Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Sulm në kishën katolike në Brazil, vritet 5 persona

Një person i armatosur hyri në një katedrale katolike pranë qytetit më të populluar të Brazilit, São Paulo duke shkaktuar vdekjen e 5 personave. Në Katedralen Metropolitane në qytetin e Campinas po mbahej një meshë kur hyri sulmuesi me 2 armë dhe filloi të qëllonte, shkruan BBC. Policia ushtarake konfirmoi se nga të shtënat mbetën të plagosur rëndë edhe 4 ...

Lexo me teper »

Shtohet telashet për Macron-in, pas “Jelekëve” në rrugë dalin studentët

Mijëra studentë të universiteteve dhe nxënës të shkollave të mesme janë mbledhur dhe kanë dalë në rrugët e kryeqytetit francez, Paris. Ata kundërshtojnë planet e qeverisë franceze për të rritur tarifat e regjistrimit për studentët jashtë BE. Plani u kundërshtua që në fillim dhe ky qëndrim u shtua ndjeshëm javën e kaluar, gjë që përkoi edhe me demonstratat mbarëkombëtare të ...

Lexo me teper »

Masakrohet në burgun grek 19-vjeçari shqiptar (Videot)

19-vjeçari shqiptar, Aleksandër Luca, i cili është një nga dy të akuzuarit për vrasjen e studentes greke, Eleni Topaloudi, është rrahur barbarisht në burgun grek të Avlonës. Ai është filmuar teksa dhunohet dhe më pas pamjet janë shpërndarë në rrjetet sociale. Në dhomën ku ndodhej ai janë futur disa të burgosur grekë që kanë dhunuar shqiptarin, i cili është dërguar ...

Lexo me teper »

Protestuesi francez në karrigen me rrota rrëzohet në tokë, komentuesi “kryqëzojnë” policinë (Video)

Pamjet shqetësuese të keqtrajtimit të një protestuesi me aftësi të kufizuara të “Jelekëve të Verdhë” nga policia, janë bërë virale në rrjet duke nxitur shpërthimin e rrjeteve sociale. Në video tregohet një protestues, që qëndron i ulur mbi një karrige me rrota, që përfshihet në një debat me fjalë me policinë anash rrugës. Kur protestuesi refuzon të lëvizë karrocën e ...

Lexo me teper »

Nuk tërhiqen protestuesit edhe pas ofertës së Macronit, kërkojnë më shumë

Koncesionet që presidenti francez, Macron, ndaj “Jelekëve të Verdhë” kanë dështuar të qetësojnë protestuesit dhe politikanët e opozitës, të cilët bëjnë thirrje për “vazhdimin e revolucionit të qytetarëve” derisa të arrihet një shpërndarje e drejtë e pasurisë. Menjëherë pasi presidenti francez Macron shpalli një “gjendje të jashtëzakonshme shoqërore dhe ekonomike” në përgjigje të protestave të gjera të anëtarëve të lëvizjes ...

Lexo me teper »

BE refuzon të negociojë përsëri Brexit-in

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Mina Andreeva, tha se me Britaninë nuk do të negociohet një marrëveshje e re për Brexit-in. Andreeva, në një konferencë për shtyp në Komisionin e BE-së, mbi procesin e Brexit-it theksoi se Britania do të largohet nga BE-ja më 29 mars 2019. “Ka një marrëveshje të miratuar më 25 nëntor nga Këshilli Evropian në lidhje me ...

Lexo me teper »

Macron reagon ndaj protestave: Do rritet paga minimale dhe do lehtësohen taksat

  Ndërsa Franca ende përpiqet të marrë kontrollin e protestave masive që kanë shpërthyer brenda vendit për javë të tëra, Presidenti Emmanuel Macron ka pranuar se vendi është në një gjendje “të jashtëzakonshme ekonomike”. “Sot, ne jemi të detyruar ta pranojmë atë. Sot po shpall një emergjencë ekonomike në vendin tonë, “tha Macron, duke iu drejtuar vendit të hënën dhe ...

Lexo me teper »

Prokuroria e Katanias kërkon 18 vjet burg për Moisi Habilajn

Prokuroria e Katanias ka çuar për gjykim dosjen për Moisi Habilajn dhe grupin e tij. Ata akuzohen si pjesë e një karteli droge që merrej me transportin ndërkombëtar të trafikut të drogës, kreu i së cilës është akuzuar se është Moisi Habilaj, për të cilin janë kërkuar 18 vjet burg. Ky i fundit është kushëriri i ish-ministrit të Brendshëm, Saimir ...

Lexo me teper »

Fitorja e së përzgjedhurës së kancelares Merkel “përçan” CDU-në

Shumë anëtarë e degëve lokale të kristian-demokratëve në pushtet në Gjermani, janë dorëhequr në shenjë proteste ndaj pasardhëses së zgjedhur të kacelares Angela Merkel, që fitoi garën për të udhëhequr partinë. Vetëm një ditë pasi CDU-ja u duk se i dha fund javëve të “luftës së brendshme”, duke votuar Annegret Kramp-Karrenbauer, e njohur si “mini-Merkel”, delegatët në kongresin e partisë ...

Lexo me teper »

Rikthehet çështja e Alsas Lorena në Francë

Për një shekull Alzasa ka qenë kapitull i mbyllur midis Gjermanisë dhe Francës. 100 vjet më parë rajoni u bë përfundimisht pjesë e Francës. Por pakënaqësia kundër njerëzve të pushtetshëm në Paris është rritur sërish. Për jubileun e 100 vjetorit në Strazburg erdhi vetë presidenti i shtetit. Së bashku me Presidentin gjerman, Frank –Walter Steinmeier, Emanuel Macron kujtoi në një ...

Lexo me teper »