Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Turqia dëbon 50 mijë emigrantë nga Stambolli

Turqia tha se kishte dëbuar afër 50.000 emigrantë nga Stambolli, përfshirë më shumë se 6,000 sirianë, që nga fillimi i një fushate kundër migracionit të paligjshëm. Zyra e guvernatorit të Stambollit tha se 42.888 emigrantë “të paligjshëm” ishin arrestuar dhe dërguar në qendrat e riatdhesimit, me qëllim, largimin e tyre nga Turqia. Në njoftim nuk u bë e ditur kombësia ...

Lexo me teper »

Këngëtarja kiliane gjest proteste në tapetin e kuq: Ata torturojnë, përdhunojnë e vrasin

Një këngëtare nga Kili është shfaqur me mbishkrime në gjoks në tapetin e kuq në ndarjen e çmimeve “Latin Grammy” në SHBA, si shenjë proteste me situatën që po ndodh në vendlindjen e saj. Artistja Mon Laferte kishte të shkruar në kraharorin e ekspozuar: “Në Kili ata torturojnë, përdhunojnë dhe vrasin”. Laferte fitoi çmimin për albumin më të mirë të ...

Lexo me teper »

Anulohet premiera e filmit të Roman Polanskit për shkak të protestave kundër tij

Një shfaqje në Paris e filmit të ri të Roman Polanskit u mbyll për shkak të protestave. Kanë qenë rreth 40 persona që bllokuan hyrjen në premierën e filmit në qytetin francez të martën në mbrëmje. France Info raportoi se grupi i protestuesve ishte veshur me të zeza, duke mbajtur shenja me emrat e grave që kanë akuzuar drejtorin. Demonstratat ...

Lexo me teper »

Tusk: Britania do humbasë influencën në arenën ndërkombëtare pas Brexit

Britania do të humbasë influencë në skenën ndërkombëtare dhe do të bëhet një “lojtar dytësor” pasi të dalë nga Bashkimi Europian, tha presidenti i Këshillit Donald Tusk. Avokatët e referendumit të vitit 2016 për të dalë nga blloku tregtar më i madh më botë thonë se Britania, që është ekonomia e pestë më e madhe në botë, do të arrijë ...

Lexo me teper »

Përmbytjet në Venecia, shpallet gjendja e emergjencës

Italia do të shpallë gjendje të jashtëzakonshme pasi qyteti i Venecias u përfshi nga nivelet e larta të ujit prej 1.87 metra, duke përmbytur bazilikën e tij historike dhe duke shkaktuar ndërprerje të energjisë. Më shumë se 80 për qind e qytetit – i cili gjenden në listën e UNESCO-s për trashëgiminë botërore – është nën ujë si pasojë e ...

Lexo me teper »

Tërmet 7.1 ballë në Indonezi, alarm për cunami

Një tërmet i fuqishëm 7.1 sipas shkallës Rihter goditi Indonezinë, dhe Qendra e Paralajmërimit të Cunamit të Paqësorit lëshoi një alarm për cunami. Epiqendra e tërmetit ishte në detin Molluke, rreth 134 km në veriperëndim të ishullit indonezian të Ternate. Një paralajmërim për cunami është lëshuar nga Pacific Tsunami Center Warning Center (PTWC) për të gjitha brigjet e vendosura 300 ...

Lexo me teper »

Ministri i Jashtëm i Ukrainës: Ndihma e SHBA-së dhe hetimet ndaj Biden s’lidhen me njëri-tjetrin

Ministri i Jashtëm i Ukrainës: Ndihma e SHBA-së dhe hetimet ndaj Biden s’u lidhën me njëri-tjetrin Ministri i jashtëm ukrainas, Vadym Prystaiko, tha të enjten se ambasadori amerikan në BE, Gordon Sondland, nuk e kishte lidhur kurrë ndihmën e SHBA me hetimet ukrainase të zgjedhjeve të vitit 2016 ose rolin e Joe Biden në ndalimin e një hetimi të ‘Burisma’. ...

Lexo me teper »

SHBA njeh presidenten e përkohshme të Bolivisë

SHBA-ja ka njohur senatoren e opozitës boliviane, Jeanine Anez, si presidenten e përkohshme të vendit të Amerikës së Jugut. ‘Shtetet e Bashkuara përshëndesin senatoren boliviane, Jeanine Anez, si Presidente e Përkohshme e vendit. Ajo do udhëheqë kombin e saj përmes këtij tranzicioni demokratik, nën Kushtetutën e Bolivisë dhe në përputhje me parimet e Kartës Demokratike Ndër-Amerikane,’ tha në një deklaratë, ...

Lexo me teper »

LDK-ja kundër Schengenit ballkanik, Osmani: Përfituesja e vetme është Serbia

Nënkryetarja e LDK-së, Vjosa Osmani, është shprehur kundër idesë për minischengenin ballkanik, një nismë e presidentit serb Vuçiç e kryeminstrave Rama e Zaev të Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut. Në një intervistë të dhënë për mediat, Osmani, ka deklaruar se se është e gatshme të vendosë edhe bast, se nëse ulet në tavolinë me Edi Ramën për të diskutuar rreth ...

Lexo me teper »

Përmbytjet në Venecia, Italia gati të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme

Italia është gati të deklarojë gjendjen e jashtëzakonshme në Venecia, pasi qyteti u përfshi nga nivele të larta të ujit deri në 1.87 metra, duke përmbytur bazilikën e tij historike dhe u preu energjinë shtëpive. Më shumë se 80% e qytetit, që është një vend i trashëgimisë botërore të Unesco-s, ishte nën ujë kur baticat ishin në vlerat më të ...

Lexo me teper »