Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Qeveria dhe talibanët lirime të ndërsjella të burgosurish

Këshilli Afgan i Sigurisë Kombëtare ka njoftuar se qeveria e Afganistanit i ka liruar 100 të burgosur talibanë. Lirimi i tyre u bë të shtunën. Ky këshill tha se kritere për përzgjedhjen e të burgosurve që do të liroheshin ishin gjendja shëndetësore, mosha dhe pjesa e dënimit të mbetur. Vetëm gjatë kësaj jave, qeveria afgane i ka liruar gjithsej 300 ...

Lexo me teper »

Britania kërkon hapjen e shkollave gjatë pushimeve verore

Komisionerja për fëmijë e Britanisë së Madhe, Anne Longfield, ka thënë se shkollat duhet ta shqyrtojnë mundësinë e hapjes në ndonjë formë gjatë pushimeve verore 6-javore në mënyrë që fëmijët t’i zënë mësimet e parapara me kurrikulë dhe që të ofrohet përkujdesje ndaj fëmijëve të familjeve që duhet të punojnë. Zonja Longfield tha se kur të lejohet hapja e shkollave, ...

Lexo me teper »

Rriten shifrat nga koronavirusi në Francë dhe Spanjë

Franca ka raportuar në 24 orët e fundit 643 viktima të reja nga koronavirusi, numër ky në rënie, në krahasim me disa ditë më parë. Numri i vdekjeve nga Covid-19, sidoqoftë mbetet i lartë, por është më i ulët sesa disa ditë më parë. Autoritetet shëndetësore franceze thanë në një deklaratë se 345 njerëz kishin vdekur në spitale dhe 290 ...

Lexo me teper »

Çfarë është “strategjia e eliminimit” e zgjedhur nga Zelanda e Re për të përballur koronavirusin

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern dhe kabineti i saj kanë zgjedhur “strategjinë e eliminimit”, për të përballur epideminë e koronavirusit që nënkupton pikërisht një izolim total dhe testime masive të popullsisë, në mënyrë për të lokalizuar të gjithë infektuarit dhe të afërmit e tyre.   Kjo strategji, që në ditët e para shtoi së tepërmi numrin e të ...

Lexo me teper »

Kanadaja miraton paketën ekonomike, subvencione 75% të pagave për ata që rrezikojnë punën

Ligjvënësit kanadezë miratuan një projektligj për të subvencionuar pagat me 75% në përpjekje për të stabilizuar ekonominë, ndërkohë që kryeministri Justin Trudeau e quajti koronavirusin, sfidën më të madhe të brezit të tij. Programi 52 miliardë dollarë- më shumë se një e katërta e planit fiskal emergjent të qeverisë deri më sot – u kalua për miratim në një seancë ...

Lexo me teper »

SHBA-ja kalon Italinë me numrin e viktimave për shkak të koronavirusit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës tani kanë kaluar Italinë për sa i përket viktimave të shkaktuara nga koronavirusi, duke regjistruar numrin më të lartë në botë. Të dhënat e fundit, të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins, tregojnë se më shumë se 20,000 njerëz në SHBA kanë humbur jetën si pasojë e virusit. Pika e zjarrtë vjen menjëherë pasi SHBA u ...

Lexo me teper »

Rusia do testojë vaksinën anti-Covid 19 te njerëzit, mblidhet grupi i vullnetarëve

Vullnetarët njerëzorë janë zgjedhur për të testuar një vaksinë ruse kundër Covid-19 në testet që do nisin në fund të muajit qershor. Zhvilluesi kryesor i projektit është duke udhëhequr me shembullin e tij duke qenë mes të testuarve që do bëjnë vaksinën. Puna për përgatitjen biologjike filloi në shkurt në Institutin Vektor, qendra kryesore për kërkimin e virusologjisë dhe bioteknologjisë ...

Lexo me teper »

Si po e manipulojnë e censurojnë publikun Facebook, Google, Twitter, Youtube e Instagram

*Nga Mitchell Feierstein, investitor, bankier dhe autor i Planet Ponzi: Si u futëm në këtë rrëmujë, çfarë ndodh më pas dhe si të mbroni veten. Ai e kalon kohën e tij midis Londrës dhe Manhattan. Algoritmet e Silicon Valley po kontrollojnë hartën tuaj njohëse dhe Kongresi po e lë të ndodhë. Covid-19 po ofron mbulesën e përsosur për të forcuar ...

Lexo me teper »

Forcat afgane vrasin 27 talebanë, marrëveshja e paqes në udhëkryq

Forcat afgane të sigurisë thanë të shtunën se të paktën 27 kryengritës talebanë u vranë në provincën veriore Badakhshan në kufi me Taxhikistanin. Ministria e Mbrojtjes tha në një deklaratë se kryengritësit u vranë në sulmet ajrore dhe tokësore në rrethet Warduj dhe Nusay mbrëmjen e kaluar. Ajo tha se nëntë kryengritës u plagosën gjithashtu në operacionet që synojnë të ...

Lexo me teper »