Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Më në fund, Spanja shënon numrin më të ulët të vdekjeve nga koronavirusi që prej 24 marsit

Kurba e numrit të vdekjeve të koronavirusit në Spanjë ka rënë më tej sot, ndërsa qeveria po diskuton mbi strategjitë për të filluar lehtësimin e një prej bllokimeve më të rrepta në botë. Spanjollët kanë qenë të mbyllur në shtëpi që nga mesi i marsit, por ngadalësimi i përhapjes së COVID-19 dhe ulja e numrit të vdekjeve të saj ditore, ...

Lexo me teper »

Singapori u ndalon mësuesve të përdorin ‘Zoom’, hakerat e përdorin për pornografi

Mësimi në të gjithë botën tanimë po zhvillohet online për shkak të pandemisë së koronavirusit. E Shqipëria nuk bën përjashtim. Një nga aplikacionet e përdorura gjerësisht për komunikimin e mësuesve dhe nxënësve, është Zoom. Mirëpo Singapori i ka urdhëruar arsimtarët që të ndalojnë përdorimin e “Zoom” pasi hakerët kishin arritur të përdornin mësimet online për pornografi. Masa vjen pasi problemet ...

Lexo me teper »

BE miraton paketën ekonomike të shpëtimit prej 500 miliardë eurosh

Ministrat e Financave në vendet e Bashkimit Europian kanë rënë dakord për një marrëveshje, për paketën e shpëtimit me vlerë 500 miliardë euro, e cila synon të ndihmojë vendet europiane të goditura më rëndë nga pandemia. BBC shkruan se lajmi për arritjen e marrëveshjes u dha nga udhëheqësi i Eurogrupit, Mário Centeno, pas diskutimeve maratonë në Bruksel. Ky vendim vjen ...

Lexo me teper »

Sakrifica e bluzave të bardha, 105 mjekë kanë humbur luftën me koronavirusin në Itali

Numri i punonjësve të kujdesit shëndetësor që humbin jetën apo infektohen me koronavirus rritet çdo ditë në Itali. Ansa.it shkruan se shkruan se numri i vdekjeve në mesin e mjekëve ka shkuar në 105 në shtetin fqinj. Emrat e fundit, sipas Federatës Kombëtare të Urdhërave Mjekësorë (Fnomceo), janë ata të Giunio Matarazzo, dentist dhe Emilio Brignole, kirurg në spital. Pastaj ...

Lexo me teper »

Gazetari holandez: E kotë të shpëtojmë pleqtë, obezët dhe duhanpirësit, ata do vdesin për dy vite

Një personalitet i televizionit dhe gazetarisë në Holandë,  ka shkaktuar shumë zhurmë me disa komente të tij lidhur me kujdesin shëndetësor në kohën e pandemisë. Gazetari Jort Kelder, 55 vjeç, i cili është mik i kryeministrit holandez Mark Rutte, kërkoi që t’i kushtohej një vëmendje më e madhe ekonomisë, duke mos e konsideruar me rëndësi mjekimin e pacientëve më vulnerabël. ...

Lexo me teper »

Shteti më i prekur, varrime masive në New York për shkak të pandemisë

Në një kohë kur numri i viktimave nga koronavirusi vijon të rritet në New York, shfaqen fotografi të rënda të arkivoleve e varreve masive. Punëtorët shihen duke përdorur një shkallë për të zbritur në një gropë të madhe, ku janë rreshtuar arkivolet. Këto varre masive janë në ishullin Hart, që më parë janë përdorur për viktimat që nuk kanë asnjë ...

Lexo me teper »

KE e ka gati strategjinë për daljen nga kriza e koronavirusit, çfarë sugjeron

Komisioni i BE-se e ka hedhur në letër strategjinë daljes nga kriza e Coronës. Komisioni parashikon, një hapje graduale dhe te mirëkontrolluar.  Si fillim, Komisioni këshillon që lehtësimet të bëhen në nivel vendor, në mënyrë që po të jetë nevoja, ato të anulohen. Sepse një gjë është e pashmangshme: Çdo zbutje e kufizimeve çon  në rritje të numrit të infektimeve, ...

Lexo me teper »

Flet babai i Boris Johnson: Atij i duhet pak kohë pushim

Kryeministri Boris Johnson mbetet i shtruar në spital edhe pas daljes nga kujdesi intensiv, por sipas kabinetit qeveritar britanik, ai është në “gjendje shpirtërore jashtëzakonisht të mirë”. Siç shkruan BBC, Johnson është duke u trajtuar në spitalin “Shën Thomasi” në Londër, që prej të dielës së kaluar, ku u shtrua pas 10 ditëve që kishte rezultuar pozitiv për koronavirusin. Të ...

Lexo me teper »

Ministrat e Financave të BE-së bien dakord për paketën ekonomike për COVID-19

Ministrat e Financave të BE kanë arritur një marrëveshje për paketën ekonomike ndihmëse për gjithë Bashkimin Europian. Lajmi është bërë i ditur nga komisioneri ekonomik italian Paolo Gentiloni apo dhe ministri holandez Wopke Hoekstra që kanë  konfirmuar se marrëveshja është  arritur. Holanda dje ishte kundërshtuesja më e madhe e kësaj pakete për shkak të eurobondeve të  Italisë  por tashmë  27 vendet e BE ...

Lexo me teper »

Ofensiva ushtarake në Çad, vriten 1000 xhihadistë të Boko Haram

Ushtria e Çadit tha të enjten se kishte përfunduar një sulm kundër xhihadistëve Boko Haram në rajonin kufitar të Liqenit Çad në të cilin u vranë 52 trupa dhe 1000 xhihadistë. Zëdhënësi i ushtrisë, koloneli Azem Bermendoa Agouna i tha AFP-së se operacioni, i nisur pasi gati 100 ushtarë u vranë muajin e kaluar, përfundoi të Mërkurën pasi xhihadistët e ...

Lexo me teper »