Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Trump: Besoj se Covid-19 ka si origjinë laboratorin e Virologjisë në Wuhan (Video)

Presidenti amerikan Donald Trump u tha gazetarëve se ai besonte se Covid-19 e kishte origjinën nga Instituti Wuhan i Virologjisë në Kinë, duke mos pranuar të shpjegojë pse. I pyetur nëse ai kishte një “shkallë të lartë besimi” se koronavirusi ishte me origjinë nga laboratori, Trump u përgjigj: “Po, kam”. Më herët gjatë ditës, Zyra e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare ...

Lexo me teper »

Gjermania e cilësoi Hezbollah-un organizatë terroriste, reagon Irani: Do përballeni me pasoja

Një ditë pasi Gjermania caktoi Hezbollahun një organizatë terroriste, Irani ka “dënuar ashpër” këtë veprim dhe kërcënoi Gjermaninë me pasoja. Ata akuzuan Gjermaninë se po ndihmon SHBA-në dhe Izraelin. Ministria e jashtme iraniane paralajmëroi se Gjermania do të përballet me pasojat e vendimit të saj për të plotësuar dëshirat e SHBA dhe Izraelit. Autoritetet gjermane përcaktuan Hezbollah si një “organizatë ...

Lexo me teper »

Helikopteri i NATO-s u përplas në brigjet greke, gjendet 1 trup i pajetë, 5 të humbur

Një person ka vdekur dhe pesë të tjerë janë ende të humbur pasi një helikopter ushtarak kanadez u rrëzua në det midis Greqisë dhe Italisë, gjatë një stërvitjeje të NATO-s, tha të enjten Kryeministri Kanadez Justin Trudeau. Trudeau tha se një trup u gjet dhe pesë të tjerët në aeroplan ishin të humbur. “Ne shpresojmë të gjejmë të zhdukurit,” tha ...

Lexo me teper »

Koronavirusi shpërthen në Rusi, rritje e shifrave ditore

Rusia raportoi 7,933 raste të reja të koronavirusit, një rritje rekord ditore. Rusia njoftoi rritjen e saj më të madhe ditore të rasteve të konfirmuara të koronavirusit të premten, me 7.933 raste të reja, raporton Reuters Rritja rekord e përditshme sjell numrin mbarëkombëtar në 114.431. Numri zyrtar i vdekjeve u rrit në 1,169 pasi 96 njerëz me virus vdiqën në ...

Lexo me teper »

Gjermania lehtëson masat për koronavirusin

Kancelarja Angela Merkel dhe kryeministrat e landeve ranë dakord për lehtësimin e mëtejshëm të kufizimeve për pandeminë e koronavirusit. Pas diskutimeve Merkel tha në Berlin se sheshet e lojërave për fëmijë dhe institucione si muze, vende përkujtimore, kopshte zoologjike dhe kopshte botanike mund të rihapen nëse plotësojnë kushtet e sigurisë për pandeminë e koronavirusit. Komunitetet fetare kanë propozuar edhe kushte ...

Lexo me teper »

Trump nënvlerëson agjencitë e inteligjencës për shpërthimin e koronavirusit, përplasja me Kinën

Presidenti amerikan Donald Trump duket se ka nënvlerësuar agjencitë e tij të inteligjencës duke sugjeruar se ai ka parë prova se koronavirusi e ka origjinën në një laborator kinez. Më parë zyra e drejtorit kombëtar të inteligjencës amerikane tha që ishte ende duke hetuar sesi filloi virusi. Por zyra tha që kishte përcaktuar se Covid-19 “nuk ishte e prodhuar ose ...

Lexo me teper »

Paralajmërimi i Interpolit, si po e shfrytëzojnë bandat pandeminë

Bandat kriminale po përdorin postierët e ushqimit të shpejtë për të shpërndarë substanca narkotike, tha Organizata Ndërkombëtare e Policisë (INTERPOL). Kokaina, marihuana, ketamina dhe ekstazia janë ndër substancat të cilat vendosen në kuti picash ose në mbështjellës tjerë të ushqimit, tha Interpol. Këto raste janë identifikuar në vende si Malajzia, Spanja dhe Britania e Madhe. Agjencia lëshoi një “njoftim” për ...

Lexo me teper »

Tkurret ekonomia e eurozonës nga koronavirusi, Franca dhe Spanja më të goditurat

Ekonomia e eurozonës u tkurr në rekord në tremujorin e parë ndërsa pandemia e Covid-19 i detyroi vendet të mbyllen. Një vlerësim i parë i PBB-së midis janarit dhe marsit tregoi një tkurrje prej 3.8%, më keq sesa gjatë krizës financiare. Shifrat e veçanta zbuluan një rënie të madhe të aktivitetit ekonomik në Francë dhe Spanjë për të njëjtën periudhë. ...

Lexo me teper »

Studimi: Njerëzit mbi 50-të vjeç duhet të mbahen në izolim më gjatë, të gjobiten nëse dalin

Studiuesit thonë se njerëzit mbi moshën 50-vjeçare duhet të mbahen në izolim më gjatë se të tjerët dhe të gjithëve kur dalin jashtë duhet të kërkohet të vërtetojnë moshën. Sipas një studimi të realizuar nga Universiteti Warwick shtetet duhet të aplikojnë një ‘strategji moshe’ si opsionin më të mirë për t’i dhënë fund bllokimit të vendosur për shkak të koronavirusit. ...

Lexo me teper »

Punonjësit e “Amazon” vandalizojnë rrugën përpara shtëpisë së Jeff Bezos (FOTOT)

  Një grup aktivistësh kanë vandalizuar rrugën përpara shtëpisë prej 23 milion dollarësh të Jeff Bezos, në Washington. Daily Mail shkruan se ata kanë kërkuar mbrojtje më të mirë kundër koronavirusit për punëtorët e “Amazon”. Protestuesit kishin shkruar me shkronja të mëdha me bojë të kuqe të verdhë e të bardhë në mes të rrugës: “Mbroni punëtorët e Amazon”. Ata ...

Lexo me teper »