Templates by BIGtheme NET

SUPER CLICK

BIZNESMENI I BASTEVE PAS KONCENSIONIT TË TVSH-së (detajet e një skeme mashtruese në Ministrinë e Financave)

Në marsin e vitit të kaluar(2015), një delegacion biznesi kinezo-shqiptar, mori kontakt me zyrtarë të Ministrisë së Financave. Takimi kryhej vetëm dy muaj pasi Drejtoria e Tatimeve kishte instaluar plotësisht një sistem të ri elektronik për identifikimin/llogaritjen/mbledhjen e TVSH-së, projekt i mbështetur nga qeveria austriake. Delegacioni shqiptaro kinez, vinte zyrtarisht si përfaqësi e kompanisë nga Hong Kongu të quajtur M.POS. ...

Lexo me teper »

A ËSHTË KJO TABELË ARSYEJA E SHKARKIMIT TË SHKËLQIM CANIT?

Ende nuk janë bërë të qarta ‘zyrtarisht’ arsyet e shkarkimit të Ministrit të Financave Shkëlqim Cani, ndërsa mediet e lidhën shkarkimin e tij me koncensionin e TVSH-së por dhe me çështje të tjera si “lobi i biznesit të kromit”. Pak orë pas shkarkimit të ministrit Cani, një burim i minirëinformuar i HashtagAL, njoftoi se Cani, në fillim i kishte hapur ...

Lexo me teper »

NJERIU HIJE I KRYEMINISTRIT (Ricardo Hausmann, lidhjet me Soros dhe përgjimet për FMN)

Vetëm pak ditë pasi erdhi në pushtet në Tetor 2013, qeveria Rama lidhi një marrëveshje me një institut në Universitetin e Harvardit, instituti quhet CID dhe drejtohet nga profesori Ricardo Hausmann. Ai është një profesor ekonomie në Harvard, dikur ishte Ministër i Planifikimit të Venezuelës por u arratis nga ky vend kur qeverinë e mori e majta ekstreme dhe e ...

Lexo me teper »

BIZNESI I MILIONAVE – Arben Ahmetaj ortak me Vilma Nushin dhe Arben Seferin

Arben Ahmetaj pritet të zërë vendin e Ministrit të Financave ndërsa qeveria Rama po përballet me akuza dhe raportime që hedhin dyshime mbi disa koncensione të rëndësishme dhe mënyrën se si po menaxhon financat e shtetit. Ahmetaj është një emër i lakuar që herët, sidomos në lidhje me skandalin e viteve 2000 me kompaninë “Hermes”, një kompani kjo që lidhi ...

Lexo me teper »

PROFIL – Shkëlqim Cani, një ministër i diskretituar nga bletët e arta

Nga Habjon Hasani Pas kryeministrit të vendit, për nga rëndësia dhe pesha renditen menjëherë ministri i Brendshëm dhe ai i Financave. Asnjë kryeministër nuk e ka luksin të çedojë në këto dy ministri, janë ministri kyçe që s’mund t’ua japësh aleatëve,  janë ministri që imponojnë vendosjen e njerëzve të besuar dhe sa më të aftë të jetë e mundur. Janë ...

Lexo me teper »

650 mijë USD / OSHEE do trajnohet nga një kompani 'Call Center', me buxhet më të vogël se tenderi

Operator i Shpërndarjes së Energjisë(OSHEE) prokuroi këtë javë kompaninë “The Headhunter” për të trajnuar rreth 5300 punonjës të saj. Kompania private “The Headhunter” ishte e vetmja që mori pjesë në këtë tender, ndërsa nga OSHEE nuk ka pasur njoftime të mëparshme për këtë prokurim. Kompania “The Headhunter” ofroi një çmim prej 66 milionë lekësh për realizimin e këtij trajnimi, afro ...

Lexo me teper »

DOKUMENTI- Afera 100 milionë USD, Albpetrol manipuloi 2 tenderat e shitjes së naftës

Një raportim i kompanisë shtetërore Albpetrol mbi shitjet e sasive të naftës bruto në vitin 2014, ka zbuluar se kjo kompani i ka shitur sasitë e naftës 20% më lirë se çmimi i tregut. Të dhënat mbi këto shitje i disponon të analizuara dhe ministria e Energjitikës dhe Industrisë e drejtuar nga z.Gjiknuri. Madje ministria e Energjisë në bashkëpunim me ...

Lexo me teper »

SHËNIM: 'Projekti Bojaxhi' si një zgjatim i Kreshnik Spahiut (dhe alarmi në mediat proqeveritare)

Dy media proqeveritare dhe nën ndikimin e koalicionit PS-LSI (Mapo dhe TemA) kanë atakuar tërthorazi info-analizën e publikuar dy ditë më parë në HashtagAL, në lidhje me dritëhijet e Gjergj Bojaxhiut dhe të dhënat që orientonin se ai  është nën ndikimin direkt të analistëve dhe një grupi interesi pranë kryeministrit Rama. Dy portalet Mapo dhe TemA u përpoqën sot ta ...

Lexo me teper »

PROFIL- Një avokat që bashkon Gjergj Bojaxhiun me Olsi Ramën

Nëse i hedh një sy çështjes se koncensionit të mbledhjes së TVSH-së dhe nismës së Gjergj Bojaxhiut për parti të re, në rrafshin mediatik, rezulton se të dyja nismat kanë një avokat të përbashkët: Eduart Zaloshnja. Zaloshnja është një person që fushë veprimi ka statistikën, ai shfaqet shumë aktiv në media në rolin e analistit me valencë statisticieni. Gjatë gjithë ...

Lexo me teper »

EKSKLUZIVE / Si po e fsheh qeveria serverin e ri të Tatimeve, u instalua në janar 2015

Në Shqipëri, thuajse të gjithë e dinë se qeveria do t’i japë me koncension një kompanie ndërtimin e një server të ri për tatimet që do mundësojë faturat elektronike, por shumë pak e dinë, se një server i ri u instalua tek tatimet, vetëm 2 muaj para se kompania “M.POS” të bënte ofertën. Na Janar 2015 përfundoi instalimi me sukses ...

Lexo me teper »