Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Shtëpia e Bardhë fton për vizitë Vladimir Putin

Shtëpia e Bardhë ka ftuar presidentin rus, Vladimir Putin për një vizitë në fillim të vitit 2019, tha të premten këshilltari i Sigurisë Kombëtare të SHBA John Bolton. Duke folur gjatë një konference shtypi në Republikën e Gjeorgjisë, Bolton tha se ai i ofroi një ftesë zyrtare udhëheqësit rus gjatë vizitës së tij në Moskë këtë javë. Nëse pranohet, vizita ...

Lexo me teper »

19 viktima nga përmbytjet e befta në Jordani

19 persona kanë humbur jetën ndërsa 35 të tjerë janë plagosur si pasojë e përmbytjeve në Jordani. Ngjarja ka ndodhur pranë Detit të Vdekur ndërsa raportohet se shumica e viktimave ishin studentë dhe mësues, autobusët e të cilëve u rrëmbyen nga uji teksa ndodheshin gjatë një shëtitje shkollore, tha në një deklaratë, drejtoria jordaneze e Mbrojtjes Civile. Në konferencë për ...

Lexo me teper »

Gruaja qëllon më thikë 14 fëmijë te dera e kopshtit, prindërit i turren ta rrahin (Video)

Një grua ka qëlluar me thikë 14 fëmijë në portën e një kopshti në Chongqing, në jugperëndim të Kinës. Sulmi ndodhi pasi fëmijët u kthyen në klasë pas gjimnastikës së mëngjesit. Autorja e dyshuar 39-vjeçare, është identifikuar dhe u kap nga edukatorët e kopshtit dhe roja e godinës dhe pas kësaj u rrah nga prindërit. Sipas mediave lokale, gjatë marrjes ...

Lexo me teper »

Ndahet nga jeta Tom Jago, krijues i disa prej pijeve alkolike më të shitura

Ndahet nga jeta krijuesi i pijeve alkolike si kremin ​​irlandez Baileys, Malibu, Le Piat d’Or dhe ‘Johnnie Walker’. Mediat ndërkombëtare bëjnë me dije se Tom Jago është ndarë nga jeta në moshën 93 vjeçare. Lajmin  e hidhur e ka dhënë vajza e Tom Jago-s, e cila tregoi se vdekja e të atit ishte shkaktuar prej komplikimit të një frakture të pësuar ...

Lexo me teper »

Gjermania vështirëson ndihmën për vendet në zhvillim, do fokusohet te lufta kundër korrupsionit

Gjermania është përgatitur që të ashpërsojë kushtet e ndihmës për vendet në zhvillim, në përpjekje për të luftuar korrupsionin, për të garantuar të drejtat e njeriut dhe për të nxitur krijimin e strukturave demokratike. Në një dokument të ri strategjik të publikuar në prag të takimit të G20-ës me Afrikën javën që vjen në Berlin, Ministria gjermane e Bashkëpunimit Ekonomik ...

Lexo me teper »

SHBA do të ‘vendosë 800 ushtarë në kufi’ për të ndalur emigrantët

Sekretari i Mbrojtjes James Mattis pritet të vendosë rreth 800 trupa në kufirin SHBA-Meksikë për të ndaluar një karvan të emigrantëve, thonë mediat amerikane. Ushtarët do të ndihmonin me rrethimin dhe mbështetjen në pikat kyçe përgjatë kufirit jugor, zyrtarët e administratës thonë për CNN. Karavani i mijëra emigrantëve të Amerikës Qendrore është duke bërë rrugën drejt SHBA-së përmes Meksikës. Presidenti ...

Lexo me teper »

Gratë në ushtrinë angleze mund të bëjnë të gjitha rolet, nga këmbësore në Forcat Speciale

Të gjitha pozicionet e punës në ushtri tani janë të hapura për gratë, ka njoftuar sekretari i mbrojtjes Gavin Williamson në Britaninë e Madhe. Williamson njoftoi se, që nga sot, gratë që tashmë shërbejnë në ushtri janë në gjendje të transferohen në role të këmbësorisë, duke përfshirë Forcat Speciale. Ata që aktualisht nuk shërbejnë do të jenë në gjendje të aplikojnë ...

Lexo me teper »

A kanë lidhje zgjedhjet afatmesme në SHBA me kërcënimet ndaj demokratëve?

Çfarë kanë të përbashkët Clinton-ët, Obama-t, Debbie Wasserman Schultz, George Soros, Maxine Waters dhe “CNN”? Ata janë të gjithë kritikë të njohur të presidentit Trump dhe personat që u kërcënuan me bomba. A ka ndonjë lidhje mes tyre? Një bombë u dërgua në selinë qendrore të “CNN” në New York City të mërkurën në mëngjes. Ajo iu drejtua ish-shefit të ...

Lexo me teper »

Kryeministri i Izraelit, në datën 1 nëntor vjen në Tiranë

Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu do të vizitojë Shqipërinë së shpejti. Lajmi është konfirmuar nga zyra e kryeministrit izraelit, që njoftoi se Netanyahu do të udhëtojë për në Shqipëri dhe Bullgari për t’u takuar me politikanët Ballkanikë në fillim të muajit të ardhshëm. Më 1 nëntor, kryeministri izraelit do të marrë pjesë në një samit të pacaktuar rajonal në Shqipëri. ...

Lexo me teper »

Putin paralajmëron: Pritet një garë e re armatimesh SHBA-Rusi

Një tërheqje amerikane nga traktatet e çarmatimeve si ai i armëve bërthamore me rreze të mesme (INF) do të sjellë garën e armatimeve dhe një situatë jashtëzakonisht të rrezikshme, vlerësoi sot presidenti Vladimir Putin. “Nëse të gjitha këto marrëveshje shpërbëhen, atëherë nuk do të mbetet asgjë që të limitojë armatimin. Atëherë, sipas mendimit tim, situata do të jetë jashtëzakonisht e ...

Lexo me teper »