Templates by BIGtheme NET

SUPER CLICK

‘Dritëroi vdiq, është koha për ca lekë të shpejta’

Ceremonia e homazheve për shkrimtarin dhe poetin Dritëro Agolli është sponsorizuar nëpërmjet një prokurimi publik nga Ministria e Kulturës, ndërsa fondi i lëvruar duyket i dyshimtë. Ministria e Kulturës ka akorduar 3.4 milionë lekë (afro 30 mijë USD) për ceremoninë e homazheve, ndërsa specialistët e eventeve thonë se ceremonia ishte krejt modeste dhe nuk mund të justifikojë dot lëvrimin e ...

Lexo me teper »

DOKUMENTET E DOGANAVE / Mbetjet – Vetëm 3 ngarkesa të regjistruara nga Italia drejt Maqedonisë

Në sistemin doganor shqiptar rezulton të kenë kaluar vetëm 3 ngarkesa tranzit (Durrës-Qafë Thanë) me vend origjine Italinë dhe vend destinacioni Maqedoninë në vitet 2016-2017. Ngarkesat nuk rezulton të jenë të deklaruara si mbetje. Hashtag.al ka mundur të sigurojë tabelat e deklarimeve ‘Asycuda-Dogana Shqipëri’, ku shfaqen të gjitha ngarkesat e tranzitit të deklaruara vitet e fundit. Disa ditë më parë ...

Lexo me teper »

Debati spektakolar / ‘Jam Enkeleda, jam shumë e zonja, s’kam bërë shkollë fshati’

Tri ditë më parë, në Komisionin e Ekonomisë u konsumua një debat rëndësishëm.  Bordi i Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare (AMF) i ka propozuar Kuvendit shkarkimin e drejtoreshës së AMF-së, zonjës Enkeleda Shehi. Bordi në relacion pretendon se Shehi ka firmosur urdhra të paligjshëm, ka kërcënuar me gjeste bordin, apo ka punësuar persona në konflikt interesi. AMF-ja është autoriteti që mbikëqyr ...

Lexo me teper »

E PAPARË  / Vlahutin: Vila që bleva i reziston tërmeteve

Skandali i blerjes së një vile me vlerë 1,6 milionë euro nga Ambasadorja e Bashkimit Europian në Tiranë, Romana Vlahutin, në një zonë rezidenciale të kryeqytetit, hapi një valë polemikash. Për këtë arsye vetëm para pak ditësh eurodeputetja gjermane Ingeborg Grassle njëherazi Kryetarja e Komisionit të Kontrollit të Buxhetit në Parlamentit Evropian  i dërgoi një letër Frederica Mogherinit, ku i ...

Lexo me teper »

Vlahutin: Aferën e vilës ma sajuan disa politikanë shqiptarë

Romana Vlahutin ka folur për herë të parë në lidhje me akuzat për blerjen e një vile me vlerë 1.6 milionë euro.  Në një intervistë për gazetën kroate “Jutarnji list”, Vlahutin ka deklaruar se çështja e vilës është një aferë e trilluar nga disa politikanë shqiptarë të cilët sipas saj duan të përdorin ndërkombëtarët si mbrojtje për gabimet e tyre. ...

Lexo me teper »

WOW BENI / ‘Perla’ nga Ahmetaj: ‘Koncensionet nuk i paguajnë qytetarët, por buxheti’

Ministri i Financave Arben Ahmetaj, gjatë seancës së sotme parlamentare, ka bërë një deklaratë spektakolare ndërsa ishte duke folur për politikat koncensionare të qeverisë. Kur u ndal tek koncensionet e dhëna në shëndetësi, Ahmetaj deklaroi se këto koncensione nuk i paguan qytetari, por…buxheti i shtetit (!) Lexoni çfarë ka thënë ministri: Koncensionet eee..siç i referoheni, në shëndetësi. E ka marrë koston e ...

Lexo me teper »

Zbulohet dokumenti / Fondacioni Soros: ‘Knut Fleckenstein është i besuari ynë’

Paraditen e së mërkurës, raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Evropian, Knut  Fleckenstein gjatë një prononcimi të pazakontë në Tiranë, i cilësoi si përralla akuzat e bëra nga ish-kryeministri Berisha për rolin dhe ndikimin e rrjetit Soros. Deklarata e zotit  Fleckenstein ishte eksplicite. Ai u shpreh: Më lejoni të tregohem edhe më i drejtpërdrejtë në lidhje me një shfaqje televizive që ...

Lexo me teper »

A është ky dokumenti që shqetësoi ambasadorin Donald Lu?

Seksioni për Dekriminalizimin në Prokurorinë e Përgjithshme i ka kërkuar Komisionit Qendror të Zgjedhjeve heqjen e mandatit të deputetit socialist Armando Prenga. Kërkesa e prokurorisë është siguruar nga Hashtag.al dhe aty detajohet problemi që kanë konstatuar prokurorët me formularin e vetëdeklarimit të Prengës. Sipas prokurorisë, zoti Prenga ka shmangur nga vetëdeklarimi një vendim të gjykatës së Kurbinit ndaj tij si ...

Lexo me teper »

Ekskluzive – Raporti / Si e shkatërroi Rama Institutin e Monumenteve të Kulturës

Një debat i flaktë publik po zhvillohet pas ndërhyrjes së Bashkisë së Durrësit në një territor të klasifikuar si zonë e mbrojtur, në zonën ku do të ndërtohet ‘Veliera’. Gjykata ka bllokuar përkohësisht punimet, por një raport i KLSH-së (Kontrolli i Lartë i Shtetit) zbulon se monumentet e Kulturës në Shqipëri, janë lënë në dorë të një Instituti tërësisht të paorganizuar, ...

Lexo me teper »

Dokumentet / Dy drejtorë të Soros në bordin e Romana Vlahutin

Një nga projektet më kryesore të Delegacionit të Këshillit të Evropës në Tiranë, rezulton se kontrollohet nga përfaqësues zyrtarë të Fondacionit Soros për Shqipërinë.   Bëhet fjalë për Akademinë e Studimeve Politike, një OJF e cila zbaton një projekt të rëndësishëm të BE-së që prej vitit 2009. Projekti i financuar nga BE-ja, ofron prej vitesh trajnime luksoze dhe siguron udhëtime/seminare ...

Lexo me teper »