Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Merkel: Gjermania do angazhohet më tepër në çështjet botërore në 2019

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, thotë se vendi i saj do të kërkojë të marrë më shumë përgjegjësi në çështjet botërore në vitin 2019, si dhe do të vazhdojë përpjekjet për zgjidhjen e çështjeve të vështira ndërkombëtare. Në fjalimin e Vitit të Ri, Merkel iu përkushtua më shumë qasjes shumëpalëshe ndaj problemeve globale, pasi Berlini, prej 1 janarit, pritet të fillojë ...

Lexo me teper »

Rusia arreston “spiunin amerikan” në Moskë

  Agjencia shtetërore e sigurisë FSB-ja Ruse thotë se ka arrestuar një qytetar amerikan të “kapur për spiunazh” në Moskë. I quajtur Paul Whelan, u arrestua në Moskë më 28 dhjetor dhe u akuzua për “spiunazh”. Shërbimi kryesor anti-spiunazhi i Rusisë, nuk dha detaje të mëtejshme. Nëse shpallet fajtor, ai përballet me 10 deri në 20 vjet burg, njofton agjencia ...

Lexo me teper »

Presidenti Trump fajëson demokratët për vdekjen e 2 të miturve në kufi

Presidenti amerikan Trump fajësoi demokratët për vdekjen e dy fëmijëve në kufi. “Çdo vdekje e fëmijëve apo të tjerëve në kufi është ekskluzivisht faji i demokratëve dhe politikave të tyre të emigracionit që nxitën njerëzit të ndërmarrin një udhëtim të gjatë duke menduar se mund të hyjnë ilegalisht në vendin tonë,” shkroi Trump në Tëitter. Demokratët vazhdojnë të kundërshtojnë kërkesat ...

Lexo me teper »

Lideri koreano-verior i shkruan letrën e rrallë presidentit koreano-jugor

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, i ka dërguar një letër të rrallë personale homologut të tij të Koresë së Jugut, presidentit Moon Jae-in, duke shprehur gatishmërinë e tij për t’u takuar përsëri në 2019-ën dhe për të diskutuar denuklearizimin e gadishullit të ndarë. Duke përfunduar një vit të jashtëzakonshëm, në të cilin dy liderët u takuan tri ...

Lexo me teper »

Vladimir Putin si profesionist në hokej, shënon gola njëri pas tjetrit (VIDEO)

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin duket se po i shfrytëzon mjaft mirë pushimet e fundvitit. Ai njihet për pasionin që ka për lojën e hokejt dhe mbrëmjen e kaluar organizoi një lojë festive tradicionale me zyrtarë të tjerë qeveritarë dhe ish-yje të NHL. Putin tha se gjatë sezonit festiv, nuk ka ndonjë plan të veçantë për festat e dimrit dhe ...

Lexo me teper »

Rusia nuk pranon të lirojë 24 marinarët ukrainas

Rusia nuk ka pranuar kërkesën e Berlinit dhe Parisit për të liruar 24 marinarët ukrainas të kapur në fund të nëntorit pas një beteje detare jashtë Krimesë. Në një komunikatë, ministria e Jashtme ruse e ka cilësuar ‘të papranueshme’ kërkesën e bërë dje nga kancelarja gjermane Angela Merkel dhe nga presidenti francez Emanuel Macron. “Ne kërkojmë transit të sigurt dhe ...

Lexo me teper »

Pasi ngelën të pajetë nga bomba 4 turistë, policia vret 40 xhihadistë në Egjipt

Egjipti është përgjakur sërish. Pas shpërtheu autobusi nga një bombë në Kajro ku humbën jetën 4 turistë , sërish ka pasur viktima në këtë shtet. Mësohet se policia egjiptiane ka vrarë 40 xhihadistë. Këtë aksion policia e kreu në orët e para të mëngjesit të ditës së sotme, sipas Ministrisë së Brendshme në Kairo. “Terroristët janë vrarë në veri të gadishullit Sinai. ...

Lexo me teper »

Foshnja në SHBA lind rreth 7 kg, thyen rekordet

Nuk është e zakontë kjo që ka ndodhur por tashmë e vërtetë. Një foshnjë ka lindur 6.7 kilogramë në SHBA. Djali i Jennifer Medlock është fëmija më madh që është lindur ndonjë herë në Spitalin ku ajo bëri edhe lindjen në Teksas. Jennifer dhe bashkëshorti, Eric Medlock e pritën vogëlushin, Ali më 12 dhjetor dhe prisnin që ai të peshonte rreth 4 kilogramë, ashtu si vajza e ...

Lexo me teper »

Tensione në Siri, futen trupat ushtarake turke afër Aleppos, menjëherë avionët amerikanë ngrihen në ajër (VIDEO-t)

Tensioni po rritet në qendrën kryesore të kurdëve në Sirinë veriore. Pak pasi Damasku njoftoi vendosjen e trupave në atë qytet, APC-të turke hynë në Siri dhe helikopterët e SHBA u filmuan në ajër. Më parë të premten, Damasku kishte thënë se trupat e saj u dërguan në Manbij, në përgjigje të një thirrjeje nga militantët kurdë të YPG përpara ...

Lexo me teper »