Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

NATO dhe Rusia takohen për traktatin e armëve bërthamore

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë ruse, gjenerali Valeri Guerassimov, u takua sot me komandantin e forcave të NATO-s në Europë, Curtis Scaparrotti, njoftoi Ministria ruse e Mbrojtjes. Ky takim, që u zhvillua në Baku, kryeqyteti i Azerbaxhanit, vjen një javë pas një ultimatumi të lëshuar nga Aleanca e Atlantikut dhe Uashingtoni ndaj Rusisë, duke i dhënë 60 ditë ...

Lexo me teper »

May merr vendimin, nuk do kandidojë si kryeministre në zgjedhjet e ardhshme

Kryeministrja britanike, Theresa May njoftoi sot para deputetëve të partisë së saj konservatore se synon të largohet nga funksionet para zgjedhjeve legjislative të ardhshme në 2022, njoftoi parlamentari konservator, Alec Shelbrooke. “Ajo tha se nuk ka për qëllim të drejtojë fushatën për zgjedhjet e 2022”, deklaroi ky deputet për median. Kryetarja e bëri këtë deklaratë para Komitetit 1922, përgjegjës për ...

Lexo me teper »

“Allahu Akbar”, kush është i dyshuari i sulmit në Strasburg

“Allahu Akbar”. Sipas BBC kështu ka bërtitur njeriu i armatosur para se të kryenete sulmin në një treg Krishtlindjesh në Strasburg.  Nga ky sulm 3 persona u vranë dhe dymbëdhjetë të tjerë u plagosën, gjashtë prej tyre ndodhen në gjendje të rënë. I dyshuari kryesor i kësaj ngjarjeje të është  Cherif Chekt. Ai është i njohur për autoritetet si dikush që ...

Lexo me teper »

Dënohet me 3 vite burg ish-avokati i Trump, Michael Cohen

Me 3 vite burg është dënuar ish-avokati i presidentit Trump, Michael Cohen. Ai deklaroi në gjykatë: “Sot është një nga ditët më kuptimplotë të jetës sime. Ironia është se sot e marr lirinë time.“Besnikëria e verbër për këtë njeri më bëri të zgjedh një shteg të errësirës mbi dritëni. Unë marr përgjegjësinë e plotë për secilin akt që unë jam deklaruar ...

Lexo me teper »

3 të vrarë e 12 të plagosur në Strasburg nga të shtënat me armë, ngujohen brenda europarlamentarët

Një sulm me armë zjarri ka ndodhur mbrëmjen e kaluar në mes të qytetit të Strasburgut. “Washington Post” shkruan se të paktën tre persona kanë humbur jetën dhe 12 të tjerë mbetën të plagosur. Të shtënat ndodhën pranë një tregu të Krishtlindjeve në Strasburg të Francës, sipas zyrtarëve të qeverisë. Ministri i Brendshëm francez Christophe Castaner tha se 29-vjeçari francez ...

Lexo me teper »

Kina i kthen reston Kandasë, arreston ish-diplomatin

Një ish diplomat kanadez është arrestuar në Kinë, ndërkohë që punëdhënësi i tij, “Grupi i Krizës Ndërkombëtare”, thotë se po punojnë për ta liruar. Qeveria kanadeze, ndërkohë, thotë se po e diskuton çështjen me autoritetet. Lajmi vjen pak ditë pasi Kanadaja arrestoi Meng Uanzhou, drejtuesen e lartë të kompanisë gjigante kineze të telekomunikimit, Huawei. Uanzhou, e cila është gjithashtu vajza ...

Lexo me teper »

Itali zbulohet mashtrimi financiar i shtrirë në 14 shtete

Policia italiane ka zbuluar një mashtrim fiskal e financiar internacional të shtrirë në 14 shtete. Hetimet e policisë ekonomiko-financiare të Riminit kanë zbardhur faturime fallso në sektorin e tregtimit me shumicë të aparaturave elektronike e elektroshtëpiake në vlerë rreth 108 milionë euro. Në këtë aferë korruptive financiare janë përfshirë 56 biznese, 38 prej të cilave në Itali dhe 18 biznese ...

Lexo me teper »

Sulm me armë në Francë, një i vdekur, disa të plagosur

Një sulm me armë ka ndodhur në Francë. Raportohet se një person është vrarë dhe  disa të tjerë janë lënduar pasi dikush hapi zjarr afër një tregu krishtlindjesh në qytetin francez të Strasbourgut në Francë. Policia ndodhet në vendin e ngjarjes dhe po heton rastin. Franca vazhdon të jetë në gjendje të lartë alarmi pas një vale sulmesh të inspiruara nga ...

Lexo me teper »

Sulm në kishën katolike në Brazil, vritet 5 persona

Një person i armatosur hyri në një katedrale katolike pranë qytetit më të populluar të Brazilit, São Paulo duke shkaktuar vdekjen e 5 personave. Në Katedralen Metropolitane në qytetin e Campinas po mbahej një meshë kur hyri sulmuesi me 2 armë dhe filloi të qëllonte, shkruan BBC. Policia ushtarake konfirmoi se nga të shtënat mbetën të plagosur rëndë edhe 4 ...

Lexo me teper »

Shtohet telashet për Macron-in, pas “Jelekëve” në rrugë dalin studentët

Mijëra studentë të universiteteve dhe nxënës të shkollave të mesme janë mbledhur dhe kanë dalë në rrugët e kryeqytetit francez, Paris. Ata kundërshtojnë planet e qeverisë franceze për të rritur tarifat e regjistrimit për studentët jashtë BE. Plani u kundërshtua që në fillim dhe ky qëndrim u shtua ndjeshëm javën e kaluar, gjë që përkoi edhe me demonstratat mbarëkombëtare të ...

Lexo me teper »