Templates by BIGtheme NET

SUPER CLICK

Të gjithë gati për Carapulin, edhe Belinda i jep një tender tek drejtoria e vet

Më 17 nëntor të vitit 2014, ish-Agjencia Nacionale e Trafikut Ajror (sot Albkontrol) ka shpallur një tender me objekt “Rikonstruksioni i godinës Teknologjike të “Albcontrol” për përmirësimin e kushteve”. Vlera e tenderit ishte 73 milionë e 876 mijë lekë pa TVSH ose rreth 530 mijë euro. A ishte e domosdoshme shpenzimi i mbi 500 mijë eurove “për përmirësimin e kushteve” ...

Lexo me teper »

EKSKLUZIVE / Sheikët e qeverisë, 517 mijë euro për të realizuar….5 konferenca

Transaksionet e thesarit të shtetit(SpendingData.al) kanë zbuluar dy kalime të dyshimta fondesh të Ministrisë së Zhvillimit Urban të konsumuara në fundin e muajit Dhjetor 2015. Më datën 18 Dhjetor, ministria e znj.Gjermeni, nëpërmjet agjencisë AKPT, i ka kaluar një kompanie të quajtur “Kube Studios” shumën e 11 milionë e 207 mijë lekëve. Ndërsa natën e vitit të ri, më 31 ...

Lexo me teper »

EKSKLUZIVE / Qeveria i jep tenderin 450 mijë USD nën/kryetares së Ramës dhe firmës së Alban Eftimit

Më 28 Dhjetor 2015, Ministria e Zhvillimit Urban  shpalli fituesit e tenderit për “Hartimin e Planeve të Përgjithshme Vendore për Kavajën Rrogozhinën dhe Beratin”. Në njoftimi zyrtar të kësaj ministrie, shpallej si ofertë fituese ajo e kompanisë “Atelier 4” e cila ishte futur në garë së bashku me “Institutin e Politikave Publike dhe Private (IP3)”.  Vlera fituese ishte 49 milionë ...

Lexo me teper »

EKSKLUZIVE / Si e favorizoi Rama kompaninë farmaceutike të Tom Doshit

HashtagAL Kompania farmaceutike “Profarma” ku deputeti Tom Doshi zotëron 49 për qind të aksioneve rezulton më e favorizuara në listën e ilaçeve të rimbursueshme nga ana e Ministrisë së Shëndetësisë. Lista e  siguruar ekskluzivisht nga HashtagAL, tregon se medikamentet kryesore të kësaj kompanie janë shpallur si “alternativë e parë” nga ana e Ministrisë së Shëndetësisë për vitin 2015, çka do të thotë ...

Lexo me teper »

EKSKLUZIVE / Miqtë e Olsi Ramës, 15% aksionarë me kinezët e parkut industrial

HashtagAL Në janar të këtij viti, kryeministri Rama nënshkroi një vendim të rëndësishëm qeverie, që parashikonte krijimin e një parku industrial në një territori prej 500 hektarësh në zonën e Spitallës në Durrës. Ky vendim i hapi rrugë Ministrisë së Ekonomisë së drejtuar nga Arben Ahmetaj për të shpallur garën konkuruese mbi kompaninë që do e realizonte këtë projekt të rëndësishëm. Ndërsa ...

Lexo me teper »

Koncensioni 120 mln euro në shëndetësi, pronarja tregtare duhani, administratori biznesmen karburanti

Emri i Vilma Nushit përmendet shpesh vitin e fundit në media, që kur ministri Ilir Beqaj, i hapi rrugë garës për tenderin e një koncensioni të majmë, 120 milionë euro. Ky koncension ishte i pari i dhënë për një shërbim bazik të shëndetësisë shqiptare. Parashikonte zgjedhjen e një kompanie që do të kryente kontrollin parësor shëndetësor për moshat 40-65 vjeç në ...

Lexo me teper »

KONTRATA E FSHEHTË / Rama i jep 80 hektarë tokë vëllait të deputetit për… ndërtim varrezash private

Vëllai e deputetit socialist Parid Cara është përfitues i 80 hektarëve toke shtetërore në Paskuqan.  Ka qenë një vendim i Majit të këtij viti nga qeveria shqiptare, ai që ka përcaktuar se 80 hektarë tokë, do i kalojnë për administrim kompanisë “VEBO Invest”, ndërsa kjo e fundit presupozohet se do të nisë aty ndërtimin e një varreze private. Në kompaninë ...

Lexo me teper »