Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Zhduket pa lënë gjurmë fituesja e parë spanjolle e Lojërave Olimpike

Raportohet e zhdukur Blanca Fernandez Ochoa, gruaja e parë spanjolle që fitoi një medalje në Lojërat Olimpike Dimërore. Policia kombëtare e Spanjës tha se ish-skiatorja 56 vjeçare, u zhduk më shumë se një javë më parë. Një makinë Mercedes A-Class në ngjyrë të zezë, në të cilën zonja Fernandez u pa për herë të fundit, është gjetur në një qytet ...

Lexo me teper »

Shembet barriera, 25 të plagosur në festivalin muzikor në Seatle (VIDEO)

Dhjetëra njerëz kanë mbetur të plagosur pasi një barrikadë skenike u shemb gjatë një shfaqjeje në një festival muzikor në Seattle. Sikurse shkruan “ABC News”, rreth 25 persona u u dërguan në spital pasi barrikada e çeliktë 1 metër e lartë u rrëzua të shtunën mbrëma në Qendrën e Seattle. Në atë kohë interpretonte artisti elektronik i muzikës Jai Wolf. ...

Lexo me teper »

DEA përfundon një nga operacionet më të vështira – 300 të arrestuar, heroinë e jahte

Një nga operacionet më të vështira antidrogë të DEA-s amerikane, që ka zgjatur më shumë se tre ditë ka përfunduar me arrestimin e 300 personave. Mediat amerikane shkruajnë se agjentët federalë të drogës përfunduan operacionin “Cazador”, duke arrestuar gjithsej 300 vetë, si dhe duke sekuestruar mes të tjerash edhe avionë e jahte. Mes të arrestuarve ka edhe të dyshuar si ...

Lexo me teper »

Sulm ajror në Jemen, Kryqi i Kuq: Kanë humbur jetën 100 njerëz

Të paktën 100 njerëz kanë humbur jetën pas një sulmi ajror në një burg në Jemen. Siç shkruan “RT”, sipas një zyrtari të Kryqit të Kuq, ky është sulmi më vdekjeprurës në Jemen për këtë vit. Sulmet ajrore goditën sot qendrën e paraburgimit të vendosur në një ndërtesë kolegji në jug-perëndim të vendit. Koalicioni i udhëhequr nga Sauid, i cili ...

Lexo me teper »

Shpërthejnë fishekzjarret në skenë, ndërron jetë këngëtarja në Spanjë (VIDEO)

Një artiste spanjolle ka humbur jetën sot, pasi u godit nga pajisjet e fishekzjarreve kur po performonte në skenë. “Daily Mail” shkruan se një orkestër me 15 anëtarë, mes tyre dhe këngëtarë, muzikantë dhe valltarë, po performonte mbrëmë në Las Berlanas në Avila. Kur grupi ishte në skenë, një nga këngëtaret, 30-vjeçarja e quajtur Joana Sainz, u godit në bark ...

Lexo me teper »

Protestuesit në Hong Kong targetojnë aeroportin, bllokojnë rrugët

Mijëra protestues kanë bllokuar sot rrugët dhe lidhjet e transportit publik me aeroportin e Hong Kongut në një përpjekje për të tërhequr vëmendjen e botës për luftën e tyre për demokraci, në qytetin e drejtuar nga qeveria kineze që po përballet me krizën më të madhe politike në dekada. Avionët po zbrisnin dhe po zbarkonin me vonesa, por udhëtimet me ...

Lexo me teper »

Netanyahu premton të aneksojë vendbanimet izraelite në Bregun Perëndimor

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu synon të aneksojë të gjitha vendbanimet izraelite në Bregun Perëndimor të okupuar. Kështu u shpreh ai sot duke përsëritur një premtim zgjedhor të bërë pesë muaj më parë, por përsëri duke mos dhënë një afat kohor. Vendbanimet janë një nga çështjet më të nxehta në konfliktin izraelito-palestinez. Palestinezët kanë shprehur frikën se Netanyahu mund të kundërshtojë ...

Lexo me teper »

Merkel mund të rikthehet si pedagoge në Universitet pas përfundimit të mandatit

Angela Merkel ka sugjeruar se mund të kthehet të japë mësim në universitet pasi të përfundojë mandatin e saj si kancelare e Gjermanisë në vitin 2021. “Të gjitha universitetet që më kanë dhënë një doktoratë nderi, sidoqoftë, do të dëgjojnë përsëri nga unë, kur mos të jem më kancelare”, tha Merkel, e cila ka mbajtur detyrën e kancelares që nga ...

Lexo me teper »

Papa Françesku ngel në ashensor, shpëtohet nga zjarrfikësit

Papa Françesku është vonuar për meshën e tij të përjavshme në sheshin e Shën Pjetrit, pasi kishte ngecur në një ashensor në Vatikan. Siç shkruan “BBC“, papa 83-vjeçar kishte mbetur në ashensor për 25 minuta për shkak të një ndërprerje të energjisë elektrike dhe është shpëtuar nga zjarrfikësit. “Më duhet të kërkoj falje që jam vonë”, tha Papa i buzëqeshur ...

Lexo me teper »

Qeveria amerikane përdor profile të rremë në medie sociale për të vëzhguar emigrantët

Zyrtarët amerikanë të Shtetësisë dhe Emigracionit tani mund të përdorin llogari të rreme të mediave sociale për të vëzhguar të huajt që kërkojnë viza dhe nënshtetësi, edhe pas vitesh shpërthimesh të ligjvënënësve amerikanë ndaj rivalëve të huaj se po bëjnë të njëjtën gjë. Zyrtarët deri më tani kanë qenë të ndaluar të krijojnë profile fiktive, por një rishikim i privatësisë ...

Lexo me teper »