Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Protestuesit përleshen me policinë franceze para vizitës së presidentit Macron (Videot)

Demonstruesit francezë u përplasën me policinë teksa presin vizitën e presidentit Emmanuel Macron në Souillac. Qyteti në Francën jugperëndimore është rrethuar nga policia në pritje të vizitës presidenciale. Videot që qarkullojnë në mediat sociale tregojnë sesi protestuesit mblidhen para policisë, që i pengon ata të kalojnë. Demonstruesit shihen duke u përpjekur të çajnë rrethimin e  efektivëve të rendit dhe të ...

Lexo me teper »

Mbyllja e qeverisë, Trump anulon udhëtimin e delegacionit amerikan në Davos

Delegacioni i lartë i zyrtarëve amerikanë nuk do të fluturojë për në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, njoftoi Shtëpia e Bardhë. Vendimi u mor “për vlerësimin ” e rreth 800.000 punonjësve të administratës të cilët janë prekur nga mbyllja e qeverisë. “Duke marrë parasysh 800.000 punonjësit amerikanë që nuk marrin pagën dhe që nuk mund të sigurojnë ndihmën për ekipin ...

Lexo me teper »

May anulon pjesëmarrjen në Forumin Ekonomik të Davos-it

Kryeministrja britanike, Theresa May nuk do të marrë pjesë në forumin ekonomik botëror të Daovsit, që zhvillohet nga 21 deri në 25 shkurt në Zvicër, për t’iu dedikuar Brexit, njoftoi sot një zëdhënëse e qeverisë. “Ajo nuk do të shkojë në Davos”, njoftoi zëdhënësja gjatë një konference për shtyp. “Ajo do të përqendrohet në dosjet këtu”, theksoi ajo, ndërkohë që ...

Lexo me teper »

Brexit, si po përgatiten qeveritë e Evropës

Kryeministri francez, Edouard Philippe, ka thënë se ndaj Brexit duhet të merren masa dhe ka nisur një plan emergjence për t’u përgatitur për të. Pasi parlamenti britanik kundërshtoi marrëveshjen,  zoti Philippe tha se ligjet duhet të miratoheshin dhe miliona investuan në portet dhe aeroportet franceze. “Ne jemi duke e marrë këtë shumë seriozisht tani si mundësi e një marrëveshjeje pa ...

Lexo me teper »

Shpërthim në Universitetin e Lionit në Francë (VIDEO)

Një shpërthim ka ndodhur në Universitetin e Lionit në Francë rreth orës 09:00. Mësohet se zjarri ka shpërthyer në bibilotekën shkencore të kampusit universitar. Shërbimet e emergjencës kanë ndërhyrë pas shpërthimit të zjarrit dhe i kanë këshilluar studentët dhe stafin që të qëndrojnë larg ndërtesës. Disa video kanë qarkulluar në rrjetet sociale, ku tregohen flakët dhe tymi i zi që ...

Lexo me teper »

Nën emrin e “Washington Post”, gazeta publikon lajmin e rremë se Trump ka dhënë dorëheqjen

Duke e çuar artin e “Lajmit të Rremë” në nivele të reja, një organizatë jofitimprurëse u ka shpërndarë njerëzve gazeta të “Washington Post”-it, duke u thënë lexuesve se presidenti amerikan Donald Trump ka ikur në Krime në protestat e drejtuara nga gratë. “RT” shkruan se kopjet e rreme të gazetës përfshijnë një titull magjepsës për lajmin kryesor të ditës: “JO ...

Lexo me teper »

Salvini thirrje Macron: “Të kuqtë” që e pijnë shampanjën poshtë kullës Eifel e kanë vendin në Burg

Ministri i Brendshëm italian, Matteo Salvini i ka bërë thirrje presidentit francez Emmanuel Macron të dorëzojë militantët ish komunistë që thuhet se jetojnë në Francë në vend që të shërbejnë në burg për vrasje dhe krime të tjera historike. “I bëj thirrje presidentit francez që të kthejë në Itali të arratisurit që nuk duhet të pijnë shampanjë nën Kullën Eifel, ...

Lexo me teper »

Pas mbijetimit të mocionit May fton opozitën për arritjen e marrëveshjen Brexit

Kryeministrja britanike Theresa May ka ftuar krerët e partisë parlamentare, duke përfshirë udhëheqësin e punës Jeremy Corbyn, të takohet me të në mbrëmjen e mërkurë pasi mbijetoi një votë mosbesimi në Dhomën e Komuneve. Mund të ketë marrë më parë nxehtësi për anashkalimin e Corbyn nga bisedimet ndërpartiake të Brexit, por pas votimit të mërkurën mbrëma, kryeministri tha se ajo ...

Lexo me teper »

May i mbijeton mocionit të votebesimit

Kryeministrja e Britanisë Theresa May i ka mbijetuar votëbesimit të Parlamentit pas dështimit të marrëveshjes Brexit ditën e djeshme. Ditën e djeshme parlamenti britanik votoi me 432 vota kundër marrëveshjes, ndërsa pro kësaj marrëveshje votuan  vetëm 202 deputetë. Për opinionistët britanikë kjo votë kundër marrëveshjes cilësohet si katastrofike. Nga ana tjetër opozita në Britani e udhëhequr nga Laburistët kërkon fillimin ...

Lexo me teper »