Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Pesë të vdekur në SHBA, dhjetra të plagosur. Si i nisi të shtënat në masë autori i armatosur

Pesë persona kanë ndërruar jetë dhe shumë të tjerë janë plagosur pas sulmit në Texas të SHBA-ve. I pari që u qëllua ishte një polic që ndaloi makinën e personit të armatosur mes qyteteve të Midland-it dhe Odess-ës. Por ajo që bëri më tej autori ishte thjesht të vazhdonte të qëllonte shoferë të tjerë dhe kalimtarë. Më pas ai braktisi ...

Lexo me teper »

Mes negociatash me SHBA-në talibanët sulmojnë forcat qeveritare 15 viktima

Talibanët nisën një sulm në shkallë të gjerë sot në Kunduz, një nga qytetet kryesore të Afganistanit, duke vrarë të paktën 15 njerëz dhe duke plagosur më shumë se 75 të tjerë. Ky sulm vjen teksa talibanët janë në negociata me SHBA-në për t’i dhënë fund luftës më të gjatë të Amerikës. Militantët, të cilët kanë kërkuar që të gjitha ...

Lexo me teper »

“Ndalojeni grushtin e shtetit” – Protesta në mbarë Britaninë kundër pezullimit të parlamentit

Mijëra protestues kanë dalë në rrugët e Londrës për të demonstruar kundër vendimit të kryeministrit Boris Johnson për të pezulluar Parlamentin dy javë para Brexit. Duke brohoritur “Turp për ty, Boris Johnson”, aktivistët e anti-Brexitit u mblodhën përpara “Downing Street”. Përveç demonstratave në Londër, protesta janë planifikuar në disa qytete të tjera në Mbretërinë e Bashkuar, duke përfshirë York, Bristol, ...

Lexo me teper »

Sulm me thikë në stacionin e trenit në Lion, vritet 1 person e plagosen 9 të tjerë (Video)

Një sulm i dyshuar me thikë pranë një stacioni treni në Villeurbanne, Francë, ka lënë një person të vdekur dhe nëntë të plagosur, sipas raportimeve. Policia thuhet se ka arrestuar një nga autorët e dyshuar dhe po kërkon një tjetër. Sulmi ndodhi të shtunën pasdite në stacionin Laurent Bonnevay në Villeurbanne, Lyon. Media lokale raportoi se dy autorë të dyshuar ...

Lexo me teper »

Zgjedhjet e 6 tetorit në Kosovë – Regjistrohen 3 koalicione, LDK e Vetëvendosje garojnë të ndara

Pas përfundimit të afatit për regjistrimin e koalicioneve, LDK-ja dhe Lëvizja Vetëvendosje do të shkojnë veç e veç në zgjedhjet e përgjithshme të 6 tetorit. Në këto zgjedhje janë regjistuar 3 koalicione zgjedhore. Koalicioni i parë i dorëzuar në KQZ ishte ai Vakat. Ky koalicion është deklaruar nga 3 Parti Politike nga radhët e komunitetit boshnjak: Demokratska Stranka Bosnjaka, Demokratska ...

Lexo me teper »

Shpërthim brenda fabrikës kimike në Indi, vriten 12 punonjës (Video)

Një shpërthim në një fabrikë kimike në Shirpur, Indi ka vrarë të paktën dymbëdhjetë persona njerëz dhe plagosi rreth 50 të tjerë, sipas raportimeve. Pamjet e aksidentit tregojnë një ‘ferr’ që mbështjell ndërtesën e dëmtuar. Brenda fabrikës kishte rreth 100 punëtorë në kohën e shpërthimit të shtunën në mëngjes, ndërsa ekzistonte frika se se një pjesë e mirë e punonjësve ...

Lexo me teper »

Lindin ‘Helmetat e Verdha’, protestuesit në Hong Kong përplasje të ashpra me policinë (Video)

Trazirat e vazhdueshme në Hong Kong u përshkallëzuan të shtunën kur protestuesit në zonën autonome prej 7.4 milion banorësh hodhën kokteje Molotov dhe tulla ndaj policisë, që u pëgjigj me makinat me ujë dhe gaz lotsjellës. Protestues të shumtë, disa të veshur me rroba të zeza e helmeta të verdha, u derdhën në rrugët e Hong Kongut të shtunën, duke ...

Lexo me teper »

Dalin fotot e reja, Jeffry Epstein nën shoqërinë  e ish-ministrit britanik

Dalin fotot e reja për Jeffry Epstein-in. Nën shoqërinë  e ish-ministrit britanik, teksa bënte pazar në një resort luksoz. Imazhet janë publikuar nga “Daily Mail”. Epstein, financieri që vrau veten pas dënimit për pedofili, shihet në këto foto me ish-ministrin britanik Peter Mandelson. Epsteini ishte lidhur me Ghislaine Maxwell, e cila është përfolur për rekrutimin e vajzave të mitura për ...

Lexo me teper »

Shefit ekzekutiv të “Twitter”-it i hakerojnë adresën, çfarë postojnë

  Jack Dorsey-t, shefit ekzekutiv të “Twitterit” i hakerojnë adresën. Postime raciste janë hedhur nga piratët e internetit në adresën e tij, ndërsa situatën e ka komentuar për median kompania e tij. Vjedhja e adresës së tij të “Twitter”-it ndodhi të premten, rreth orës 4 të pasdites, ndërsa ekipit iu desh rreth një orë e gjysmë që ta rimerrte, duke ...

Lexo me teper »