Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Kush është shkencëtari që shiti medaljen ‘Nobel’ për t’u kuruar

Fituesi i çmimit Nobel, Leon Lederman, ka vdekur në moshën 96-vjeç. Ai për të mbuluar shpenzimet e kurimit të tij shiti medaljen e tij Nobel.  Kush është Leon Lederman? I lindur në vitin 1922, Lederman fitoi një diplomë bachelor në kimi përpara se të shërbente për tre vite në ushtrinë amerikane gjatë Luftës së Dytë Botërore. Pas luftës, ai fitoi një ...

Lexo me teper »

Arrestohet në Kosta Rika politikania rumune e dënuar për ryshfet (VIDEO)

Arrestohet në  Kosta Rika, ish-ministrja rumune e Turizmit, Elena Undrea. Politikania rumune ishte arratisur në Amerikën Qendrore, pasi në vendin e saj ishte dënuar për ryshfet, derisa këtë të mërkurë u arrestua në San Jose, Kosta Rika, shkuan business-review. Përveç Undreas, katër orë më vonë u arrestua edhe Alina Bica, e akuzuar për ryshfet dhe korrupsion. Të dyja gratë nuk ...

Lexo me teper »

Rusia: SHBA me laborator armësh biologjike në Gjeorgji

Ditën e sotme ka pasur një sulm të ndërsjelltë midis Rusisë dhe Perëndimit. SHBA i’u bashkua Britanisë dhe Hollandës për të akuzuar Shërbimin Informativ Ushtarak rus “GRU” për sulme kibrenetike. Por Rusia nuk mund të qëndronte duarkryq. Sipas Ministrisë ruse të Mbrojtjes, Shtetet e Bashkuara janë duke drejtuar një laborator armësh biologjike në shtetin e Gjeorgjisë, në një akuzë që ...

Lexo me teper »

Senatori republikan: Sulmi ndaj Kavanaugh një konspiracion i Soros-it

Senatori republikan David Perdue ka deklaruar së fundmi se republikanët nuk duhet t’i nënshtrohen ngacmimeve dhe kërcënimeve të protestuesve të krahut të majtë që janë shfaqur duke sulmuar  kandidatin e  Gjykatës Supreme të Presidentit Donald Trump, Brett Kavanaugh. “Këta nuk janë njerëz të vërtetë që janë të shqetësuar për Dr. Ford apo ndonjë gjë tjetër. Këta janë aktivistë të paguar. ...

Lexo me teper »

Maqedonia drejt zgjedhjeve të parakohshme, VMRO-DMPNE nuk e pranon referendumin për emrin

Partia më e madhe opozitare në Maqedoni, VMRO-DPMNE, e ka hedhur poshtë rezultatin e referendumit për marrëveshjen e emrit me Greqinë duke kërkuar qeveri teknike. Deputeti i kësaj force politike, Nikolovski, ka deklaruar se Komiteti Ekzekutiv i VMRO-DPMNE e ka shpallur të pasuksesshëm referendumin, pasi në votime kanë marrë pjesë vetëm 36% e votuesve. Ai shtoi më tej se nëse ...

Lexo me teper »

Soros pagoi 246 milionë dollarë për “njollosjen” e Kavanaugh

Si shërbimi më i besueshëm dhe i balancuar i grumbullimit të lajmeve në botë, “RWN” ofron informacionin e mëposhtëm të botuar nga “Fox News Insider”: “The Laura Ingraham Show” hetoi sesi protestat kundër kandidatit të Gjykatës Supreme, Brett Kavanaugh, po koordinohen nga grupe liberale të mirëfinancuara. Kavanaugh, zgjedhja e Presidentit Trump për Gjykatën Supreme, përballet me akuza për sulme seksuale, ...

Lexo me teper »

Mateo Salvini: Juncker, një pijanec që drejton 500 milion europianë

Zv.kryeministri Italian Matteo Salvini, i është përgjigjur deklaratave të shefit të Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, pas një krahasimi që ai bëri një krahasim mes ekonomisë së Italisë dhe Greqisë. Salvini e konsideroi Juncker-in si një “pijanec që drejton 500 milionë europianë. “Nëse bëni një kërkim në Google, Juncker esëll apo i pirë do të shihni imazhe impresionuese. E ky zotëri ...

Lexo me teper »

Merkel: Bashkimi i Gjermanisë nuk është realizuar ende

Bashkimi i Gjermanisë nuk ka mbaruar ende, theksoi kancelarja Angela Merkel të mërkurën në Berlin gjatë një fjalimi për ditën e bashkimit gjerman, me rastin e 28-vjetorit të tij. “Gjithmonë kujtoj ditën e ribashkimit me emocion të madh”, tha Merkel duke kërkuar që të mos harrohet “guximi” i njerëzve që zbritën në rrugët e Lindjes për të demonstruar dhe punën ...

Lexo me teper »

Presidentja e Kroacisë mbron temën e doktoraturës

Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar-Kitaroviç, ka mbrojtur sot temën e doktoraturës. Mediat kroate shkruajnë se kryeministrja mori titullin ‘doktor’ në fushën e marrëdhënieve ndërkombëtare në Fakultetin e Shkencave Politike në Zagreb. “Po ndihem si çdo doktorant tjetër në Fakultetin e Shkencave Politike, asgjë ndryshe. Natyrisht se jam e emocionuar dhe jam e gatshme”,  është shprehur kryeministrja Kitaroviç për RTL para ...

Lexo me teper »

Senatori demokrat zemëron amerikanët: S’ka rëndësi nëse Kavanaugh është i pafajshëm apo fajtor (VIDEO)

Senatori demokrat i New Jersey, Cory Booker po përballet me kritikat në rrjetet sociale, pasi deklaroi për mediat se nuk ka rëndësi nëse gjyqtari Brett Kavanaugh është “i pafajshëm apo fajtor” lidhur me akuzat për abuzim seksual, gjithsesi sipas tij duhej të zgjidhej një kandidat i ri për Gjykatën Supreme. Duke folur me gazetarët të martën, Booker tha se “besueshmëria ...

Lexo me teper »