Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

“Brexit”, May siguron mbështetjen e kabinetit

Në Britaninë e Madhe kabineti qeveritar ka dhënë mbështetjen e tij këtë të mërkurë për draftmarrëveshjen e rakorduar mes negociatorëve britanikë e europianë për “Brexit”-in. Këtë ka njoftuar në një dalje të jashtëzakonshme për mediet kryeministrja britanike, Theresa May, pak pasi doli nga një takim që zgjati më shumë se 5 orë me të gjithë pjesëtarët e kabinetit. “Vendimi kolektiv ...

Lexo me teper »

Dorëhiqet ministri i Mbrojtjes i Izraelit, Avigdor Lieberman

Ministri i Mbrojtjes i Izraelit, Avigdor Lieberman, ka dhënë dorëheqjen një shenjë proteste kundër armëpushimit në Gaza, duke e quajtur marrëveshjen një “kapitullim ndaj terrorit”. Në një fjalim të drejtpërdrejtë në televizion, Liberman e quajti armëpushimin e djeshëm një “dorëheqje ndaj terrorit” që vetëm arrin “heshtjen afatshkurtër” duke dëmtuar “sigurinë afatgjatë” të Izraelit. Një gazetare tha për “Haaretz”, se ish-ministri ...

Lexo me teper »

Bien çmimet e naftës, Trump kërkon uljen e prodhimit

Çmimet e naftës kanë rënë ndjeshëm gjatë sesionit të sotëm, pasi presidenti amerikan, Donald Trump, shtoi presionin ndaj OPEC për të mos ulur prodhimin. Në këtë mënyrë, dy bençmarkët kryesorë të naftës po publikojnë humbje për të 12-in sesion me radhë. Nafta Brent e Londrës po tregtohet në rreth 68.7 dollarë për fuçi, ndërsa nafta Bruto amerikane po tregtohet në ...

Lexo me teper »

Trump dëshiron shkarkimin e Sekretares për Sigurinë e Brendshme, shkak migrantët

Presidenti amerikan, Donald Trump u ka thënë këshilltarëve të tij se ai dëshiron të largojë Kirstjen Nielsen nga pozita e Sekretares për Siguri të Brendshme dhe mund ta bëjë këtë në javët e ardhshme, ka raportuar gazeta Washington Post, duke cituar zyrtarë dhe ish-zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë. Në një artikull të publikuar të hënën, gazeta ka raportuar se shkarkimi ...

Lexo me teper »

Shtëpia e Bardhë paditet nga CNN

Rrjeti kabllor televiziv, CNN ka paditur administratën e presidentit amerikan, Donald Trump për shkak të heqjes së kredencialeve të gazetarit të kësaj kompanie në Shtëpinë e Bardhë, Jim Acosta, duke pretenduar se ka shkelur të drejtën kushtetuese për liri të shtypit. “Ne i kemi kërkuar gjykatës që përmes një urdhri të menjëhershëm të kthehet gazetari Jim Acosta dhe kemi kërkuar ...

Lexo me teper »

Shefi i NATO-s frenon Macron dhe Merkel për ushtrinë: Asnjë nismë kundër marrëdhënieve trans-antlantike

Pas ngurrimit të Berlinit zyrtar, edhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg nuk nxiton ta përshëndesë nismën e Emmanuel Macron për një ushtri europiane. Shefi i aleancës më të madhe ushtarake të globit paralajmëron ndaj dëmtimit të marrëdhënieve transatlantike, duke qenë se më herët pati një lloj përplasjeje mes presidentit amerikan Donald Trump dhe atij francez Emmanuel Macron. Të ...

Lexo me teper »

Merkel është pro idesë për krijimin e ushtrie europiane

Kancelarja gjermane, Angela Merkel mban të martën para Parlamentit Europian në Strasburg një fjalim për të ardhmen e Europës. Ajo u shpreh pro idesë së krijimit të ushtrisë europiane.      Me shumë interes është pritur fjalimi i kancelares gjermane, Angela Merkel për të ardhmen e Europës në Strasburg. Një gjysmë vit para zgjedhjeve për Parlamentin Europian, pritet se çfarë vizioni ...

Lexo me teper »

Arrihet marrëveshje për draftin e parë të Brexit-it

Kryeministrja britanike, Theresa May pritet të udhëheqë një takim të veçantë të kabinetit të saj lidhur me marrëveshjen për Brexit. Sipas BBC teksti është miratuar nga zyrtarët në një nivel teknik nga të dyja palët pas bisedimeve intensive këtë javë. Raportohet se teksti është gati.  “The Sun” ka raportuar se secilit ministër i është kërkuar të takojë kryeministren ndaras në mbledhjen ...

Lexo me teper »

“Dikush që merr heroinë e bën këtë”, Erdogan flet për rregjistrimin e vrasjes së Khashoggi-t

“Regjistrimet që kanë të bëjnë me vrasjen e gazetarit të Arabisë Saudite Jamal Khashoggi tronditën një oficer të shërbimit sekret të Arabisë Saudite kur i dëgjoi ato”. Kështu ka deklaruar së fundmi presidenti turk, Tayyip Erdogan. Duke folur për gazetarët pas kthimit nga Parisi, ai tha se audiot lidhur me vrasjen e Khashoggi shqetësuan një zyrtar të shërbimit të Arabisë ...

Lexo me teper »