Vendosni fjalën kyçe....

Ndërkombëtare

Partitë opozitare franceze kërkojnë “kokën” e Macron-it, votëbesim në parlament

Të paktën tre parti të krahut të majtë në parlamentin francez kanë rënë dakord të kërkojnë një votë mosbesimi kundër qeverisë. Kjo lëvizje vjen mes protestave gjithëpërfshirëse, kundër politikave të presidentit Macron, të cilat kanë kapluar vendin. Midis atyre që planifikojnë të vënë në dyshim udhëheqjen e Emmanuel Macron është…

Qeveria franceze e heq fare taksat e karburantit, “Jelekët e Verdhë” lajmërojnë protesta

Taksat e karburantit, rritja e të cilave nxiti javë protestash të dhunshme në Francë, tani janë hequr nga buxheti i vitit të ardhshëm, njoftoi qeveria. Masa u njoftua nga Kryeministri Edouard Philippe, i cili një ditë më parë kishte premtuar t’i shtyjë ato vetëm për gjashtë muaj. Protestat e “Jelekëve…

Arrestohet e bija e themeluesit të Huawei-t, akuzohet se shkeli embargon amerikane ndaj Iranit

Autoritetet kanadeze kanë arrestuar një ekzekutive të lartë të kompanisë kineze të pajisjeve elektronike dhe të telekomunikacionit “Huwaei”. Ai është ndaluar pasi kërkohet nga SHBA-ja, ku akuzohet se ka shkelur kushtet e embargos së vendosur nga presidenti Trump ndaj Iranit. Arrestimi i Meng Wanzhou, shefe e financave të “Huawei”-t dhe…

Arrestohet shefja e financave dhe vajza e themeluesit të “Huawei”

Autoritetet kanadeze kanë arrestuar shefen e financave të kompanisë “Huawei”. Meng Wanzhou, e cila është gjithashtu zëvendëskryetare e gjigantit telekomit kinez, u arrestua në Vankuver më 1 dhjetor dhe është në pritje të seancës së lirimit me kusht, të planifikuar për të premten, tha Departamenti i Drejtësisë i Kanadasë. Meng…

Dyshohet se punonte kundër interesave të NATO-s dhe Sllovakisë, dëbohet diplomati rus

Kryeministri sllovak, Peter Pellegrini, tha të mërkurën se diplomati është dëbuar në fund të nëntorit, pas informacioneve të siguruara nga Shërbimi i Inteligjencës Ushtarake se aktivitetet e tij kanë qenë kundër interesave të Sllovakisë dhe NATO-s. Pellegrini nuk e identifikoi rusin e dëbuar, por tha se ai ishte “punonjës diplomatik…