Vendosni fjalën kyçe....

Ndërkombëtare

Trump njofton shkurtim të personelit ushtarak në Afganistan por mohon tërheqjen e plotë

Presidenti amerikan Trump tha se Uashingtoni planifikon të lërë 8,600 trupa amerikane në Afganistan, por sugjeroi shkurtime të mëtejshme që mund të pasojnë, 15 vjet pasi presidenti Bush u mburr me fitore të mëdha kundër terroristëve atje. Presidenti Trump njoftoi tërheqjen e mundshme të enjten në mëngjes në një intervistë…

Shkeli ligjin duke zbuluar informacione të rezervuara të Trump, ish-shefi i FBI-së i shpëton ndjekjes penale

Ish-drejtori i FBI-së, James Comey dha një “shembull të rrezikshëm” dhe veproi sipas interesit vetjak kur i dha medias memo që dokumentonin takime private me presidentin Donald Trump, përfundon një raport i ri i Department of Justice (DOJ). Comey shkeli si politikat e FBI-së ashtu edhe marrëveshjen e tij të…

Mbështetja ndaj Johnson, grupi i mbështetur nga Soros i kujton Mbretëreshës prerjen e kokës së Mbretit Charles I

Mbretëresha ka miratuar një kërkesë të qeverisë së Boris Johnson për të pezulluar Parlamentin, duke ngjallur zemërim mes atyre që mbështesin qëndrimin e Britanisë së Madhe në BE. Politikani Jacob Rees-Mogg e ka përshkruar zemërimin si të pavërtetë dhe tha se masa ishte “kushtetuese dhe e duhur”. Një grup i…

Ushtria gjermane po has vështirësi në furnizimin me këpucë të ushtarëve – Raporti

Forcat e Armatosura Gjermane po hasin vështirësi për të furnizuar trupa me këpucë të reja, zbuloi Ministria e Mbrojtjes, duke fajësuar industrinë joefektive që i ka tejkaluar me 2 vjet afatet e përcaktuara më herët për prodhimin dhe furnizimin me këpucë të ushtarëve. Duke iu përgjigjur hetimit parlamentar, Ministria tha…

‘Do vendos pas telefonatës me Trump’ – Erdogan pohon interesimin për avionët rusë

Presidenti turk Erdogan e shtoi u hodhi jo benzinë thashethemeve se Ankaraja mund të blejë avionë luftarakë rusë SU-57 në rast se SHBA-ja e ndërpret përfundimisht marrëveshjen për avionët ‘F-35’. Erdogan ishte në Moskë në fillim të kësaj jave në panairin ndërkombëtar të aeronautikës ku vërejti avionët ‘Su-35’ dhe ‘Su-57’.…