Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Festa kthehet në mort, babai i dy fëmijëve qëllohet me plumb në gjoks por askush s’e beson (VIDEO)

Një festë familjare është kthyer në një tragjedi në Majemi. Mësohet se Yemil Arguelles, një 40-vjeçar amerikan është qëlluar nga një plumb qorr ndërsa ishte ulur në tryezë duke festuar me miqtë e familjarë të tij. E gjithë skena është filmuar kur Arguelles u qëllua dhe askush nuk e kuptoi. Kur 40-vjeçari mori një plumb në gjoks ai bie nga ...

Lexo me teper »

Autoritetet gjermane në alarm: Po spiunojnë aeroportin e Stuttgart-it

Autoritetet gjermane janë vënë nën alarm dhe aeroportet më të mëdha të Gjermanisë janë vënë në gatishmëri, pasi raportimeve se katër terroristë të dyshuar janë parë duke spiunuar aeroportin e Shtutgartit. “BBC” shkruan se policia është vënë në kërkim të një djali dhe babait të tij nga North Rhine-Westphalia si edhe dy të tjerëve të cilët janë parë  duke fotografuar ...

Lexo me teper »

Një i vdekur dhe tetë të plagosur në Gjermani, dyshohet për sulm kamikaz (FOTO/VIDEO)

Një grua ka humbur jetën dhe tetë persona kanë mbetur të plagosur pasi një makinë u përplas me një grup udhëtarësh që prisnin një autobus në qytetin gjerman të Recklinghausen. Sipas policisë, shoferi mund të ketë tentuar një sulmvetëvrasës. Makina papritmas doli nga korsia dhe u përplas me njerëzit që prisnin autobusin në stacion. Policia beson se përplasja ishte e ...

Lexo me teper »

BE-ja zgjat sanksionet ndaj Rusisë

  Bashkimi Evropian ka vazhduar edhe zyrtarisht sanksionet ekonomike kundër Rusisë, të cilat janë vendosur fillimisht katër vjet më parë, si pasojë e vendimit të Rusisë për të aneksuar Krimenë nga Ukraina. Këshilli Evropian ka thënë më 12 dhjetor se masat do të vazhdojnë të aplikohen edhe për gjashtë muaj tjerë, përkatësisht deri në korrik të vitit të ardhshëm. Këshilli, ...

Lexo me teper »

SHBA tjetër tërheqje nga Lindja e Mesme, redukton forcat në Afganistan

Presidenti i SHBA-së Donald Trump planifikon reduktimin e ndjeshëm të pranisë së forcave amerikane në Afganistan, shkroi të enjten gazeta “The Wall Street Journal”. Përmasat e hapit të planifikuar nuk dihen, por “The Wall Street Jurnal” thekson se tërheqja mund të fillojë të zbatohet në javët e ardhshme. Duke iu referuar burimeve zyrtare anonime, tërheqja e shqyrtuar nga administrata Trump ...

Lexo me teper »

Trump kërcënon me pezullimin e qeverisë nëse nuk ndërtohet muri me Meksikën

Donald Trump ka kërcënuar me një pezullim të gjatë të punës së qeverisë, nëse demokratët nuk pranojnë financimin e zotimit të tij për ngritjen e murit në kufi me Meksikën. Në një seri mesazhesh në Twitter, presidenti amerikan kërkoi 5 miliardë dollarët e aprovuara nga Dhoma e Përfaqësuesve, por që pritet të mos marrin “dritën jeshile” në Senat. “Mbyllje sot, ...

Lexo me teper »

Të shtëna me armë zjarri në Vjenë, vritet një person në qendër të kryeqytetit austriak

Një person është vrarë dhe një tjetër ka mbetur i plagosur në një shkëmbim zjarri në një restorant të njohur turistik në qendrën historike të kryeqytetit austriak, Vjenë. Ende është e paqartë se kush është pas incidentit dhe cili është motivi i tij. Incidenti ndodhi në restorantin australian “Figlmueller”, që ndodhet vetëm disa qindra metra larg katedrales së Vjenës, Shën ...

Lexo me teper »

“Ne do t’i shtypim ata!” – Greqia kërcënon Turqinë për ishujt e Egjeut

Zyrtarët e lartë ushtarakë të Greqisë kanë bërë paralajmërime jashtëzakonisht të ashpra ndaj Turqisë, duke kërcënuar se do “i shtypin” trupat e saj nëse ata guxojnë të vendosen në ndonjë ishull të diskutueshëm në Detin Egje. Duke reaguar ndaj shkeljeve të hapësirës ajrore greke nga avionët turq mbi detin Egje, ministri i Mbrojtjes, Panos Kammenos, paralajmëroi se Ankaraja do e ...

Lexo me teper »

Përplasjet me Trump, jep dorëheqjen ministri amerikan i Mbrojtjes

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis, ka dhënë dorëheqjen me arsyetimin se pikëpamjet e tij nuk janë plotësisht “të përafërta” me ato të presidentit Donald Trump. Në letrën e tij të dorëheqjes, Mattis thotë se do të largohet nga posti, në fillim të vitit të ardhshëm, shkruan CNBC. Letra e tij u bë publike shumë shpejt pasi Trump shkroi në ...

Lexo me teper »

Kritika të ashpra ndaj Trump-it, pas tërheqjes së trupave nga Siria

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka vendosur tërheqjen e trupave amerikane nga Siria pas mposhtjes së ISIS-it. Por ky vendim nuk është pritur mirë nga një pjesë e politikës amerikane. Ata e kanë kundërshtuar haptazi këtë vendim pasi kjo sipas tyre do ketë pasoja të rënda në politikën amerikane në rajon dhe do lëshojë më shumë terren për Rusinë dhe Iranin. ...

Lexo me teper »