Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Duterte kritikon Islandën: Të bardhët s’kanë turp

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte ka filluar një sulm të ashpër ndaj Islandës, duke thënë se shpreson që njerëzit “që hanë akull” të “ngrijnë në kohë”. Madje i quajti hipokrikë islandezët që kritikojnë luftën e tij kundër drogës, por lejojnë abortin. “Islanda lejon therjen e fetusit brenda barkut të nënës deri në 6 muajsh”, tha ai gjatë një fjalimi të ...

Lexo me teper »

Trump njofton shkurtim të personelit ushtarak në Afganistan por mohon tërheqjen e plotë

Presidenti amerikan Trump tha se Uashingtoni planifikon të lërë 8,600 trupa amerikane në Afganistan, por sugjeroi shkurtime të mëtejshme që mund të pasojnë, 15 vjet pasi presidenti Bush u mburr me fitore të mëdha kundër terroristëve atje. Presidenti Trump njoftoi tërheqjen e mundshme të enjten në mëngjes në një intervistë për ‘Fox News’. “Edhe nëse arrihet një marrëveshje me militantët ...

Lexo me teper »

Si u manipulua G7 për zjarret në Amazonë

Politico Evropë, gazeta amerikane e cila mbulon Evropën, ka botuar sot një artikull sqarues mbi të vërtetën e zjarreve në Amazonë. Artikulli “Si samiti i G7 ra pre e mashtrimit me zjarret në Amazonë” sqaron se çdo gjë nisi prej një keqkuptimi të ngritur nga histeria për zjarret atje. Twitteri i Presidentit francez Emmanuel Macron, përprara Samit të G7 se ...

Lexo me teper »

Shkeli ligjin duke zbuluar informacione të rezervuara të Trump, ish-shefi i FBI-së i shpëton ndjekjes penale

Ish-drejtori i FBI-së, James Comey dha një “shembull të rrezikshëm” dhe veproi sipas interesit vetjak kur i dha medias memo që dokumentonin takime private me presidentin Donald Trump, përfundon një raport i ri i Department of Justice (DOJ). Comey shkeli si politikat e FBI-së ashtu edhe marrëveshjen e tij të punës kur ai zbuloi informacione të rezervuara rreth Trump te ...

Lexo me teper »

Mbështetja ndaj Johnson, grupi i mbështetur nga Soros i kujton Mbretëreshës prerjen e kokës së Mbretit Charles I

Mbretëresha ka miratuar një kërkesë të qeverisë së Boris Johnson për të pezulluar Parlamentin, duke ngjallur zemërim mes atyre që mbështesin qëndrimin e Britanisë së Madhe në BE. Politikani Jacob Rees-Mogg e ka përshkruar zemërimin si të pavërtetë dhe tha se masa ishte “kushtetuese dhe e duhur”. Një grup i atyre që kërkojnë qëndrimin e Britanisë në BE, i cili ...

Lexo me teper »

Ushtria gjermane po has vështirësi në furnizimin me këpucë të ushtarëve – Raporti

Forcat e Armatosura Gjermane po hasin vështirësi për të furnizuar trupa me këpucë të reja, zbuloi Ministria e Mbrojtjes, duke fajësuar industrinë joefektive që i ka tejkaluar me 2 vjet afatet e përcaktuara më herët për prodhimin dhe furnizimin me këpucë të ushtarëve. Duke iu përgjigjur hetimit parlamentar, Ministria tha se kërkesa për t’u ofruar ushtarëve dy palë “çizme të ...

Lexo me teper »

‘Do vendos pas telefonatës me Trump’ – Erdogan pohon interesimin për avionët rusë

Presidenti turk Erdogan e shtoi u hodhi jo benzinë thashethemeve se Ankaraja mund të blejë avionë luftarakë rusë SU-57 në rast se SHBA-ja e ndërpret përfundimisht marrëveshjen për avionët ‘F-35’. Erdogan ishte në Moskë në fillim të kësaj jave në panairin ndërkombëtar të aeronautikës ku vërejti avionët ‘Su-35’ dhe ‘Su-57’. Gjatë rrugës për në Ankara, ai u pyet nëse Turqia ...

Lexo me teper »

Banka e parë për kriptomonedhat licencohet në Zvicër

Rregullatori financiar zviceran ka dhënë licencat e tregut të kapitalit dhe letrave me vlerë për dy ndërmarrje, të cilat pritet të bëhen bankat e para të kriptosmonedhës në botë. Autoriteti Mbikëqyrës i Tregut Financiar Zviceran (FINMA) ka lëshuar licencat për SEBA Crypto AG me qendër në Zug dhe Sygnum AG me seli në Zyrih në fillim të kësaj jave, duke ...

Lexo me teper »

Conte përsëri kryeministër, nis punën për krijimin e qeverisë së re italiane

Presidenti italian Sergio Mattarella ka ngarkuar sërish Giuseppe Conten me detyrën e Kryeministrit për krijimin e qeverisë së re të koalicionit 5 Yje-PD. Kjo pasi Lëvizja 5 Yjet e Contes, ka arritur të sigurojë një marrëveshje për koalicion me partinë e qendrës së majtë Demokratike (PD, një veprim që e rrëzon Lidhjen e ekstremit të djathtë nga qeveria dhe pengon ...

Lexo me teper »

Vendimi i Boris Johnson për pezullimin e Parlamentit ndez protesta në Britani

Vendimi i kryeministrit britanik Boris Johnson për të pezulluar Parlamentin ka zemëruar kundërshtarët e tij. Ky vendim siç shkruan “BBC“, ndezi protesta në të gjithë vendin ndërsa nisi edhe një peticion i cili arriti më shumë se një milion nënshkrime brenda ditës. Sipas qeverisë, pezullimi pesë-javor në shtator dhe tetor është kohë e mjaftueshme për të debatuar për Brexit. Por ...

Lexo me teper »