Templates by BIGtheme NET

SUPER CLICK

PROFIL- Një avokat që bashkon Gjergj Bojaxhiun me Olsi Ramën

Nëse i hedh një sy çështjes se koncensionit të mbledhjes së TVSH-së dhe nismës së Gjergj Bojaxhiut për parti të re, në rrafshin mediatik, rezulton se të dyja nismat kanë një avokat të përbashkët: Eduart Zaloshnja. Zaloshnja është një person që fushë veprimi ka statistikën, ai shfaqet shumë aktiv në media në rolin e analistit me valencë statisticieni. Gjatë gjithë ...

Lexo me teper »

EKSKLUZIVE / Si po e fsheh qeveria serverin e ri të Tatimeve, u instalua në janar 2015

Në Shqipëri, thuajse të gjithë e dinë se qeveria do t’i japë me koncension një kompanie ndërtimin e një server të ri për tatimet që do mundësojë faturat elektronike, por shumë pak e dinë, se një server i ri u instalua tek tatimet, vetëm 2 muaj para se kompania “M.POS” të bënte ofertën. Na Janar 2015 përfundoi instalimi me sukses ...

Lexo me teper »

SKANDALI- Koncesioni i TVSH / Studimin e Ministrisë së Financave e ka realizuar kompania private “M.POS”

Në muajin korrik 2015, një grup pune i Ministrisë së Financave, ka realizuar një studim fizibiliteti në lidhje me koncesionin e mbledhjes së TVSH-së. HashtagAL e disponon të plotë këtë raport të siguruar ekskluzivisht, i cili ndonëse etiketohet si një studim fizibiliteti, nga përmbajtja e tij kuptohet qartë se vetëm studim nuk është, sepse gafat logjike dhe arsyetimet e bëra ...

Lexo me teper »

Auditi i KLSH: Rilindja i zhyti financat e shtetit në borxhe

  Një auditim i Kontrollit të Lartë të Shtetit në Ministrinë e Financave, zbulon rritjen e boxhit të shtetit në 2 vitet e fundit në përmasa shqetësuese. Sipas këtij raporti Ministria e Financave po kap “rekorde” në nivelin e rritjes së borxheve të jashtme dhe të brendshme.  Sipas KLSH-së, viti 2014 ishte dhe më kritiku. Shkruan raporti: “Konstatohet se Borxhi ...

Lexo me teper »

DOKUMENTI / Koncensioni i TVSH-së, Rama firmosi në 2014: Dixhitalizimin do e kryejë Drejtoria e Tatimeve

Një dokument i sigluar nga kyeministri Rama në Dhjetor 2014, ngre dyshime serioze mbi nismën e fundit të qeverisë për dhënien me koncension të shërbimit për mbledhjen dhe koordinimin e faturave tatimore. Dokumenti është një plan strategjik i Ministrisë së Inovacionit dhe Teknologjisë dhe përcakton për secilën ministri dhe drejtori të rëndësishme shtetërore, hapat që do të ndiqen për dixhitalizimin ...

Lexo me teper »

Transaksioni 1.7 milionë USD / Kush është Vilma Nushi, biznesmenia që Rama e mbron, ndërsa Vokshi e akuzon

Zyra e kryeministri Edi Rama shpërndau sot një njoftim për shtyp, ku bënte të ditur  se do të kallëzonte penalisht deputeten e Partisë Demokratike Albana Vokshi për shpifje. Po çfarë ka ndodhur? Prej disa muajsh Albana Vokshi, edhe në cilësinë e kryetares së Komisionit Kuvendor për Shëndetësinë, ka qenë tepër aktive në denoncimin e dhënies së disa koncensioneve në shëndetësi por ...

Lexo me teper »

Shpenzimet luksoze të Armando Subashit dhe Qazim Sejdinit

Në fund të Dhjetorit Bashkia e Fierit dhe ajo e Elbasanit rezulton se kanë kontraktuar të njëjtën kompani eventesh për të realizuar zbukurimin e qyteteve. Madje dhe shumat që kanë paguar këto dy bashki janë thuajse të barabarta, rreth 10 milionë lekë secila, afro 100 mijë dollarë secila. Kompania e kontrakruar është “Iceberg Communications”, ndërsa në qytetet e Fierit dhe ...

Lexo me teper »

DOKUMENTI / Reklama te “The Economist”, qeveria preku fondin rezervë, autori u pagua 40 mln lekë

  Një vendim i qeverisë shqiptare i datës 7 Janar 2016 i dha dritën jeshile disbursimit të 360 milionë lekëve(të vjetra) për sponsorizimin e 8 faqeve shkrim-reklamë në prestigjozen “The Economist”. Gjëja e parë që bën përshtypje është se nga fondi total prej 360 milionë lekësh(të vjetra), rreth 300 milionë është shuma e tërhequr nga Fondi Rezervë i Qeverisë. Ndërsa ...

Lexo me teper »

VËZHGIM: Budallenjtë e internetit dhe manipuluesit e televizioneve

Debati i mbrëmshëm në emisionin “Opinion” trajtoi çështjen e rrjeteve sociale dhe mediave sociale. Përtej panelit të të ftuarëve që është i diskutueshëm, bënte përshtypje kahja që Fevziu i kishte dhënë këtij emisioni, duke nisur që me titullin e tij: “Budallenjtë e internetit”. Ishte një titull që Fevzo e kishte zgjedhur nga një shënim i studiuesit me famë botërore Umberto ...

Lexo me teper »

Raporti i ekspertëve: Konferencat e Gjermenit janë pa lidhje, të paqarta, vetëm me militantë

Instituti APPA në Tiranë, një organizëm i disa ekspertëve të rinj që monitorojnë aktivitetet e ministrive ka “kryqëzuar” konferencat luksoze të Ministrisë së Zhvillimit Urban për “ndërgjegjësimin mbi territorin”. Një raport i këtij instituti i siguruar nga HashtagAL bën skanerin e këtyre konferencave për muajin Nëntor-2015, konstatimet e ekspertëve janë pa ekuivok, ata i cilësojnë këto konferenca si të paqarta ...

Lexo me teper »