Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Italia rihap dy aeroporte javën e ardhshme

Italia do të rihapë dy aeroporte  në dy qytete të ndryshme pas një bllokimi rreth dy mujor për shkak të shpërthimit të epidemisë së shkaktuar nga koronavirusi. Lajmi është bërë i ditur nga mediat italiane të cilat njoftojnë se operimi i fluturime nga këto aeroporte do bëhet nga java e ardhshme. Aeroportet që do hapet janë ai në Romë dhe ...

Lexo me teper »

Video e infermierëve që kërcejnë duke mbajtur një kufomë të rreme bëhet virale

Një video e postuar në rrjetin Tik Tok nga Joed Marie Labou Des u bë virale në mediat sociale. Në të shihen infermiere të veshur me veshjet mbrojtëse ndaj koronavirusit, të cilët ri-krijojnë një shfaqe e cila është bërë meme nga një varrim në Afrikë. Videot në Tik Tok të infermierëve dhe punjonjësve të shëndëtësisë që kryejnë skeçe gjatë kësaj ...

Lexo me teper »

Kryeministri rus infektohet nga koronavirusi

Kryeministri rus Mikhail Mishustin është diagnostikuar me Covid-19. Lajmi u njoftua të enjten në mbrëmje, drejtpërdrejt në televizionin kombëtar, gjatë një lidhjeje video me Presidentin Vladimir Putin. Zëvendëskryeministri i parë Andrey Belousov do të jetë si kryetar i përkohshëm i qeverisë gjatë trajtimit të Mishustin. “Sapo u bë e ditur se testet që kam kryer për koronavirusin kanë dhënë një ...

Lexo me teper »

Johnson del në konferencën e parë publike pas shërimit nga koronavirusi: Britania po kalon kulmin e infeksionit

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, dha konferencën e parë publike pas shërimit nga koronavirusi tha se vendi po e kalon “kulmin” e pandemisë dhe premtoi se gjatë javës së ardhshme do të paraqesë një strategji të daljes nga izolimi. “Unë mund të konfirmoj sot se për herë të parë, ne jemi duke kaluar kulmin e kësaj sëmundje”, tha ...

Lexo me teper »

Gjermania e etiketon si terrorist organizatën Hezbollah, nis bastisjet në vend

Berlini ka ndaluar organizatën dhe partinë politike militane libaneze, Hezbollah, duke e etiketuar grupin si entitet terrorist, ndërsa policia gjermane kreu kontrolle të shumta ndaj atyre që dyshohen të jenë anëtarë. “Ministri i Brendshëm Horst Seehofer sot ndaloi funksionimin e organizatës terroriste shiite Hezbollah në Gjermani,” shkroi në Tëitter një zëdhënës i Ministrisë së Brendshme. Kontrollet e policisë janë duke ...

Lexo me teper »

Varfëria në vend, policia në Haiti sulmon Ministrinë e Financave (Video)

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë sulmuan Ministrina e Financave në kryeqytetin e Haitit, pas mosmarrjes së pagës si dhe në formë proteste për kushtet e punës. Vendi i varfër i Karaibeve po përballet me probleme të shumta ekonomike sidomos pas bllokimeve të Covid-19. Videot nga vendi i ngjarjes tregojnë makina në flakë dhe ndërtesat e qeverisë që sulmohen nga policia ...

Lexo me teper »

Autoritetet shëndetësore në Zvicër: Fëmijët e vegjël mund t’i përqafojnë gjyshërit

Autoritetet zvicerane thonë se tani është e sigurt për fëmijët nën moshën 10 vjeç, që të përqafojnë gjyshërit e tyre. Shefi i sëmundjeve infektive të Ministrisë së Shëndetësisë, Daniel Koch, tha që shkencëtarët kishin arritur në përfundimin se fëmijët e vegjël nuk e transmetojnë virusin. Megjithatë, ai shtoi se takimet duhet të jenë të shkurtra dhe të mos përfshijnë kujdesjen ...

Lexo me teper »

Boeing planifikon të largojë 15 mijë punonjës për shkak të koronavirusit

Boeing planifikon të zvogëlojë 10% të forcës së saj të punës, duke thënë se pandemia Covid-19 i kishte dhënë asaj një “goditje të rrufeshme”. Prodhuesi i avionëve në luftë në SHBA punëson 150,000 njerëz në të gjithë botën dhe tashmë ishte nën presion pasi u detyrua të zbriste aeroplanët e tij 737 Max nga qarkullimi pas dy rrëzimeve fatale. Përhapja ...

Lexo me teper »

Akuzat për tregtim droge, ndalohen 3 shtetas me origjinë shqiptare në Romë

Tre persona u arrestuan nga karabinierët pasi konsiderohen përgjegjës për tregtimin dhe mbajtjen e drogës, ndërsa njëri prej tyre akuzohet për vdekjen e një gruaje pasi i dha dozën. Si pjesë e një hetimi të koordinuar nga Drejtoria Antimafia e Qarkut Romë, Karabinierët kryen ndalimin e 3 shtetasve me origjinë shqiptare. Hetimet nisën në korrik të vitit të shkuar pas ...

Lexo me teper »

Rusia mohon akuzat e fshihet pas komplotit për të vrarë kryebashkiakun e Pragës

Rusia ka mohuar pretendimet se është prapa një komploti për të vrarë kryebashkiakun e Pragës Zdenek Hrib. Pretendimet për një komplot atentati u shfaqën në mediat çeke ku thuhej se një agjent rus është dërguar në Pragë për të helmuar kryetarin e bashkisë me ricin, një toksinë shumë e fuqishëm. Revista Respekt thotë se komploti u zbulua nga shërbimet e ...

Lexo me teper »