Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

“S’na mbani dot me forcë” – Sturgeon sfidon kryeministrin britanik Johnson

Kryeministrja e Skocisë, Nicola Sturgeon, ka paralajmëruar kryeministrin britanik Boris Johnson kundër përpjekjes për të bllokuar një referendum të dytë të pavarësisë, duke pohuar se vendi i saj nuk mund të mbahet në Mbretërinë e Bashkuar me forcë. Johnson dhe qeveria e tij konservatore kanë deklaruar se ata nuk do të lejojnë një votë tjetër që Skocia të largohet nga ...

Lexo me teper »

“E pohove që ishe gabim, ku është ndjesa ime Jim?” – Trump përqesh ish-drejtorin e FBI-së

Presidenti Donald Trump shkroi në Twitter duke i kërkuar ish-drejtorit të FBI-së, James Comey, që t’i kërkonte ndjesë, pasi Comey kërkoi falje në TV për trajtimin e tij të gabuar të ccështjes ‘Russiagate’. ‘Kështu që tani ai po e pranon se ishte gabim. Por ai po e bën këtë vetëm sepse u kap gafil. Ai ishte kapur në të vërtetë ...

Lexo me teper »

Rikthehen zjarret në Australi, vendi bëhet gati për për ditët më të nxehta në histori (Video)

Zjarrfikësit australianë po paralajmërojnë për një ‘mega flakë’ që pritet të shpërtheje së shpejti, pasi përpjekjet për të fikur mbi 100 zjarre kanë dështuar pasi zjarret janë rikthyer sërish, ndërsa vendi përgatitet për ditën e tij më të nxehtë. Të paktën 20 shtëpi janë shkatërruar dhe mbi 400,000 hektarë janë djegur ndërsa ekuipazhet e zjarrit luftojnë mbi 100 zjarre në ...

Lexo me teper »

Vuçiç vjen në Tiranë në datat 20-21 dhjetor

Presidenti serb, Vuçiç, pritet të jetë në Shqipëri në datat 20-21 dhjetor. Ai do marrë pjesë në një takim të liderëve të Ballkanit Perëndimor që do mbahet në Tiranë. Përveç tij, në Tiranë pritet të mbërrijë edhe kryeministri në detyrë i Maqedonisë së Veriut, Zaev, ndërsa nuk ka ende ndonjë konfirmim nëse në takim do ketë përfaqësues nga Kosova.

Lexo me teper »

“Siç ka thënë Lenini, çdo kuzhinier mund të bëhet ministër. Marin pjesë e komplotit neo-bolshevik” – Ministri estonez

Ministri i brendshëm i Estonisë ka ironizuar kryeministren e ri të Finlandës, Sanna Marin, duke e akuzuar 34-vjeçaren se ishte i papërshtatshme për zyra dhe si pjesëmarrje në një komplot neo-bolshevik kundër vendit të saj. Mart Helme, një anëtar i Partisë Konservative Popullore të krahut të djathtë në Estoni, tha për mediat lokale se ngjarjet e fundit në Finlandë kanë ...

Lexo me teper »

Miliarderi britanik qëllohet për vdekje para hotelit në Argjentinë, tentuan ta vidhnin

Një milioner britanik është qëlluar për vdekje para një hoteli me pesë yje në Argjentinë, nga një grup personash të armatosur të cilët besohet se e kanë ndjekur që nga aeroporti. Sulmi ndodhi para një hoteli në Buenos Aires, ku Matthew Charles Gibbard, 50 vjeç, u shpall i vdekur në vendngjarje. “Telegraph” shkruan se djali i gruas së tij, Stefan ...

Lexo me teper »

Dhjetra të plagosur në natën e dytë të përplasjeve në Beirut

Policia dhe protestuesit kundër qeverisë janë përleshur për herë të dytë në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, duke lënë dhjetëra njerëz të plagosur. BBC shkruan se protestuesit hodhën shishe dhe fishekzjarre ndaj oficerëve të policisë, të cilët u përgjigjën me gaz lotësjellës dhe topa uji. Ndërkohë, Ministri i Brendshëm Raya el-Hassan urdhëroi një hetim për përgjigjen e ashpër të së shtunës ...

Lexo me teper »

Ligji për shtetësinë, protesta të dhunshme në Indi

Policia e Indisë ka hedhur gaz lotsjellës për të shpërndarë qindra protestues që ia vunë flakën automjeteve në Delhi, për shkak të një ligji për shtetësi. Zyrtarët e qeverisë thanë se ligji i ri do të ruaj minoritetet fetare si hindus dhe të krishterët nga persekutimi në vendet fqinje si Bangladesh, Pakistan dhe Afganistan, duke iu ofruar nënshtetësinë indiane. Por, ...

Lexo me teper »

Australinë e pret i nxehti, mund të regjistrohet dita më e nxehtë në histori

Javën e ardhshme është e mundur në Australi që të matet dita më e nxehtë në histori Javën e ardhshme në Australi do të mund të regjistrohet dita më e nxehtë në historinë e vendit, sepse vala e ngrohtë nga perëndimi transferohet në edhe ashtu në lindjen më të ngrohtë të kontinentit, parashikojnë meteorologët. Nga e mërkura priten temperatura mbi 40 ...

Lexo me teper »