Templates by BIGtheme NET

SUPER CLICK

TRANSFERTA 225 MIJË USD / ZBULOHET IMPLIKIMI I GJERGJ BOJAXHI ME KONCENSIONIN E RILINDJES

  Nga Habjon Hasani Gjergj Bojaxhi, një biznesmen i fuqishëm me ambicie politike dhe nën hetim nga prokuroria për pastrim parash, rezulton i lidhur me një nga koncensionet më problematike në Shqipëri. Bëhet fjalë për koncensionin e parkingjeve në Vlorë, të cilin e ka fituar kompania “TIS Park shpk”, një kompani me pronësi të paqartë, e cila rezulton se e ...

Lexo me teper »

“KRYEMINISTRI BËRI NJË LAPSUS KUR THA QË… ËË..ËË” (Si po e maskon media përplasjen Tahiri-Rama)

  Punimet e Kuvendit të së enjtes ishin intensive, debatet kishin nerv dhe batuta pa fund. Por dy ishin momentet më kulminante të seancës. E para ishte deklarata e Berishës ku i bënte thirrje bizneseve të armatoseshin (nga fundi i fjalimit shtoi se duhej ta bënin sipas ligjit). Deklarata e bujshme e Berishës u shoqërua dhe me një episod të tij me ...

Lexo me teper »

EKSKLUZIVE – MIMI KODHELI FSHEHU KONTRATAT E ALEKSANDËR FRANGAJT

Një vendim i Gjykatës Administrative të Apelit, ka zbuluar se si ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli ka bërë të gjitha përpjekjet për të fshehur kontratat e dyshimta të fituara nga Aleksandër Frangaj me Ministrinë e Mbrojtjes për spotet publicitare. Bëhet fjalë për kontrata të  fituara në vitet 2009-2013 (disa miliona dollarë), pra në kohën e qeverisë Berisha, por që Kodheli ...

Lexo me teper »

EKSKLUZIVE-DOKUMENTI / TË GJITHË TENDERAT DO I BËJ VETË

  Më 28 Dhjetor 2015, ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj ka firmosur një urdhër që u heq të drejtën të gjitha spitaleve rajonale anembanë vendit për të realizuar procedura tenderimi mbi shumën e 800 mijë lekëve për blerjen e barnave ose të materialeve mjekësore. Urdhri i firmosur nga Beqaj është përqendrim dhe monopolizim i paprecedentë i kompetencave të spitaleve rajonale, ...

Lexo me teper »

EKSKLUZIVE – SENATORI MASHTRUES I KOÇO KOKËDHIMËS (dosja e FBI zbulon skandalin)

Nga Habjon Hasani Një lobist amerikan i cili është i lidhur me deputetin shqiptar Koço Kokëdhima, u arrestua të dielën më datën 13 Mars në SHBA. Cary Lee Peterson, një 36 vjeçar që bënte lobistin dhe pretendonte se kishte ndikim dhe lidhje në Uashington, në fakt rezulton sipas një hetimi të FBI-së, një mashtrues klasi. Ai akuzohet për mashtrim dhe ...

Lexo me teper »

GËRDECI, 10 FAKTE QË MEDIA NUK I THOTË

Çdo 15 Mars media ofron detaje dhe fakte të përsëritura mbi dosjen ‘Gërdeci’. Fakte të stërthëna apo detaje të përzgjedhura nga dosja që tregojnë diçka, ndonëse kjo dosje fsheh ende disa të panjohura dhe probleme thelbësore, që media nuk preferon asnjëherë t’i eksplorojë. HashtagAL ofron në vijim 10 fakte dhe ngjarje, të verifikuara, të cilat japin një tjetër këndvështrim, të ...

Lexo me teper »

ZYLJA QENKA NONA! (Si u ‘peshkuan’ Erioni, Ervini dhe tatimorët)

  Fotot e sotme tregojnë nënë Zylen që puthet me Erion Veliajn, ndërkohë që i qan hallin Ervin Salianjit të PD-së. Të dyja palët po mundohen të tregojnë se kush i qëndron më pranë të moshuarës. Shkrepin foto dhe shpërndajnë njoftime për shtyp, publikojnë statuse në rrjete sociale dhe nxisin mediat për të fabrikuar lajme. Për Erion Veliajn, publikimi i ...

Lexo me teper »

A ËSHTË DASHAMIR SHEHI NJË PENG I EDI RAMËS? (disa detaje mbi telashet e gruas së deputetit demokrat)

Të dielën, gazeta “Shekulli” në pronësi të deputetit rilindës Koço Kokëdhima hapej me një intervistë të deputetit demokrat Dashamir Shehi. Ky i fundit jepte në intervistë mesazhin eksplicit se nuk do të respektonte asnjë vendim të PD-së për bojkot dhe se në çdo rast do të ishte në parlament. Shprehej z.Shehi në intervistë: Sigurisht që do të jem në Parlament, ...

Lexo me teper »

VIDEO – ‘O QELBËSIRË, FAIK MYRTAJN E NJEH TI? JAM KUSHËRIRI I TIJ’

Një nga momentet e përplasjes mes policisë dhe protestuesve tek Parku i Liqenit ka qenë dhe kur policia tentoi të shoqëronte një djalë të ri i cili kërkonte të kapërcente rrethimin e policisë. Ky i fundit ka kundërshtuar gjithë kohës por kur policët i janë afruar për ta mbërthyer, djali i ka ‘neutralizuar’ duke u kujtuar kush ishte. “Hiqini duart, ...

Lexo me teper »

BIZNESMENI I BASTEVE PAS KONCENSIONIT TË TVSH-së (detajet e një skeme mashtruese në Ministrinë e Financave)

Në marsin e vitit të kaluar(2015), një delegacion biznesi kinezo-shqiptar, mori kontakt me zyrtarë të Ministrisë së Financave. Takimi kryhej vetëm dy muaj pasi Drejtoria e Tatimeve kishte instaluar plotësisht një sistem të ri elektronik për identifikimin/llogaritjen/mbledhjen e TVSH-së, projekt i mbështetur nga qeveria austriake. Delegacioni shqiptaro kinez, vinte zyrtarisht si përfaqësi e kompanisë nga Hong Kongu të quajtur M.POS. ...

Lexo me teper »