Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

“Disa vende duhet të zgjedhin mes vdekjes nga Covid-19 apo uria” – Pakistani thirrje për ndihmë

Pakistani është një nga shumë vendet e botës që po përballen me pandeminë Covid-19, por tashmë po has vështirësi për të ushqyer njerëzit. Me një popullsi prej 220 milionë banorësh dhe një ekonomi të dobët, kryeministri i vendit tha se është në dilemë mes humbjes së jetëve për shkak të koronavirusit apo urisë. Ai bëri thirrje për një fond global ...

Lexo me teper »

Spanja nis heqjen e kufizimeve lidhur me Covid-19

Stafit që merret me shpërndarjen e ushqimit, komunikimet, kanalizimet dhe sektorë të tjerë jo-thelbësorë tani u lejohet të shkojnë të punojnë në Spanjë, megjithë statusin si zona e dytë në botë më e goditur nga Covid-19 me mbi 17,000 vdekje. Këta punëtorë do të jenë në gjendje të kthehen në punë këtë të hënë pas një regjimi të izolimit 14-ditor ...

Lexo me teper »

Miku i ngushtë i Donald Trump-it humb betejën me koronavirusin

Ka humbur jetën nga koronavirusi, Stanley Chera, një nga njerëzit më të shquar sa u takon pasurive të patundshme në New York City, si dhe donatori republikan që themeloi Acoën Acoënitions. Vdekja e tij u raportua nga  The Real Deal , e cila mbulon industrinë e pasurive të patundshme në New York. 70-vjeçari njihej në mbarë opinionin publik për miqësinë e tij të ...

Lexo me teper »

Presidentja e KE-së paralajmëron: Mos i rezervoni pushimet verore, duhet të mësohemi të jetojmë me virusin

Presidentja e KE-së, Ursula Von der Leyen, ka paralajmëruar njerëzit që të mos bëjnë ndonjë plan për pushime verore, pasi ne nuk dimë akoma se sa kohë do të zgjasë pandemia e koronavirusit në vendet europiane. Shumica e fluturimeve janë aktualisht të bllokuara dhe shumë shtete kanë vendosur kufizime të gjera për udhëtimet jo vetëm  me jashtë por edhe brenda ...

Lexo me teper »

Qentë do trajnohen të nuhasin koronavirusin

Një organizatë bamirëse në Britani thotë se mund të trajnojë qentë e saj për të identifikuar bartësit e koronavirusit. Siç shkruan CTV, në të kaluarën organizata “Medical Detection Dogs” ka trajnuar me sukses qentë për të pikasur malarien, e sot pretendon se mund t’i trajnojë qentë e saj për të nuhatur dhe koronavirusin. Dr.Claire Guest, psikologia që qëndron pas bamirësisë, ...

Lexo me teper »

Erdogan nuk e pranon dorëheqjen e ministrit të Brendshëm

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka refuzuar të pranojë dorëheqjen e ministrit të Brendshëm, shkruan Anadolu Agency. “Soylu dërgoi dorëheqjen e tij te presidenti Rexhep Tajip Erdogan dhe Presidenti ynë i tha atij që ai nuk e gjeti kërkesën e përshtatshme”– tha Drejtoria e Komunikimit e Turqisë në një deklaratë. “Dorëheqja e Ministrit tonë të Brendshëm nuk është pranuar. ...

Lexo me teper »

Zyrtari i lartë i OBSH-së: Koronavirusi do ta përndjekë racën njerëzore për një kohë të gjatë

Dr.David Nabarro, këshilltari special i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) ka paralajmëruar se koronavirusi do të përndjekë racën njerëzore për një kohë mjaft të gjatë. Në emisionin “Meet the Press” të NBC, Nabarro paralajmëroi që shtetet duhet të fillojnë vetëm të heqin dorë nga masat e distancimit shoqëror dhe të bllokimit të lëvizjes, kur ata të kenë aftësinë për të ...

Lexo me teper »

“Mjekëve u kam borxh jetën” – Çfarë tha Boris Johnson pasi la spitalin (VIDEO)

Pasi la spitalin, kryeministri britanik Boris Johnson tha në një videomesazh se kjo “mund të kishte përfunduar dhe ndryshe”. Kryeministri 55-vjeçar, u dërgua në spitalin “Shën Thomas” në Londër të dielën e kaluar, 10 ditë pasi kishte rezultuar pozotiv në testin për Covid-19. Ai kaloi tre net në kujdes intensiv, nga ku doli të enjten ndërsa të shtunën e la ...

Lexo me teper »