Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Rodrigo Duterte: Kam qenë gay, por më shëruan gratë e bukura

Presidenti i Filipineve Rodrigo Duterte ka deklaruar se në një periudhë të jetës së tij ka qenë gay, por është “shëruar me ndihmën e femrave të bukura”. Duterte i bëri këto komente të enjten, gjatë një eventi në Tokio përballë një turme me filipinas. Pasi akuzoi kundërshtarin e tij politik senatorin Antonio Trillanes IV se ishte homoseksual, Duterte tha se ...

Lexo me teper »

Emërohet ministri i parë homoseksual në Izrael

Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanjahu, ka emëruar ministrin e parë homoseksual. Amir Ohana, nga partia Likud e Netanyahut, u emërua si ministër i Drejtësisë. “BBC” shkruan se Ohana është një besnik i Netanjahut, i cili mbështet lëvizjet për të mbrojtur kryeministrin nga ndjekja penale e mundshme. Emërimi i tij vjen disa ditë pasi parlamenti u shpërbë në përgatitje për zgjedhje ...

Lexo me teper »

Huawei paralajmëron SHBA: Do keni pasoja nëse shmangni teknologjinë kineze

Një zyrtar i lartë i gjigantit të teknologjisë kineze Huawei tha të enjten se ai shpreson se armiqësia mes kompanisë së tij me Shtetet e Bashkuara do të zgjidhet ndërsa paralajmëroi se Shtetet e Bashkuara do të kenë pasoja nëse do të shmangnin teknologjinë kineze. Mika Lauhde, zëvendëspresident i kompanisë Huawei për sigurinë kibernetike dhe privatësinë, tha për agjencinë The ...

Lexo me teper »

Banka Qendrore Evropiane parashikon rritje ekonomike për BE-në

Banka Qendrore Europiane rriti sot lehtë parashikimet mbi inflacionin dhe rritjen ekonomike në zonën euro për këtë vit, por i ka ulur për vitin e ardhshëm, duke theksuar rreziqet në rritje në lidhje me tensionet proteksioniste. Instituti europian me qendër në Frankfurt pret një rritje ekonomike me 1,2% dhe një inflacion në masën 1,3% në vitin 2019, kundrejt respektivisht 1,1% ...

Lexo me teper »

BE rregulla të reja pë vizat, miratohen ndryshimet

BE ka ndryshuar ligjin për vizat për të përmirësuar kushtet për udhëtimin ligjor dhe për të forcuar luftën kundër migracionit të paligjshëm, njoftoi sot Këshilli i BE-së. Ministrat e Drejtësisë dhe të Punëve të Brendshme të BE në një takim në Luksemburg sot kanë konfirmuar rregulla të reja që do t’u lejojnë udhëtarëve nga një vend që i nënshtrohet regjimit ...

Lexo me teper »

“Dorëhiqem nëse s’çelen negociatat në qershor” – Zaev

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zaev, ka paralajmëruar dorëheqjen në në rast se në qershor nuk miratohet çelja e negociatave me Bashkimin Europian. Në intervistë e dhënë për gazetën belge “Soar”, Zaev ka thënë se BE-ja i ka premtuar Maqedonisë së Veriut caktimin e datës, për faktin se vendi ka përmbushur reformat dhe në veçanti ka realizuar marrëveshjet për ripërcaktimin ...

Lexo me teper »

Dorëhiqet kryeministri i Danimarkës

Kryeministri i Danimarkës ka dhënë dorëheqjen pasi koalicioni i tij konservator u mposht nga opozita e krahut të majtë në zgjedhjet e përgjithshme. Socialdemokratët fitimtarë kanë premtuar një politikë më të ashpër të migracionit. Kryeministri Lars Loekke Rasmussen njoftoi dorëheqjen e tij të enjten, duke lënë socialdemokratët e qendrës së majtë të përpiqen të formojnë një qeveri të pakicës. Të ...

Lexo me teper »

Problemet me SHBA-në, Huawei nis projektin e rrjeteve 5G me Rusinë

Në listën e zezë të SHBA-së dhe në një numër vendesh perëndimore, gjiganti kinez i teknologjisë Huawei ka njoftuar një marrëveshje me një nga ofruesit kryesorë të internetit dhe telekomunikacionit celular të Rusisë për të zhvilluar rrjete 5G në Rusi. “Huawei do të ndihmojë kompaninë ruse të telekomit MTS në “projektin pilot të rrjeteve 5G në 2019 dhe 2020”, tha ...

Lexo me teper »

Kërkesa e Greqisë për 292 miliardë dollarë dëmshpërblim për pushtimin, përgjigjet Gjermania

Qeveria gjermane ka përsëritur qëndrimin e saj se çështja e reparacioneve të Luftës së Dytë Botërore me Greqinë është zgjidhur. Deklarata e saj vjen pasi Athina i kishte kërkuar Berlinit të hyjë në bisedime për pagimin e kompensimit. Ambasadori i Greqisë i paraqiti një kërkesë zyrtare këtë të martë autoriteteve gjermane, raporton AP. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme gjermane, Rainer ...

Lexo me teper »

Haradinaj pas takimit me Merkel: Taksa s’hiqet, marrëveshja me Serbinë në kufijtë ekzistues

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka deklaruar nga Berlini se taksa ndaj Serbisë nuk do hiqet ende. Në një konferencë për shtyp pas përfundimit të takimit me kancelaren gjermane, Merkel, kreu i qeverisë tha se çështja e taksës është diskutuar mirëpo nuk është marrë ende asnjë vendim. Ndërsa theksoi se pozitat e Kosovës janë edhe më të forta pas këtij ...

Lexo me teper »