Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Arrestohet kreu i “Cosa Nostra-s” në Itali, argjendari 80-vjeçar drejtonte mafian italiane

Policia italiane ka arrestuar atë që dyshohet se është kreu i ri i mafias siciliane, së bashku me 45 bashkëpunëtorë.  Në Palermo ka rënë në prangat e policisë argjendari 80-vjeçar Settimo Mineo. Ai thuhet se u zgjodh kreu i “Cosa Nostra” në një takim mafie në maj. Mediat italiane e përshkruajnë atë si pasuesin e Toto Riina, i cili vdiq ...

Lexo me teper »

Vala e së djathtës mbërrin në Spanjë, partia kundër emigrantëve fitore bindëse

Vala e ringjalljes së krahut të djathtë që ka përmbytur Evropën pas krizës së refugjatëve ka arritur në Spanjë. Një parti me qasje anti-emigrante ka hyrë në parlament në Andaluzinë e Spanjës dhe mund të bëhet kycce për fatet e qeverisë spanjolle. Rajoni më i populluar i Spanjës dhe një nga fuqitë e saj ekonomike, Andaluzia, zhvilloi zgjedhjet parlamentare këtë ...

Lexo me teper »

“Jelekët e verdhë” fitojnë betejën, tërhiqet Macron

“Jelekët e verdhë” duket se kanë fituar betejën e parë me qeverinë. Pas protestave në mbarë vendin, qeveria franceze do të pezullojë rritjen e taksave të karburanteve, që ishte parashikuar të bëhej këtë janar. Mediat franceze por jo vetëm, raportojnë se kryeministri francez Edouard Philippe do të bëjë njoftimin sot, në një përpjekje për të ndaluar protestat e “jelekëve të verdhë”. ...

Lexo me teper »

Protestuesit francezë largohen nga takimi me kryeministrin: Kemi marrë kërcënime

Protestuesit francezë të vetëquajtur “Jelekët e verdhë” kanë dalë nga takimi me kryeministrin Edouard Philippe. “BBC” shkruan se disa anëtarë të grupit protestues, thanë se kishin marrë kërcënime me vdekje nga protestuesit që qëndrojnë në vijën e parë, duke i paralajmëruar ata të mos hynin në negociata me qeverinë. “Jelekët e verdhë” kanë protestuar kundër taksës së karburantit që nga ...

Lexo me teper »

Trump sugjeron për një takim me Putin dhe Xi Jin Ping për ndalimin e garës së armatimeve

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se është i sigurt “se në një kohë në të ardhmen”, ai, presidenti i Kinës, Xi Jinping, dhe presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, “do të fillojnë të flasin për një ndalim kuptimplotë” të “garës së madhe dhe të pakontrollueshme të armëve”. Trump i bëri këto komente në Twitter, pas një takimi me ...

Lexo me teper »

Universiteti i “Soros” largohet nga Hungaria

Universiteti i Evropës Qendrore në Budapest tha se është “detyruar” t’i zhvendosë programet e tij prestigjioze në një kampus në Vjenë, pas një beteje të gjatë ligjore me Qeverinë e kryeministrit hungarez, Viktor Orban. Michael Ignatieff, rektor i universitetit të themeluar nga miliarderi hungarezo-amerikan, George Soros, tha se “Universiteti i Evropës Qendrore është dëbuar”. Universiteti tha se do t’i nisë ...

Lexo me teper »

Macon-it i dalin kundër edhe studentët, në protestë mbarëkombëtare (VIDEO)

Përveç protestave të jelekverdhëve, Franca është goditur nga një valë tjetër trazirash mbarëkombëtare. Turmat e studentëve të zemëruar kanë bllokuar shkollat anembanë Francës në protestë kundër reformës arsimore. Mijëra nxënës të shkollave të mesme bllokuan rrugët e qyteteve franceze të hënën, protestat e tyre shpejt u kthyen në dhunë. Të rinjtë e zemëruar, të cilët fillimisht dolën pas thirrjes së ...

Lexo me teper »

“Leksion” qeveritarëve, zjarrfikësit u kthejnë shpinën mes ceremonisë (VIDEO)

  Pas policëve, edhe zjarrfikësit francezë kanë dhënë shenjën e tyre se nuk i mbështesin qeveritarët. Ditën e shtunë gjatë kremtimit të “Holy Beard”, Shenjt mbrojtës i zjarrfikësve, zjarrfikësit u kthyen shpinën disa qeveritarëve në shenjë proteste. Ky gjest i jashtëzakonshëm erdhi si shprehje e pakënaqësisë kundër shkurtimeve në vendet e tyre të punës, dhe kjo ndodhi pikërisht në nisje ...

Lexo me teper »

Policia franceze nuk do të “luftojë” më me të vetët, si i mbështet protestuesit (VIDEO)

Një video po qarkullon në rrjet nga protesta e së shtunës e “Jelekëve të Verdhë” në Francë, ku shihet se si ndonëse në krye të detyrës për të mirëmbajtur rendin, policët mbështesin protestuesit duke hequr kokoret. Vetëm në qytetin e Toulouse, gjatë protestave kundër rritjes së çmimit të karburantit, mbetën të plagosur 48 oficerë policie, pesë prej të cilëve janë ...

Lexo me teper »

48 policë të plagosur në Toulouse të Francës (FOTO/VIDEO)

Më shumë se 50 persona, shumica e tyre policë, mbetën të plagosur në Toulouse gjatë protestave kundër rritjes së çmimit të karburantit. Demonstrata e “Jelekëve të Verdhë” shkaktoi trazira, duke e bërë qytetin jugor francez dhe Parisin të dukeshin si fusha beteje, shkruan RT. Ndërsa Franca përpiqet që të përballet me intensitetin e protestave kundër rritjes së çmimeve të karburantit, ...

Lexo me teper »