Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Brexit rezulton pozitiv për Irlandën, krijohen mijëra vende pune

Më shumë se 4,500 vende pune u krijuan në Republikën e Irlandës në 2018 për shkak të Brexit, zbuloi të enjten Autoriteti i Zhvillimit Industrial (IDA) të vendit. “IDA Irlandë ka vazhduar të sigurojë një numër të konsiderueshëm të investimeve të lidhura me Brexit në 2018,” tha autoriteti për rezultatet e 2018-s. “Për investitorët, rëndësia e aftësisë së Irlandës për të ...

Lexo me teper »

“Jelekët e verdhë kërkojnë rrëzimin e qeverisë”

Zëdhënësi i Qeverisë së Francës, Benjamin Griveaux, ka deklaruar se “jelekët e verdhë” që vazhdojnë protestat duan të përmbysin qeverinë. Duke i akuzuar “jelekët e verdhë” se ndodhen brenda një përpjekjeje politike, zëdhënësi Griveaux tha se ata duan përmbysjen e qeverisë. Qeveria u ka dhënë përgjigje në mënyrë të shpejtë kërkesave të “jelekëve të verdhë”, tha Griveaux, duke kërkuar që ...

Lexo me teper »

Dy gratë që sfiduan meshkujt indianë, u futën në Tempullin e ndaluar (VIDEO)

Dy gra që sfiduan protestuesit për të hyrë në një nga tempujt më të shenjtë të Hinduizmit thonë se nuk kanë frikë nga turmat e zemëruara të meshkujve. Kanaka Durga, 39 vjeç, dhe Bindu Ammini, 40 vjeç, bënë historinë duke hyrë në tempullin Sabarimala në shtetin e Kerala të Indisë të mërkurën, duke shkaktuar protesta. Gratë i thanë BBC-së se ...

Lexo me teper »

Mbi 10 mijë turistë të bllokuar nga stuhia Pabuk në Tajlandë (VIDEO)

Stuhia tropikale Pabuk në Tajlandë ka bllokuar mijëra turistë. Turistët kanë mbetur të bllokuar në ishujt tajlandezë. Po kështu janë mbyllur aeroportet dhe janë ndaluar  udhëtimet me tragete, si pasojë e reshjeve të dendura dhe dallgëve gjigante. Anijet janë nxjerrë në breg në gjirin e Tajlandës, ndërsa dy aeroporte kryesore “Koh Samui” dhe “Nakhon si Thammarat” u mbyllën deri të ...

Lexo me teper »

“Apple” regjistron humbjen më të madhe të 6 viteve të fundit, bursa në “pikiatë”

“Dow Jones Industrial Average” u zhyt më shumë se 660 pikë, pasi aksionet e “Apple” ranë gati 10 për qind, rënia më e madhe në një ditë për kompaninë që nga viti 2013, vetëm një ditë pasi ai e uli parashikimin e saj të të ardhurave. Menjëherë pasi la në hije investitorët aziatikë dhe evropianë, njoftimi i kreut të kompanisë, ...

Lexo me teper »

Francezët të pakënaqur me presidentin Macron, kërkojnë largimin e tij

Tre të katërtat e francezëve janë të pakënaqur me politikat e presidentit Emmanuel Macron dhe kanë pak besim tek ministrat e tij, ka nxjerrë një sondazh i ri nga “Odexa”. Vetëm 25 për qind e njerëzve të anketuar nga “Odexa” dhe “Dentsu Consulting” për “France Info” dhe “Le Figaro” thanë se ishin të kënaqur me mënyrën se si qeveria po ...

Lexo me teper »

Macron-it i ikën këshilltari kryesor për mediet

Sylvain Fort, këshilltari për Komunikim i Presidentit të Francës Emmanuel Macron, do të japë dorëheqjen. Sikurse e quan “France 24”, “Guruja i medias” së Macron, nuk do e mbajë më këtë post në fund të këtij muaji. Lajmin e ka dhënë vetë Fort për shtypin francez.  “Në fund të janarit, unë do të braktis funksionin e këshilltarit të komunikimit në ...

Lexo me teper »

Shkon në 39 numri i viktimave nga shembja e pallatit në Rusi

Ka shkruar në 39 numri i personave që u gjendën në godinat ku ndodhi shpërthimi i tubacioneve të gazit në Rusi. Lajmi është bëri i ditur nga raportet e policisë pas kërkimit të trupave në zonën pjesërisht të rrënuar. Zyrtari Rus Alexandre Tchouprian tha se 38 nga 39 trupa janë identifikuar tashmë dhe nuk ka më pritshmëri që në malet ...

Lexo me teper »

Prokurorët kërkojnë dënimin me vdekje për pesë të dyshuarit e vrasjes së Khashoggit

Njëmbëdhjetë njerëz të akuzuar për vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi kanë dalë para gjykatës saudite për një seancë dëgjimore fillestare. Prokurorët kanë konfirmuar se do të kërkojnë dënimin me vdekje për pesë të dyshuar. Prokurorët zbuluan disa detaje rreth procedurave. Megjithatë, ata pranuan se i kishin dërguar një letër Turqisë duke kërkuar prova që Ankaraja kishte mbledhur pas vrasjes së ...

Lexo me teper »

ME VIDEO/ Festivali i borës në Kinë, qindra ndërtesa të gëdhendura në akull

Rreth 600 mijë metra katrorë është festivali i akullit në Kinë. I vendosur në provincën e Heilongjangut në Kinën veriore, ai është festivali më i madh i borës dhe akullit në botë, e përfshin një mori instalacionesh spektakolare dhe aktivitete të panumërta. Ai është ndërtuar me më shumë se 110 mijë metra kub akull dhe 120 mijë metra kub borë. Ky festival ...

Lexo me teper »