Templates by BIGtheme NET

SUPER CLICK

A duhet hetuar Endri Fuga pas dëshmisë së sizmiologut grek?

Një kronikë televizive e Top-Channel ka ekspozuar “padashje” një skandal të rëndë ku implikohet direkt Drejtoria e Informacionit në Kryeministri, drejtuar nga Endri Fuga. Gazetari i TCH Aleksandër Marku, intervistoi sot sizmiologun grek Akis Tselentis. Por le të kthehemi pak mbrapsht në kohë. Emri i këtij sizmiologu citohej si burim informacioni disa javë më parë, në një letër sekrete që ...

Lexo me teper »

Info-analizë: Pse media e fsheh implikimin e ambasadës amerikane me kanabizimin

Ndërsa dje pritej dhënia e vendimit të gjykatës për ish-ministrin Saimir Tahiri, në gjykatë ndodheshin dhe dy zonja, të dërguara nga ambasada e Shteteve të Bashkuara për të ndjekur seancën finale të procesit. Prezenca e tyre në këtë gjyq, në dukje tregon një lloj interesimi të posaçëm të ambasadës “për drejtësinë” në këtë vend, por një retrospektivë e mënyrës si ...

Lexo me teper »

LOJA 70 MLN EURO – Çfarë dinë shërbimet franceze për lidhjen Gjiknuri-Kopac?

Disa telefonata të bëra nga “Champs Elysee” drejt autoriteteve qeveritare shqiptare, sugjerojnë se qeveria franceze dhe shërbimet e sigurisë të këtij vendi, po kërkojnë zhbërjen  e një tenderi të dyshimtë, për të cilin ata bëjnë direkt përgjegjës ish-ministrin Damian Gjiknuri dhe një zyrtar të komunitetit të energjisë në BE, të quajtur Janez Kopac.  Le ta shpjegojmë historinë nga fillimi.   Në ...

Lexo me teper »

Info-analizë: Një shpjegim për Zaevin, Sorosin, Moskën dhe Vatikanin

Nga Hashtag.al Telefonata ndërmjet kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe dy komedianëve rusë, Alexei Stolyarov dhe Vladimir Kuznetsov (lexoje këtu) ka shkaktuar shumë reagime dhe në Tiranë, ku elementë të opozitës apo kundërshtarë politikë të Edi Ramës, janë përpjekur t’i interpretojnë thëniet e Zaevit, si rrëfime të “çiltërta” që bëjnë pis Edi Ramën dhe e shpalosin kryeministrin shqiptar ...

Lexo me teper »

Laku noć gospodin Shllaku

Nga Habjon Hasani Në një intervistë të datës 8 korrik në “Koha.net”, drejtori i Fondacionit Për Shoqërinë e Hapur (Soros)  në Kosovë Luan Shllaku ndër të tjera ka shpalosur qëndrimin e Fondacionit edhe në lidhje me një shkrim ekskluziv të Hashtag.al në Maj 2019, ku për herë të parë zbulohej roli i Fondacionit Soros Dega Beograd, në procesin e pezulluar ...

Lexo me teper »

Drejtoresha e Soros implikon Ambasadën Amerikane në skandal mashtrimi

Një drejtoreshë e shoqatës YWCA-Albania, pjesë e rrjetit të shoqatave të themeluara nga George Soros (shiko rrjetin këtu) është titullarja përgjegjëse për një mashtrim me projektet dhe grabitje të dyshuar të fondeve. Donika Godaj quhet drejtoresha e shoqatës YWCA-Albania. Tre ditë më parë një publikim në faqen e Facebook-ut të Ambasadës Amerikane, dekonspiroi një mashtrim, pas të cilit ka dyshime ...

Lexo me teper »

Ambasada Amerikane implikohet në skemë mashtrimi dhe vjedhje projekti

Ambasada amerikane në Tiranë, është kapur gafil dhe është implikuar në një skemë të tjetërsimit të pronësisë intelektuale dhe për grabitje të dyshuar fondesh. Fillimisht kjo ambasadë ka bërë një njoftim në llogarinë e saj në ‘Facebook’, lidhur me një vepër murale në qytetin e Shkodrës, të cilën ia njohu si pronë intelektuale Koalicionit Kundër Drogës në Shkodër dhe shoqatës ...

Lexo me teper »

Pse njohim Imer Lalën dhe s’njohim Andon Vasilin?

Në vitin 2014, gazetari me përvojë Ferdinand Dervishi, publikoi në ABC-News një dokumentar të jashtëzakonshëm ku rrëfehej historia e Andon Vasilit në vitin 1997, një ish-drejtor  i Bankës së Kursimeve të Sarandës. Vasili u përfshi në një zinxhir ngjarjesh të rrezikshme dhe aventureske, në fund ai arriti që të ruante dhe të depozitonte në një bankë greke, thesarin e Bankës ...

Lexo me teper »

Kush është shqiptari i parë në ‘Komisionin e Qeverisjes Botërore’

Në Paris po zhvillohet mbledhja vjetore e Komisionit Trilateral. Në ndryshim nga përvoja e mëparshme, sivjet është ftuar zyrtarisht në punime dhe një shtetas shqiptar, Dorian Duçka. Duçka më herët ka mbajtur portofolin e zv.ministrit të Energjisë, por zakonisht i ka shmangur daljet publike, ai dallon për lidhje kyçe sidomos në elitën e diplomacisë dhe biznesit ndërkombëtar. Duçka është kujdesur ...

Lexo me teper »

INTERVISTË – “Brryli Broadway, zbuloni kritikët e rafinuar të rrjetit

“Brryli Broadway” është faqja e Facebook-ut që sot kombinon në mënyrën më profesionale, talentin, kritikën, sarkazmën dhe foto-montazhin. Ka klass kjo faqe. Ndoshta është e vetmja faqe që nuk e ka lejuar famën të konvertohet në mitomani. Sot “Brryli” është kthyer në skanerin e emisioneve televizive, në denoncuesin më të kthjellët të broçkullave  apo ekzagjerimeve të politikanëve dhe gazetarëve. Administratorët ...

Lexo me teper »