Templates by BIGtheme NET

SUPER CLICK

Cila është e vërteta e kamionave me trupat e viktimave në Bergamo? Detaji që mediat nuk e përmendën

Kushdo që i ka parë pamjet e pak ditëve të mëparshme me ushtrinë që transportonte trupat e viktimave të koronavirusit në Itali, mesiguri është prekur. Ishin pamje të cilat nuk ishin parë kurrë më parë. Situata është e rëndë, por ka një detaj i cili nuk është përcjellë në mënyrë korrekte në media. Është e vërtetë që ushtria po transporton ...

Lexo me teper »

Lulzim Basha bën Desada Metajn numrin 2 të PD-së

Largimi nga emisioni “Opinion” i Desada Metajt dhe bashkimi me ekipin e Lulzim Bashës nuk përbën ndonjë suprizë për shumicën e gazetarëve.  Atyre nuk u kanë shpëtuar hyrje-daljet e shpeshta të Desadës në zyrën e kreut demokrat dhe as afrimi i saj me familjen biologjike të Bashës. Lajmi qëndron tek detyra që i është ngarkuar Desadës prej Kryetarit të Partisë ...

Lexo me teper »

A po vendos gjoba Partia Demokratike?

Përfaqësuesi i Partisë Demokratike Enno Bozdo, në një konferencë të posaçme për shtyp rreth një javë më parë, denoncoi një raport vjetor të Sekretariatit të Energjisë, i cili fliste me nota negative për Shqipërinë. Sipas zotit Bozdo mediat fshehën lajmin e përplasjes së ministres Balluku me përfaqësuesin e Sekretariatit Janez Kopac. Ky denoncim i zotit Bozdo, në mos qoftë një ...

Lexo me teper »

Protestë për median në Tiranë? Jo, faleminderit

   Nga Habjon Hasani Jam menduar ca nëse duhej ta shkruaja këtë shkrim. Kam ngurruar thuajse 72 orë, por ndoshta nga leximi në vijim do i kuptoni dhe motivet e ngurrimit. Për lehtësi, shkrimin e kam konceptuar në 3 seksione të ndryshme, biçim “vetërrëfimi” duke trajtuar 3 problemet që mendoj se janë më kryesoret, ndërsa tregimi i përvojës personale besoj ...

Lexo me teper »

VIDEOT MISTERIOZE – Drita dhe “rrufe” në qiell të hapur gjatë tërmetit të 26 nëntorit

Të paktën tri kamera sigurie të bizneseve në Durrës kanë arritur të filmojnë fushë-pamje nga qielli gjatë momenteve të tërmetit në mëngjesin e 26 nëntorit. Të treja filmimet tregojnë se aktiviteti në qiell shfaqet “i çuditshëm”, në qiell shfaqen drita të ngjashme me rrufetë, por në ndryshim nga efekti i rrufeve, këto drita nuk janë shoqëruar më bubullima më pas, ...

Lexo me teper »

A duhet hetuar Endri Fuga pas dëshmisë së sizmiologut grek?

Një kronikë televizive e Top-Channel ka ekspozuar “padashje” një skandal të rëndë ku implikohet direkt Drejtoria e Informacionit në Kryeministri, drejtuar nga Endri Fuga. Gazetari i TCH Aleksandër Marku, intervistoi sot sizmiologun grek Akis Tselentis. Por le të kthehemi pak mbrapsht në kohë. Emri i këtij sizmiologu citohej si burim informacioni disa javë më parë, në një letër sekrete që ...

Lexo me teper »

Info-analizë: Pse media e fsheh implikimin e ambasadës amerikane me kanabizimin

Në seancën e 19 shtatorit kur u dha vendimi për ish-ministrin Saimir Tahiri, në gjykatë ndodheshin dhe dy zonja, të dërguara nga ambasada e Shteteve të Bashkuara për të ndjekur seancën finale të procesit. Prezenca e tyre në këtë gjyq, në dukje tregon një lloj interesimi të posaçëm të ambasadës “për drejtësinë” në këtë vend, por një retrospektivë e mënyrës ...

Lexo me teper »

LOJA 70 MLN EURO – Çfarë dinë shërbimet franceze për lidhjen Gjiknuri-Kopac?

Disa telefonata të bëra nga “Champs Elysee” drejt autoriteteve qeveritare shqiptare, sugjerojnë se qeveria franceze dhe shërbimet e sigurisë të këtij vendi, po kërkojnë zhbërjen  e një tenderi të dyshimtë, për të cilin ata bëjnë direkt përgjegjës ish-ministrin Damian Gjiknuri dhe një zyrtar të komunitetit të energjisë në BE, të quajtur Janez Kopac.  Le ta shpjegojmë historinë nga fillimi.   Në ...

Lexo me teper »

Info-analizë: Një shpjegim për Zaevin, Sorosin, Moskën dhe Vatikanin

Nga Hashtag.al Telefonata ndërmjet kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe dy komedianëve rusë, Alexei Stolyarov dhe Vladimir Kuznetsov (lexoje këtu) ka shkaktuar shumë reagime dhe në Tiranë, ku elementë të opozitës apo kundërshtarë politikë të Edi Ramës, janë përpjekur t’i interpretojnë thëniet e Zaevit, si rrëfime të “çiltërta” që bëjnë pis Edi Ramën dhe e shpalosin kryeministrin shqiptar ...

Lexo me teper »

Laku noć gospodin Shllaku

Nga Habjon Hasani Në një intervistë të datës 8 korrik në “Koha.net”, drejtori i Fondacionit Për Shoqërinë e Hapur (Soros)  në Kosovë Luan Shllaku ndër të tjera ka shpalosur qëndrimin e Fondacionit edhe në lidhje me një shkrim ekskluziv të Hashtag.al në Maj 2019, ku për herë të parë zbulohej roli i Fondacionit Soros Dega Beograd, në procesin e pezulluar ...

Lexo me teper »