Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Protestat në rusi, arrestohen 300 qytetarë

Të paktën 300 persona u arrestuan sot nga policia pas një manifestimi të opozitës ruse, e cila prej javësh po kërkon regjistrimin e kandidatëve të saj për të marrë pjesë në zgjedhjet lokale të shtatorit, njoftoi sot një organizatë joqeveritare. Sipas organizatës joqeveritare, OVD-Info, e specializuar për gjetjen e numrit të të arrestuarve, të paktën 300 persona janë ndaluar nga ...

Lexo me teper »

BE zgjedh Kristalina Georgieva-n e Bullgarisë në krye të FMN-së

Ministrat e BE-së në takimet e mbajtura në Paris kanë zgjedhur Kristalina Georgieva-n e Bullgarisë si kandidaten e bllokut për të kryesuar Fondin Monetar Ndërkombëtar (FMN). “Deutche Welle” shkruan se votimi zbuloi ndarje të mëtejshme brenda Bashkimit Evropian. Kristalina Georgieva siguroi një epërsi të qartë kundër rivalit të saj, ish-Ministrit Holandez të Financave Jeroen Dijsselbloem, pas dy raundeve të votimit ...

Lexo me teper »

Maduro: Venezuela “e gatshme për betejë” nëse Trump na imponon një bllokadë

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro tha se vendi i tij ishte “i përgatitur për betejë” nëse SHBA imponon një karantinë. Ai tha se i dërguari i tij në Kombet e Bashkuara do të denoncojë kërcënimin “e paligjshëm” përpara Këshillit të Sigurimit. “Ne të gjithë jemi të përgatitur për betejë nëse dikush përpiqet të imponojë një karantinë ose bllokadë ndaj Venezuelës”, ...

Lexo me teper »

Rrëmbimi dhe vrasja e adoleshentes, sjell ndryshime në qeverinë rumune

Rrëmbimi dhe më vrasja e një 15-vjeçareje në Rumani ka sjellë largime nga puna në qeveri. Kryeministrja e Rumanisë, Viorica Dancila, ka pushuar ministren e Arsimit Ecaterina Andronescu pas komenteve të saj të diskutueshme për rastin e rrëmbimit dhe vrasjes së adoleshentes. Dancila tha se vërejtjet e Andronescu për rrëmbimin e adoleshentes tregojnë një “mungesë të mirëkuptimit”. “BBC” shkruan se ...

Lexo me teper »

I përzgjedhuri i Trump heq dorë nga emërimi si shef i Agjencisë së Sigurisë, presidenti fajëson mediat

  Duke përmendur shpifjet mediatike dhe sulmet e padrejta që shënjestruan Kongresmenin Republikan, John Ratcliffe, presidenti amerikan Donald Trump tha se ai do të emërojë dikë tjetër në krye të Agjencisë së Inteligjencës Kombëtare. ‘Ratcliffe po trajtohet shumë padrejtësisht’ nga mediat’ – shkroi Trump në ‘Twitter’ të premten. Kongresmeni i Teksasit ra dakord të qëndronte në Dhomën e Përfaqësuesve pasi ...

Lexo me teper »

Soros ‘zgjidh qesen’ për demokratët, dhuron 5.1 milionë dollarët e para për presidencialet

Financuesi miliarder George Soros ka krijuar një super PAC dhe ka firmosur një çek prej 5.1 milionë dollarësh për demokratët përpara zgjedhjeve të vitit të ardhshëm. Sidoqoftë, mega-donatori liberal nuk ka zbuluar se cili kandidat do e marrë bekimin e tij. Soros harxhoi më shumë se 20 milion dollarë gjatë zgjedhjeve të vitit 2016, duke u dhuruar më shumë se ...

Lexo me teper »

SHBA nis zhvillimin e raketave të reja pas daljes nga traktati i INF-së

Pentagoni njoftoi se SHBA-ja synon të zhvillojë raketa tokësore konvencionale, të cilat ishin të ndaluara më parë nën traktatin e kontrollit të armëve INF (Intermediate-Range Nuclear Forces-Forcat Bërthamore me Rreze të Mesme). Njoftimi u bë në ditën kur ky traktat skadoi pas daljes së Uashingtonit. ‘Tani që jemi tërhequr, Departamenti i Mbrojtjes do të ndjekë plotësisht zhvillimin e këtyre raketave ...

Lexo me teper »

‘Jeffrey Epstein dëshironte të mbillte racën njerëzore me ADN-në e tij’ – Miqtë e tij shkencëtarë

I akuzuar për krime seksuale, milioneri Jeffrey Epstein, ëndërronte të mbillte racën njerëzore me ADN-në e tij dhe donte të drejtonte një ‘fabrikë për fëmijë’ nga ferma e tij në Nju Meksiko, sipas miqve shkencëtarë, që nuk i pëlqenin prirjet e tij. Deri në 20 gra në një kohë do të farëzoheshin me spermën e Epsteinit në fermën e tij ...

Lexo me teper »

Kapen në Hamburg 4.5 tonë kokainë, vlera në treg 1 miliard euro

Shërbimi doganor i Gjermanisë ka kapur 4,5 tonë kokainë, që u gjetën në një konteiner transporti në Hamburg, sasia më e madhe e drogës në vend deri tani. Konteineri po udhëton për në Holandë nga Uruguai dhe brenda tij duhet të kishte sojë. Por agjentët e doganave gjermane në qytetin portual të Hamburgut zbuluan sasinë e lartpërmendur të kokainës brenda. ...

Lexo me teper »

Kritika ndaj Samitit të “Google” për mjedisin: Hipokrizi, VIP-at erdhën me 114 avionë privatë

Konferenca e fundit e “Google” për ndryshimet klimatike, në të cilën morën pjesë Leonardo DiCaprio, Katy Perry, Orlando Bloom dhe shumë VIP-a të tjerë, po konsiderohet “hipokrite” nga shumë njerëz. Kjo pas një raporti të shtypit italian, ku thuhej se VIP-at do të mblidheshin në Siçili për një event tre-ditor që shkonte deri në 20 milion dollarë, madje duke fluturuar ...

Lexo me teper »