Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Washington Post: Turqia posedon dëshmi se Khashoggi është vrarë

“Washington Post” ka publikuar se zyrtarët turq kanë informuar SHBA-të se “posedojnë audio/video xhirime të cilat dëshmojnë se Khashoggi është vrarë” Gazeta amerikane “Washington Post” së fundmi ka publikuar se zyrtarët turq kanë informuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) se “posedojnë audio/video xhirime të cilat dëshmojnë se gazetari saudit Jamal Khashoggi është vrarë”. “Washington Post” ka publikuar një artikull ...

Lexo me teper »

Abuzimet seksuale, Papa pranon dorëheqjen e kardinalit të Uashingtonit

Papa Françesku pranoi dorëheqjen e kardinalit të Uashingtonit Donald Wuerl, që rezulton të jetë i përfshirë në skandalin e abuzimeve seksuale që kanë tronditur kishën katolike. Donald Wuerl e mori detyrën këtë vit duke zëvendësuar kardinalin Theodore McCarrick, kryepeshkopin e Uashingtonit i akuzuar për abuzime seksuale. Megjithatë ai ndodhej nën mbikëqyrje lidhur me trajtimin e rasteve të abuzimit seksual kur ...

Lexo me teper »

Zhdukja e gazetarit Khashoggi/ Elita e biznesit tërhiqet nga samiti i nivelit të lartë të investimeve që do mbahej në Arabinë Saudite

Një samit i nivelit të lartë të investimeve që do mbahej në Riad këtë muaj mund të dështoj pasi bizneset e shquara dhe grupet e medias janë tërhequr për të amrrë pjesë për dyshimet në përfshirjen e Arabisë Saudite në zhdukjen dhe vrasjen e mundshme të gazetarit Jamal Khashoggi. Presidenti i Bankës Botërore, Jim Yong Kim, tha se nuk do ...

Lexo me teper »

Marrëveshja “Brexit”, ministrat britanikë kërcënojnë me dorëheqje

Disa ministra britanikë po kërcënojnë të japin dorëheqjen, si pasojë e lëshimeve që kryeministrja Theresa May po përgatitet të bëjë për Bashkimin Evropian në lidhje me “Brexit”-in. Mediet britanike raportojnë për një revoltë në rritje në qeveri, përpara samitit që do të mbahet në Bruksel javën e ardhshme, e që ka si qëllim të përcaktojë detajet e divorcit dypalësh. Po ...

Lexo me teper »

ME VIDEO/ Macron dhe kryeministri kanadez nuk i rezistojnë muzikës armene

Të krijohet ideja sikur pas kërcimit të Theresa May, tani edhe liderët e tjerë në botë janë duke treguar sesa ata dinë të vallëzojnë.  Së fundmi  presidenti francez Emmanuel Macron dhe kryeministri kanadez Justin Trudeau janë shfaqur duke kërcyer  në një darkë në Armeni. Videoja tregon dy udhëheqësit që kënaqen me mysafirët në një event në Jerevan, ndërsa kërcejnë me meloditë ...

Lexo me teper »

Grupet e Sorosit përdorin uraganin në Florida, si vegël për skemën e tyre të re

“MoveOn.org”, një grup i financuar nga miliarderi Xhorxh Soros, ka nisur një peticion të sponsorizuar nga një tjetër grup i mbështetur po nga Soros, duke pretenduar se votuesit e Floridës “mund të jenë të pafuqishëm” nëse shteti nuk e zgjat afatin kohor për regjistrimin e votuesve të rinj. “Ne duhet të vëmë në qendër të vëmendjes kombëtare, në këtë krizë ...

Lexo me teper »

Shpërthen në flakë avioni në bazën ushtarake të Belgjikës, plagosen dy punonjësit e mirëmbajtjes (FOTOT)

Një avion “F-16” është shkatërruar plotësisht pas shpërthimit në një bazë ushtarake belge. Forcat Ajrore në Belgjikë bëjnë me dije se dy persona kanë mbetur të plagosur dhe një avion i dytë është dëmtuar. “Një zjarr shpërtheu gjatë punës së mirëmbajtjes në një F-16 në Florennes”, thuhet në njoftimin e Forcave Ajrore belge, të cilat shtojnë se avioni ishte djegur ...

Lexo me teper »

Mot i keq në Evropë, 12 viktima në Majorka

Emergjenca e motit të keq në Sardenjë të Italisë vazhdon. Reshje të dendura shiu dhe erëra të forta u përplasën sidomos mbi Cagliari, ku një grua që konsiderohej e zhdukur, është gjetur e pajetë. Një mbikalim u shemb pjesërisht prej shiut të dhunshëm, ndërkohë që shkollat, muzetë, bibliotekat mbeten të mbyllura. Në ishullin spanjoll të Majorkës, ekipet e shpëtimit janë ...

Lexo me teper »

Uragani i fuqishëm godet Florida-n, shënohet viktima e parë

Një uragan i fuqishëm ka goditur Florida-n, duke shkaktuar shkatërrim dhe viktima. Stuhia e kategorisë katër, me erëra deri në 250 kilometra në orë zbarkoi dje në rajonin Penhendëll të Floridës. Uragani i quajtur Michael, goditi në orët e para të mëngjesit të së mërkurës, tokën pranë Plazhit Meksiko, shkruan The Guardian. Po ashtu është shënuar edhe viktima e parë, ...

Lexo me teper »

Rreshje të dendura në Itali, shembet ura

Shirat e furishëm që kanë goditur jugun e Italisë dhe në mënyrë të veçantë Sandenjan dhe kanë bërë që lumi të fryhet dhe të dalë nga shtrati. Sipasojë e vërshimeve të ujit ura në Rio Santa Lucia, përgjatë rrugës 195 që lidh Cagliarin me Capoterran është shembur plotësisht. Rruga ishte mbyllur nga Anas disa orë më parë. Në pamjet me ...

Lexo me teper »