Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Presidenti slloven viziton Beogradin: S‘do e hidhja poshtë shkëmbimin e territoreve Serbi-Kosovë

Presidenti slloven, Pahor, e ka cilësuar si të guximshme idenë e korrigjimit të kufijve që përflitet së fundmi si një mundësi për arritjen e një marrëveshjeje paqeje mes Serbisë dhe Kosovës. Ai e ka bërë deklaratën në fjalë gjatë konrerencës së përbashkët për shtyp me homologun e tij serb, Vuçic, në Beograd. “Zgjidhja e problemeve ndërmjet Serbisë e Kosovës përmes ...

Lexo me teper »

Kreu i partisë serbe kritikon patriarkun Irinej: Ka vetëm një rrugë për marrëveshje me shqiptarët

Lideri i Parisë Liberale Demokratike të Serbisë, Çedomir Jovanoviç, ka kritikuar ashpër qëndrimet ndaj Kosovës të kreut të Kishës Ortodokse Serbe, patriarkut Irinej. Ai tha se Serbia nuk ka nevojë për leksionet politik të Irinejit e të presidenti rus, Putin. Jovanoviç tha se nuk e pranon thirrjen e patriarkut Irinej, që të shikohet në qiell dhe të pritet nga car ...

Lexo me teper »

Përplasje me armë mes autostradës në Meksikë, 10 të vdekur dhe dy të plagosur (FOTOT)

Një përplasje me armë ka ndodhur në një autostradë në Meksikë ditën e djeshme. Mësohet se nga të shtënat me armë kanë humbur jetën dhjetë persona dhe dy të tjerë kanë mbetur të plagosur. Sikurse shkruajnë mediat ndërkombëtare, shkëmbimi i zjarrit ka ndodhur në Shtetin e Guerrero-s, në një autostradë në qytetin e Paraiso de Tepila, mes dy grupeve rivale ...

Lexo me teper »

“Rroftë policia!” – Lind në Francë lëvizja kundër Jelekëve të Verdhë (Video)

Zemërimi mbi dhunën dhe vandalizmin që ka shoqëruar demonstratat javore të Jelekëve të Verdhë, ka nxitur krijimin e një lëvizjeje të re proteste – Shallat e Kuq e Kuqe – që tregojnë për ndarje të reja brenda shoqërisë franceze. Duke thërritur “Ne gjithashtu jemi populli!”, rreth 10.000 aktivistë marshuan nëpër rrugën e Parisit duke i bërë thirrje autoriteteve për të ...

Lexo me teper »

“Mos flisni më kinezçe, do ju hedhim poshtë intervistat për punë”, studentët i publikojnë pedagoges email-et kërcënuese

Një profesore e Universitetit Duke në Karolinën e Veriut, është bërë lajm në mediat ndërkombëtare, për shkak të një email-i që u ka dërguar studentëve. Drejtorja e programit biostatist të diplomuar, Dr. Megan Neely, paralajmëroi studentët kinezë që të flisnin anglisht dhe jo në gjuhën kineze në kampusin universitar, pasi në të kundërt do të përballeshin me “pasoja të padëshirueshme”. ...

Lexo me teper »

Shembet ndërtesa në Hagë, 9 të plagosur, një person nën rrënoja (VIDEO)

Disa njerëz janë shpëtuar, por të paktën një person besohet të ketë mbetur i bllokuar nën rrënojat e një ndërtese tre katëshe që u shkatërrua nga një shpërthim i fuqishëm në Holandë. “RT” shkruan se fasada e një ndërtese në qytetin e tretë më të populluar në Holandë, Haga, ka rënë të dielën pas një shpërthimi, duke zënë nën rrënoja ...

Lexo me teper »

ISIS merr përgjegjësinë për bombardimet në Filipine

Shteti Islamik i Irakut dhe Sirisë (ISIS) merr përgjegjësinë për shpërthimet e ndodhura mëngjesin e djeshëm në një katedrale katolike në një ishull Filipinet jugore, ku humbën jetën mbi 20 persona dhe mbetën të plagosur 81 të tjerë. Fillimisht u fol për 27 të vdekur, por më vonë policia sqaroi se ka patur mbivendosje informacioni, dhe numri është shtuar gabimisht. ...

Lexo me teper »

Gjermania i dhuron 12 milionë euro Rusisë

Gjermania i ka dhuruar 12 milionë euro Rusisë, të në 75-vjetorin e përfundimit të rrethimit të Leningradit, Shën Petersburgut të sotëm. Agjencia ruse e lajmeve TASS shkruan ministrat e Jashtëm të Rusisë, Sergey Lavrov dhe Gjermanisë, Heiko Maas, e mirëpritën vendimin për shumën 12 milion euro që do të shkojnë për projekte në Shën Petersburg, si një gjest humanitar dhe ...

Lexo me teper »

“S’ka zgjedhje të parakohshme, Trump dhe BE-ja s’mund të na japin ultimatum” – Maduro

Donald Trump e përçmon Venezuelën, Amerikën Latine dhe të gjithë botën, ndërsa krerët e BE-së, të cilët na kërkuan për të mbajtur zgjedhje të parakohshme, i përulen atij, tha presidenti venezuelas, Nicolas Maduro. Sulmet amerikane ndaj Venezuelës u përkeqësuan pasi Trump, të cilin ai e përshkroi si një “njeri me ide ekstreme”, u bë presidenti amerikan, tha Maduro për CNN ...

Lexo me teper »

Protesta në Selanik kundër marrëveshjes së emrit me Maqedoninë, përleshje me policinë

Rreth 250 protestues, duke përfshirë edhe persona të maskuar, janë mbledhur jashtë Operas së Selanikut për të protestuar kundër marrëveshjes që do të riemërtojë fqinjin veriore të Greqisë si “Maqedonia e Veriut”. Protesta po organizohet me rastin e vizitës së presidentit grek Prokopis Pavlopulos për të marrë pjesë në një koncert për përkujtimin e Holokaustit hebre dhe ku pritet që ...

Lexo me teper »