për përfitime papunësie. Deri më 4 prill, u ngritën më shumë se 6 milionë kërkesa. ...

Lexo me teper »

Trump: Po bëjmë një hetim të hollësishëm lidhur për origjinën e Covid-19

Presidenti amerikan Donald Trump la të kuptohet se një hetim mbi origjinën e pandemisë Covid-19 nuk ka përjashtuar faktin se ai mund të ketë filluar në një laborator në Kinë, duke hedhur idenë e një teorie konspiracioni që po kthehet gjithnjë e më shumë në vijën e parë. I pyetur për të komentuar raportet që deklarojnë se qeveria amerikane kishte ...

Lexo me teper »

Dokumenti sekret: Kina raportoi me 6 ditë vonesë epideminë e koronavirusit

Sipas një dokumenti sekret, zyrtarët e lartë kinezë e kanë raportuar gjashtë ditë me vonesë lajmin se po përballeshin me një epidemi në qytetin e Wuhanit. Associated Press shkruan se pasi zyrtarët e lartë ranë dakord fshehurazi se po përballeshin me një epidemi, presidenti kinez Xi Jinping e raportoi ekzistencën e koronavirusit vetëm ditën e shtatë. Pra gjashtë ditë me ...

Lexo me teper »

SHBA nis hetimet për laboratorin në Wuhan

Zyrtarët e inteligjencës amerikane dhe zyrtarët amerikanë të sigurisë kombëtare po shqyrtojnë midis mundësive që koronavirusi i ri të ketë lindur në një laborator në Wuhan dhe të ketë dalë prej andej aksidentalisht, sesa të jetë shfaqur në një treg të qytetit. CNN që ka raportuar lajmin i referohet burimeve që kanë dijeni për dosjen e CIA-s. “Washington Post” raportoi ...

Lexo me teper »