Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Rusia teston armën e re hipersonike, të pakapshme nga radarët

Kremlini njoftoi se ushtria ruse ka testuar me sukses një armë të re hipersonike. Nisjen e testit e mbikëqyri vetë presidenti, Vladimir Putin, i cili deklaroi se kjo arme është e pamundur të diktohet dhe se do të garantojë sipas tij, sigurinë e Rusisë në dekadat që do të vijnë. Parametrat e armës u verifikuan me sukses gjatë nisjes së ...

Lexo me teper »

Trump suprizon trupat amerikane në Irak

Presidenti Donald Trump, në mënyrë të papritur dhe surprizuese ka vizituar këtë të mërkurë trupat amerikane të dislokuara në Irak, në atë që shënon udhëtimin e tij të parë tek ata që shërbejnë në ushtri që prej zgjedhjes së tij në krye të Shtëpisë së Bardhë, dy vite më parë. Ai mbërriti në Irak, në bazën ajrore “Al-Asad”, rreth orës ...

Lexo me teper »

Ulet numri i pjellorisë në botë por ekspertët thonë se kjo është më mirë për njerëzimin

Zvogëlimi i normave të pjellorisë në mbarë botën është një fenomen kohët e fundit por jo një  ​​alarm, thonë ekspertët. Shifrat e fundit tregojnë se, në nivel global, gratë kanë mesatarisht 2.4 fëmijë gjatë jetës së tyre, një masë e njohur kjo si shkalla e përgjithshme e fertilitetit (TFR). Por në disa vende kjo shifër është shumë më e lartë – ...

Lexo me teper »

Shtyhen zgjedhjet presidenciale në Afganistan, probleme në listat e votimit

Zgjedhjet presidenciale në Afganistan, të planifikuara të mbahen në prill, do të shtyhen për disa muaj. Ky vendim është marrë pasi duhet t’i jepet kohë rregullimit të disa problemeve teknike që u paraqiten gjatë zgjedhjeve parlamentare të tetorit, “Duhet më shumë kohë për të verifikuar listat e votimit dhe për të trajnuar personelin” tha Abdul Aziz Ibrahimi, zëdhënës i Komisionit ...

Lexo me teper »

FOTO- VIDEO/ Çfarë lanë pas tërmeti dhe vullkani Etna në Itali

Një tërmet me magnitudë 4.8 ka goditur Sicilinë, zonën përeth  vullkanit më aktiv të Evropës, Etnas. Nga ty tërmet janë plagosur 28 vetë dhe nuk janë të pakta dëmet mteriale. Dhjetë vetë u mjekuan në spotal. Disa ndërtesa u dëmtuan në atë që ishte më e forta në dhjetra dridhje që kur Etna shpërtheu të hënën. Hiri vullkanik kishte mbuluar ...

Lexo me teper »

“Do hapen vetëm 500 mijë vende pune, azilkërkuesit e kualifikuar nuk duhet të dëbohen”

Ekonomia gjermane ka përjetuar një periudhë të gjatë lulëzimi ekonomik. Por perspektivat për të ardhmen nuk janë kaq të mira, thotë Presidenti i Dhomës Gjermane të Tregtisë dhe të Industrisë. Dhoma Gjermane e Tregtisë dhe e Industrisë pret në vitin e ri 2019 që të krijohen më pak vende pune të reja në Gjermani. Presidenti i DIHK-së, Eric Schweitzer pret ...

Lexo me teper »

Kuvendi i Kosovës mblidhet sot në seancë të jashtëzakonshme

Kuvendi i Kosovës pritet të të mbajë sot një seancë të jashtëzakonshme, raporton Lajmi.net. mbajtja e kësaj seance u vendos në mbledhjen e kryesisë së Kuvendit të Kosovës ditën e hënë. Seanca do mbahet me kërkesë të deputetëve të Vetëvendosjes dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës, të cilët kanë mbledhur firmat e duhura për të kërkuar diskutimin e draft-marrëveshjes së propozuar ...

Lexo me teper »

Përplasen dy karrocat me kuaj, 20 të plagosur për Krishtlindje në Gjermani

20 persona kanë mbetur të plagosur pasi dy karroca kuajsh janë përplasur me njëra tjetrën. Ngjarja ka ndodhur në një festë të Krishtlindjeve në jug të Bavarisë. Në secilën prej qerreve kishte nga dhjetë persona. Përplasja ndodhi kur qerret iu afruan kalimit hekurudhor dhe njëri prej tyre papritur u ndal dhe pastaj u godit nga karroca tjetër. Njëri prej të ...

Lexo me teper »

Negociatat me Kosovën, Lavrov i dërgon telegram Dacic-it

Rusia ka shprehur mbështetjen e saj të plotë për Serbinë në negociatat e kësaj të fundit me Kosovën. Në një telegram urimi për festat e fundit të vitit, ministri i Jashtëm i Rusisë, Lavrov, garanton homologun e tij serb, Daçiç për mbështetjen e palëkundur të Rusisë, shkruan Lajmi.net. “Unë kam qenë i bindur se realizimi i vazhdueshëm i projekteve të ...

Lexo me teper »

Krishtlindjen e festojnë edhe robotët (VIDEO)

Krishtlindjen e festojnë edhe robotët. Kjo duket qartë në videon e mëposhtme.  Mes dritave shumëngjyrëshe, kapuçëve të Babagjyshit dhe atmosferës festive, ata urojnë nga laboratorët e mbarë botës. Komuniteti i tyre është populluar me robotë nga të gjitha llojet, nga fatorino, kuzhinierë, ndihmës shumë të mirë në paketimin e dhuratave, të cilët të gjithë bashkë nën ritmin e këngëve tipike ...

Lexo me teper »