Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Shpërthim në selinë e partisë “Lega Nord”, Salvini”: Ata që vunë bombën ishin anarkistë

Gjatë mesnatës në Itali ka ndodhur një shpërthim në selinë e partisë “Lega Nord” në Ala të Trentinos jugore. Nga hetimet paraprake dyshohet se shpërthimi ka ardhur nga një bombë artizanale, dy përgjegjësit e të cilës u identifikuan ndërkohë policia po punon për kapjen e tyre. “Ishin anarkistë. Unë jam krenar për policinë dhe për militantët tonë të jashtëzakonshëm që ...

Lexo me teper »

Humbin jetën në aksident automobilistik 11 emigrantë në Greqi

Policia greke ka rikuperuar trupat e 11 personave që besohet të jenë emigrantë që kanë ardhur nga Turqia, pasi makina me të cilën po udhëtonin u rrëzua në Greqinë veriore. Policia tha se aksidenti ndodhi pas orës 5 të mëngjesit të së shtunës pranë qytetit të Kavallës. Makina, e cila ishte drejtuar për në qytetin kryesor verior të Selanikut, u ...

Lexo me teper »

Pastori amerikan mbërrin në SHBA, Trump: Falenderoj presidentin Erdogan

Pastori amerikan, Andrew Brunson, i cili u lirua të premten, pasi qëndroi në një burg turk për gati dy vjet, ka mbërritur në Shtetet e Bashkuara dhe është drejtuar në Shtëpinë e Bardhë për një takim me presidentin Trump. Brunson mbërriti në SHBA rreth mesditës në “Joint Base Andrews”, jashtë Uashingtonit. Lirimi i Brunson ishte një prioritet i lartë për ...

Lexo me teper »

“Gazetari e regjistroi ekzekutimin e tij nëpërmjet orës që kishte në dorë” – Media turke

Gazetari i zhdukur arabo-saudit, Khashoggi, mendohet se e ka regjistruar vrasjen e tij brenda konsullatës së Arabisë Saudite në Stamboll. Sipas gazetës turke “Sabah”, shkruante sot se gazetari e kishte lidhur orën e tij “Apple” me celularin “iPhoine”, të cilin ia la të fejuarës së tij para se të futej brenda. Ora më pas ka regjistruar bisedat dhe ekzekutimin e ...

Lexo me teper »

Trump paralajmëron Arabinë: Nëse keni vrarë gazetarin, do e paguani shtrenjtë

Arabia Saudite do të përballet me “dënim të ashpër” nëse qëndron prapa vrasjes së gazetarit të “Washington Post” Jamal Khashoggi, ka paralajmëruar presidenti i SHBA-së, Trump. “Masat që mund të marrin janë të shumta dhe rreziku për Arabinë Saudite është i madh, sidomos pasi bëhet fjalë për një gazetar. Nëse ky është rasti, atëherë kemi të bëjmë me diçka të shëmtuar ...

Lexo me teper »

Ministri i Mbrojtjes në Portugali jep dorëheqjen pas vjedhjes së armëve luftarake

Ministri portugez i Mbrojtjes, Jose Alberto Azeredo Lopes ka dhënë dorëheqjen pas një investigimi mbi vjedhjen e materialeve ushtarake. Kryeministri Antonio Costa e ka pranuar dorëheqjen e ministrit, edhe pse gjatë një debati ditën e mërkurë, i doli atij në mbrojtje, shkruan ‘Reuters’. Azeredo Lopes tha përmes një letre të bërë publike,  se ai po jepte dorëheqjen për të mbrojtur ...

Lexo me teper »

Uragani “Michael” shkatërron gjithçka në Florida (Foto)

Banorët e Floridës në zonat e goditura nga Uragani Michael kanë filluar të pastrojnë dëmet që la pas stuhia katastrofike, e cila solli shira të rrëmbyer, shoqëruar me erëra me shpejtësi 250 km/orë. Uragani la pasoja edhe në shtetet Alabama, Xhorxhia, dhe në Karolinën e Jugut e të Veriut. Dje Presidenti Trump nënshkroi një urdhër ekzekutiv që shpall statusin e ...

Lexo me teper »

Gjermania: Rasti Khashoggi të zbardhet në mënyrë të shpejtë dhe të detajuar

“Dyshimet janë të tmerrshme. Ky rast duhet të zbardhet në mënyrë të shpejtë dhe të detajuar. Edhe Arabia Saudite duhet të marrë pjesë në mënyrë gjithpërfshirëse në këtë ndriqim”, tha Steibert Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert, ka deklaruar se duhet të zbardhet në mënyrë të shpejtë dhe të detajuar rasti i zhdukjes së gazetarit të Arabisë Saudite, Jamal Khashoggi. ...

Lexo me teper »

Washington Post: Turqia posedon dëshmi se Khashoggi është vrarë

“Washington Post” ka publikuar se zyrtarët turq kanë informuar SHBA-të se “posedojnë audio/video xhirime të cilat dëshmojnë se Khashoggi është vrarë” Gazeta amerikane “Washington Post” së fundmi ka publikuar se zyrtarët turq kanë informuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) se “posedojnë audio/video xhirime të cilat dëshmojnë se gazetari saudit Jamal Khashoggi është vrarë”. “Washington Post” ka publikuar një artikull ...

Lexo me teper »