Templates by BIGtheme NET

SUPER CLICK

GËRDECI, 10 FAKTE QË MEDIA NUK I THOTË

Çdo 15 Mars media ofron detaje dhe fakte të përsëritura mbi dosjen ‘Gërdeci’. Fakte të stërthëna apo detaje të përzgjedhura nga dosja që tregojnë diçka, ndonëse kjo dosje fsheh ende disa të panjohura dhe probleme thelbësore, që media nuk preferon asnjëherë t’i eksplorojë. HashtagAL ofron në vijim 10 fakte dhe ngjarje, të verifikuara, të cilat japin një tjetër këndvështrim, të ...

Lexo me teper »

A ËSHTË DASHAMIR SHEHI NJË PENG I EDI RAMËS? (disa detaje mbi telashet e gruas së deputetit demokrat)

Të dielën, gazeta “Shekulli” në pronësi të deputetit rilindës Koço Kokëdhima hapej me një intervistë të deputetit demokrat Dashamir Shehi. Ky i fundit jepte në intervistë mesazhin eksplicit se nuk do të respektonte asnjë vendim të PD-së për bojkot dhe se në çdo rast do të ishte në parlament. Shprehej z.Shehi në intervistë: Sigurisht që do të jem në Parlament, ...

Lexo me teper »

VIDEO – ‘O QELBËSIRË, FAIK MYRTAJN E NJEH TI? JAM KUSHËRIRI I TIJ’

Një nga momentet e përplasjes mes policisë dhe protestuesve tek Parku i Liqenit ka qenë dhe kur policia tentoi të shoqëronte një djalë të ri i cili kërkonte të kapërcente rrethimin e policisë. Ky i fundit ka kundërshtuar gjithë kohës por kur policët i janë afruar për ta mbërthyer, djali i ka ‘neutralizuar’ duke u kujtuar kush ishte. “Hiqini duart, ...

Lexo me teper »

BIZNESMENI I BASTEVE PAS KONCENSIONIT TË TVSH-së (detajet e një skeme mashtruese në Ministrinë e Financave)

Në marsin e vitit të kaluar(2015), një delegacion biznesi kinezo-shqiptar, mori kontakt me zyrtarë të Ministrisë së Financave. Takimi kryhej vetëm dy muaj pasi Drejtoria e Tatimeve kishte instaluar plotësisht një sistem të ri elektronik për identifikimin/llogaritjen/mbledhjen e TVSH-së, projekt i mbështetur nga qeveria austriake. Delegacioni shqiptaro kinez, vinte zyrtarisht si përfaqësi e kompanisë nga Hong Kongu të quajtur M.POS. ...

Lexo me teper »

A ËSHTË KJO TABELË ARSYEJA E SHKARKIMIT TË SHKËLQIM CANIT?

Ende nuk janë bërë të qarta ‘zyrtarisht’ arsyet e shkarkimit të Ministrit të Financave Shkëlqim Cani, ndërsa mediet e lidhën shkarkimin e tij me koncensionin e TVSH-së por dhe me çështje të tjera si “lobi i biznesit të kromit”. Pak orë pas shkarkimit të ministrit Cani, një burim i minirëinformuar i HashtagAL, njoftoi se Cani, në fillim i kishte hapur ...

Lexo me teper »

NJERIU HIJE I KRYEMINISTRIT (Ricardo Hausmann, lidhjet me Soros dhe përgjimet për FMN)

Vetëm pak ditë pasi erdhi në pushtet në Tetor 2013, qeveria Rama lidhi një marrëveshje me një institut në Universitetin e Harvardit, instituti quhet CID dhe drejtohet nga profesori Ricardo Hausmann. Ai është një profesor ekonomie në Harvard, dikur ishte Ministër i Planifikimit të Venezuelës por u arratis nga ky vend kur qeverinë e mori e majta ekstreme dhe e ...

Lexo me teper »

BIZNESI I MILIONAVE – Arben Ahmetaj ortak me Vilma Nushin dhe Arben Seferin

Arben Ahmetaj pritet të zërë vendin e Ministrit të Financave ndërsa qeveria Rama po përballet me akuza dhe raportime që hedhin dyshime mbi disa koncensione të rëndësishme dhe mënyrën se si po menaxhon financat e shtetit. Ahmetaj është një emër i lakuar që herët, sidomos në lidhje me skandalin e viteve 2000 me kompaninë “Hermes”, një kompani kjo që lidhi ...

Lexo me teper »

PROFIL – Shkëlqim Cani, një ministër i diskretituar nga bletët e arta

Nga Habjon Hasani Pas kryeministrit të vendit, për nga rëndësia dhe pesha renditen menjëherë ministri i Brendshëm dhe ai i Financave. Asnjë kryeministër nuk e ka luksin të çedojë në këto dy ministri, janë ministri kyçe që s’mund t’ua japësh aleatëve,  janë ministri që imponojnë vendosjen e njerëzve të besuar dhe sa më të aftë të jetë e mundur. Janë ...

Lexo me teper »

650 mijë USD / OSHEE do trajnohet nga një kompani 'Call Center', me buxhet më të vogël se tenderi

Operator i Shpërndarjes së Energjisë(OSHEE) prokuroi këtë javë kompaninë “The Headhunter” për të trajnuar rreth 5300 punonjës të saj. Kompania private “The Headhunter” ishte e vetmja që mori pjesë në këtë tender, ndërsa nga OSHEE nuk ka pasur njoftime të mëparshme për këtë prokurim. Kompania “The Headhunter” ofroi një çmim prej 66 milionë lekësh për realizimin e këtij trajnimi, afro ...

Lexo me teper »