Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

6 mënyra se si Rusia po ndryshon botën

Në katër vitet e fundit, Rusia ka aneksuar Krimenë nga Ukraina, është përfshirë në zgjedhjet e SHBA dhe ka ndihmuar në kthimin e valës së luftës siriane në favor të Bashar al-Assad. Putin është një diplomat me Britaninë e Madhe, e cila fajëson Moskën për helmimin e një ish spiune, vajzën e tij dhe një polic britanik në fshatin anglez. ...

Lexo me teper »

Fuqitë Europiane propozojnë sanksione të reja ndaj Iranit për të mbajtur SHBA në marrëveshjen bërthamore

Franca, Gjermania dhe Britania e Madhe kanë propozuar sanksione të reja ndaj Iranit në një përpjekje të dukshme për të mbajtur Shtetet e Bashkuara brenda marrëveshjes bërthamore 2015 me Teheranin. Kufizime të reja do të synonin programin dhe aktivitetin e raketave të Iranit në Siri. Sanksionet do të imponohen veçanërisht ndaj shtetasve iranianë të përfshirë në zhvillimin e programit raketor ...

Lexo me teper »

Rrëzohet helikopteri amerikan, 7 ushtarë humbin jetën

Nga aksidenti kanë mbetur të vdekur shtatë ushtarë amerikanë. Lajmi është konfirmuar edhe nga Pentagoni. Helikopteri HH-60 Pave Haëk është rrëzuar në afërsi të al-Qaimit, një qytet në provincën e Anbarit, pranë kufirit sirian. Helikopteri dyshohet se ka goditur një linjë elektrike dhe më pas është rrëzuar. Sipas deklaratës së Pentagonit ngjarja ka qënë aksidentale dhe nuk është e lidhur ...

Lexo me teper »

ME VIDEO/ Mamatë raciste mësojnë fëmijët të urrejnë myslimanët: Ata vijnë era dhi

Një video shqetësuese në Facebook, kashqetësuar opinionin publik, video e cila tregon dy gra që shoqërojnë një grup fëmijësh gjatë vandalizimit të një xhamie në Tempe të Arizonës.  Tahnee Gonzales dhe një grua tjetër marrin tre fëmijë të paidentifikuar në një udhëtim, ku “mbledhin sa më shumë informacione” dhe u “mësojnë” fëmijëve se si të jenë “patriotë amerikanë”. “Ata vijnë ...

Lexo me teper »

‘Përfshirja’ në tortura çnjerëzore, senatorja i kërkon CIA-s publikimin e dosjes së Gina Haspel

Senatorja amerikane, Dianne Feinstein, i ka kërkuar CIA-s që të deklasifikojë dokumentet lidhur me përfshirjen e raportuar nga zv.drejtorja Gina Haspel në programin e torturës të agjencisë pas 11 shtatorit. Trump ka përzgjedhur Haspel për të marrë përsipër drejtimin e CIA-s, pasi drejtori aktual, Mike Pompeo, do zëvendësojë Rex Tillerson si Sekretar Shteti. ‘Ndërsa ecim përpara me procesin e emërimit ...

Lexo me teper »

Mijëra familje largohen nga Ghouta Lindore në Siri, pamjet dramatike të evakuimit

Mijëra banorë të Ghoutas Lindore në Siri, kanë nisur largimin nga zona nën rrethim, duke shfrytëzuar armëpushimin e shkurtër mes palëve.  Deri tani nga zona e cila është përballur me një katastrofë humnanitare së fundmi, janë larguar më shumë se 11.000 civilë. Rreth 800 civilë po largohen nga zona çdo orë, përmes një korridori humanitar. Një pjesë e tyre shfrytëzojnë ...

Lexo me teper »

Princi i Arabisë Saudite: Edhe ne do të kemi bomba bërthamore

Nëse Irani do të ketë armë bërthhhamore, edhe Arabia Saudite do të zhvillojë armë të tilla. Në një prononcim për rrjetin e SHBA “CBS News”, princi i kurorës Mohammed bin Salman tha se vendi i tij nuk donte të kishte armë bërthamore por mundësia për t’i patur ekzistonte. “Por pa dyshim, nëse Irani ka zhvilluar një bombë bërthamore, ne do ...

Lexo me teper »

Autoritetet portugeze konfiskojnë 2.5 tonë kokainë në bashkëpunim me policinë spanjolle

2.5 tonë kokainë janë kapur nga autoritet portugeze në bashkëpunim me ato spanjolle duke sjellë edhe arrestimin e 10 personave të cilët dyshohen për trafik ndërkombëtar lëndësh narkotike midis Amerikës Latine dhe Europës. Dy tonë kokainë u konfiskuan në Lisbonë ndërsa 500 kilogramët e tjerë u kapën në një bagazh në në një makinë në Badajoz në Spanjë, sipas drejtorit ...

Lexo me teper »

Rrëzohet ura në Florida, humbin jetën disa persona (Video)

Një urë për këmbësorë që përfshin disa korsi trafiku u rrëzua të enjten në Universitetin Ndërkombëtar të Floridës në Miami-Dade County, duke zënë njerëz dhe makina nën strukturën. Media lokale ka njoftuar se disa njerëz u vranë. Ura lidh universitetin me qytetin e Sëeetëater dhe u hap vetëm disa ditë më parë, njoftoi CBS Miami. Kanali tregoi pamjet e zjarrfikësve ...

Lexo me teper »

Thesari miliona paund bie nga avioni në Rusi (FOTOT)

Një avion i mbushur me diamantë, platin dhe ar me vlerë 265 milionë paund, pati probleme gjatë fluturimit dhe një pjesë e gruëve të çmuar i ranë poshtë. Ngjarja ndodhi në rajonin më të ftohte në Rusi, në Yakutia, kur dera e avionit u shkëput dhe diamantët ranë mbi pistë. Aeroplani i nisur për Krasnoyarsk bëri ulje emergjente në Magan ...

Lexo me teper »

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful