Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Ushtria gjermane mund të rekrutojë edhe qytetarë nga vendet e BE-së

Shtatë vjet pasi Gjermania hoqi rekrutimin, shefi i saj i mbrojtjes tha se punësimi i shtetasve të BE është “një opsion” për të mbushur postet e ekspertëve. Inspektori i përgjithshëm i ushtrisë Eberhard Zorn tha se forcat kishin “të parë në të gjitha drejtimet në kohën e mungesës së personelit të kualifikuar”, siç janë mjekët dhe specialistët e IT. Forcat ...

Lexo me teper »

Donin të kapnin brigjet e Spanjës, shpëtohen 367 emigrantë në Mesdhe

Marina mbretërore marokene shpëtoi sot në Mesdhe 367 imigrantë ku shumica vinin nga Afrika subsahariane që përpiqeshin të arrinin brigjet spanjolle, njoftuan burime ushtarake. “Imigrantët e shpëtuar, mes të cilëve edhe gra dhe fëmijë, ishin në vështirësi në bordin e shumë anijeve shpëtimi”, sipas të njëjtave burime. “Maroku ka bllokuar 68 000 përpjekje imigracioni klandestin dhe ka shkatërruar 122 rrjete ...

Lexo me teper »

Në krah të biznesmenit homofob, fotoja e Brigitte Macron që po merr kritika

Zonja e Parë e Francës është fotografuar së fundmi në krahë të biznesmenit francez i cili cilësohet si homofob ndaj komunitetit LGBTI.  Ndërsa vizitoi një treg të njohur të Krishtlindjeve të Parisit, Brigitte Macron thuhet se u takua me organizatorin e panairit të festës, Marcel Campion.  Madje në rrjet po qarkullon edhe një foto ku ata ata kanë dalë përkrahë ...

Lexo me teper »

Raketa e pathyeshme ruse, Putin: Hyn në shërbim në vitin 2019, është e mrekullueshme

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka deklaruar së fundmi se në vitin 2019 Rusia do të nxjerë raketën më të fuqishme në botë.   “Rusia është i pari vend në botë që siguron një armë të re strategjike, që do të garantojë sigurinë e shtetit dhe popullit tonë për dekadat që do të vijnë. Kjo është e mrekullueshme, një dhuratë e bukur ...

Lexo me teper »

Haradinaj: Për marrëveshjen me Serbinë na duhet unitet dhe unifikim të qëndrimeve

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se Kosova ka nevojë për unitet dhe unifikim të qëndrimeve të krejt spektrit politik në vend, për të arritur një marrëveshje, që është në përputhje të plotë me vullnetin politik të popullit të Kosovës, të shprehur me 17 Shkurt 2008 nga Parlamenti i Kosovës, shkruan Koha.net. Haradinaj pas takimit të ekipit negociator dhe ...

Lexo me teper »

“Po respektohemi sërish si komb, kush do që ne të bëjmë luftë duhet të paguajë” – Trump

“SHBA-ja respektohet përsëri si komb, sepse ajo pushoi së luftuari për aleatët e saj – me përjashtim të atyre që mbulojnë kostot.” – tha presidenti amerikan  Trump, para trupave amerikane në Irak, duke deklaruar  se “ne nuk jemi më ata që ta shpifin “. “Amerika nuk duhet të bëjë luftë për çdo komb në tokë, për më tepër kur nuk ...

Lexo me teper »

“Do i japim 4.5 miliardë dollarë në vit, Izraeli të mos shqetësohet” – Trump pas tërheqjes nga Siria

Donald Trump i ka thënë Benjamin Netanjahut se SHBA-ja po paguan miliarda dollarë në vit për sigurinë izraelite dhe se Tel Avivi nuk duhet të shqetësohet për humbjen e ndikimit të saj në rajon, pasi trupat amerikane të tërhiqen nga Siria. “Unë fola me Bibin. I thashë Bibi, ti e di që ne i japim Izraelit 4.5 miliardë dollarë në ...

Lexo me teper »

Athina në alarm, shpërthim me bombë pranë një kishe

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur sot në orët e para të mëngjesit në kryeqytetin grek. Mediat greke bëjnë me dije se ngjarja ka ndodhur në lagjen Kolonaki të Athinës pranë kishës së Agios Dionisisos. Kutia metalike me eksploziv ishte lënë në trotuar jashtë kishës. Një kishtar e pa dhe lajmëroi Policinë. Mirëpo gjatë kontrollit të kutisë, ajo shpërtheu duke ...

Lexo me teper »

Dy Koretë bashkojnë simbolikisht hekurudhat (FOTO)

Dy Koretë kanë bashkuar simbolikisht rrjetet e tyre hekurudhore ndërsa fillojnë të punojnë për të rilidhur rrjetet e transportit mes dy vendeve. Por ndërtimi i projektit të Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut nuk mund të fillojë për shkak të sanksioneve ndërkombëtare, që ndalojnë importin e metaleve dhe produkteve energjetike në Korenë e Veriut. “Daily Mail” shkruan se në ...

Lexo me teper »

Izraeli miraton ligjin për eksportimin e kanabisit

Parlamenti izraelit në mënyrë unanime miratoi një ligj që lejon eksportin e kanabisit mjekësor, duke i lejuar vendit të bëhet pjesë e tregut fitimprurës global. Izraeli do të bëhet vendi i tretë, pas Holandës dhe Kanadasë, që e bënë kanabisin mjekësor global, transmeton AP. Kompania izraelite për prodhimin e kanabisit mjekësor “iCAN” parashikon se industria globale do të arrijë 33 ...

Lexo me teper »