Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

1 orë pasi kishte marrë detyrën, ekzekutohet kryebashkiaku meksikan

Kryebashkiaku i Tlaxiacos, një qytet në Oaxaca të Meksikës, është ekzekutuar me armë zjarri vetëm një orë pasi kishte bërë betimin. “El Pais” shkruan se sulmi kundër Alejandro Aparicio-s ndodhi ndërsa ai po kalonte nëpër rrugët e komunës pas ceremonisë së marrjes së detyrës. Dy agresorët hapën zjarr kundër kryetarit të komunës dhe këshilltarëve që po e shoqëruan atë, sipas ...

Lexo me teper »

Aksident hekurudhor në Danimarkë, disa të vdekur

Një aksident i rëndë hekurudhor ka ndodhur para më herët në Danimarkë, si pasojë e të cilit kanë humbur jetën disa persona. “The Guardian” shkruan se incidenti ndodhi në një urë që lidh dy ishujt Fyn dhe Zelanda, ku një pjesë e një treni mallrash goditi një tren pasagjerësh që shkonte në anën tjetër. Përplasja ndodhi rreth orës 8:00 me ...

Lexo me teper »

As mashkull, as femër, në Gjermani hyn në fuqi ligji për identitetin e tretë gjinor

Që prej 1 janarit, njerëzit interseksualë në Gjermani mund të identifikohen ligjërisht si një gjini e tretë. Përmes një ligji të ri që u miratua nga parlamenti gjerman këtë dhjetor, njerëzit që nuk i përshtaten përkufizimit biologjik të meshkujve apo femrave tani mund të zgjedhin kategorinë “ndryshe” në dokumentet zyrtare. E vetmja alternativë për personat që nuk e gjenin veten ...

Lexo me teper »

“Pyesni psikiatrin e saj” – Trump tallet me pretendimet e kandidates demokrate për Shtëpinë e Bardhë

Presidenti Trump u tall me shanset e senatores së Massachusetts, Elizabeth Warren, në kandidimin e prezantuar prej saj për Shtëpinë e Bardhë në zgjedhjet e vitit 2020. Ai tha se gazetarët duhet të pyesnin psikiatrin e saj nëse ajo mendonte se mund t’i zinte vendin atij në zgjedhjet e ardhshme. Në një intervistë të ‘Fox News’ të transmetuar në prag ...

Lexo me teper »

Pas SHBA-së dhe Izraelit edhe Britania do largohet nga UNESCO

Pas Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Izraelit, edhe Britania do të tërhiqet nga UNESCO. Planin për tërheqje e konfirmon një zyrtarë i lartë britanik. Britania vendi i cili para 40 viteve ishte një ndër themeluesit kryesor të UNESCO’s, ka vendosur që të tërhiqet nga kjo agjenci 160 anëtareshe e Kombeve të Bashkuara (OKB), edhe pse këtë ende nuk e ...

Lexo me teper »

Rumania mori kryesimin e Këshillit të Bashkimit Evropian, sfidat që e presin

Rumania sot zyrtarisht mori kryesimin e Këshillit të Bashkimit Evropian (BE) nga Austria që do ta mbaj 6 muajt e ardhshëm. Çështjet e rëndësishme gjatë kryesimit të Rumanisë, të cilën e merr përsipër për herë të parë dhe do të zgjasë deri më 30 qershor, priten të jenë largimi i Britanisë nga Bashkimi Evropian (Brexit), integrimi i Ballkanit Perëndimor në ...

Lexo me teper »

Gjigandët e teknologjisë do paguajnë më shumë taksa në Francë në 2019

Gjigantët e teknologjisë tani do të paguajnë më shumë taksa në Francë, pasi vendi vendosi të mos priste që pjesa tjetër e BE të paraqiste masën. Taksat e ashtuquajturat GAFA që synojnë firmat kryesore digjitale hyjnë në fuqi më 1 janar. Qeveria franceze shpreson të mbledhë 500 milionë euro (572 milionë dollarë) me taksat që synojnë veçanërisht firmat e teknologjisë ...

Lexo me teper »

Shkon në 7 numri i viktimave nga shembja e ndërtesave në Rusi, dyshohet se dhjetra të tjerë janë mes rrënojave

Mediat ruse raportojnë se 7 persona kanë humbur jetën nga shembja e 48 banesave si pasojë e një shpërthimi të tubacionit të gazit,  në  qytetin Magnitogorskut, rreth 1700 kilometra në lindje të Moskës. Autoritetet raportojnë se situata është vërtetë alarmante dhe se rreth 40 persona besohet se janë ende mes rrënojave të godinave të shembura, ndërsa disa të tjerë janë shpëtuar gjatë ...

Lexo me teper »

Rrëzohet ndërtesa 7 katëshe në Rusi, 4 të vdekur e 40 persona të zhdukur

Ekipet e shpëtimit po kërkojnë për të mbijetuarit në qytetin e Magnitogorskut, në Rusinë qendrore, ku një shpërthim shkatërroi një bllok banesash, duke vrarë të paktën katër vetë, ndërsa më shumë se 40 persona janë shpallur të humbur. Zyrtarët në qytet, në rajonin e Uraleve, thonë se shpërthimi u shkaktua nga një rrjedhje gazi. Presidenti Vladimir Putin ka ardhur në ...

Lexo me teper »