Templates by BIGtheme NET

SUPER CLICK

Damian, po ku je? Si shkoi me Bechettin?

Një vit më parë, në janar 2018, një fushatë agresive televizive përhapi lajmin se Shqipëria kishte fituar gjyqin në arbitrazh me biznesmenin Francescco Bechetti. Lajmi mori dhenë asokohe në të gjitha televizionet, ndonëse ishte një spekulim. Aq i fortë ishte ky spekulim, sa sot, kur çështja e arbitrazhit është mbyllur përfundimisht, lajmin se këtë gjyq e ka fituar Bechetti, shumë ...

Lexo me teper »

SA VLEJNË DËNGLAT E “ZËRIT TË AMERIKËS”? (dhe disa info pikante për 3 ambasadorë)

Jo më larg se 24 orë më parë kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi u paraqit në studion e “Zërit të Amerikës” për të folur mbi situatën politike. Andej nga fundi i bisedës, gazetarja i bëri një pyetje Kryemadhit, në lidhje me një informacion mbi anulimin e vizës së Petrit Vasilit. E gjendur ngushtë, Kryemadhi ngriti supet dhe tha që nuk ...

Lexo me teper »

10 PYETJE PUBLIKE PËR LULZIM BASHËN

  Nga Hashtag.al Lulzim Basha po udhëheq prej disa muajsh protestat kundër qeverisë Rama, ndërsa dosjet kriminale  të qeveritarëve, bllokimi dhe kapja e sistemit nga kryeministri Rama,  korrupsioni dhe favorizimet, kanë shkaktuar jo pak pakënaqësi ndër shqiptarët. Protestat e udhëhequra nga Basha po vijnë duke u përshkallëzuar,  ndonëse kryeministri Rama posedon ndikim absolut në pjesën dërrmuese të televizioneve  dhe paneleve, ...

Lexo me teper »

RAPORTI I PLOTË- Fondacioni Soros kërkoi që minierat e Trepçës t’i jepen Serbisë

Fondacioni për Shoqërinë e Hapur Dega-Beograd (Soros Foundation), është nxitësi dhe autori i studimit të detajuar për këmbimin e territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Hashtag.al ka mundur të sigurojë raportin e plotë, origjinalin, pa redaktime në gjuhën serbe, ndërsa më herët në media janë ofruar disa versione të kufizuara të këtij raporti, kryesisht përmbledhje përshkruese në gjuhën angleze. Raporti në ...

Lexo me teper »

A po vuan Gjiknuri nga simptoma RDS? (Disa sjellje të çuditshme të ish-ministrit)

Në muajin dhjetor 2018, Edi Rama riformatoi thuajse gjithë kabinetin qeveritar. Ministrat ranë sikur të ishin birila. Kjo lëvizje që në dukje përfshiu gjithë kabinetin, në fakt kishte shënjestër veç dy ministra, Arben Ahmetajn dhe Damian Gjiknurin, ministrat e tjerë ishin garnitura që i duhej Ramës për të kamufluar ndëshkimin si reformë. Ish-ministri Arben Ahmetaj ka marrë një pozicion të ...

Lexo me teper »

KUSH E MBRON KUNATIN E SAMIR MANES? (Një krahasim mes Gentit dhe Hiteshit)

Në harkun kohor të 10 ditëve, televizioni kombëtar Top-Channel ka publikuar një dyzinë lajmesh që lidhen me dy vëllezër biznesmenë indianë, vëllezërit Sandesara, të cilët kanë marrë shtetësinë shqiptare, por në vitin 2018 një gjykatë në Indi i ka shpallur fajtorë për një skemë të dyshuar si mashtrim bankar. Më datën 22 Mars në Rinas u ndalua dhe kunati i ...

Lexo me teper »

SAMITI I DIASPORËS – “Zoti kryeministër, unë do të tregoj si vidhet. Hajdutin kape ti.”

*Nga Andy Wharhol Samiti i Diasporës është një ndër eventet tipike qeveritare që në vetvete kanë për qëllim futjen në xhep të një shume kolosale parash nga individë që janë shumë afër kryeministrit, po afër fare. Këta individë shtrihen që nga Zyra e Protokollit, Drejtoria e Shërbimeve Qeveritare dhe deri në Ministri dhe Bashkinë Tiranë. Por le të mos hiqemi ...

Lexo me teper »

Fredi nga Peqini zbulon komplotin sovjetik

Portali AlpeNews i kontrolluar nga ish-gazetari Alfred Peza, ka raportuar dhe sponsorizuar një artikull tërësisht të rremë duke deformuar dhe tjetërsuar të dhëna elementare që mund të gjenden lehtësisht nga kushdo me një kërkim në Google.  (Lexoni këtu artikullin e AlpeNews) Artikulli ka në shënjestër një autore të huaj, aktive në Shqipëri, ajo quhet Alice Taylor, e cila shkruan periodikisht ...

Lexo me teper »

Pse goditi Blushi në Bulqizë? (Prapaskenat e një dokumentari)

Më 13 shkurt të këtij viti, “Top Channel” shfaq për ndjekësit e tij një emision dedikuar minierave në Shqipëri. Emisioni “Top Story”, nën frymën e “batërdisë dhe parcelizimit” të burimeve natyrore shfaqte shqetësimin e shkatërrimit të tyre, duke qarë hallin e minatorëve. Dokumentari pretendon se ka investiguar biznesin dhe labirintin e interesave të kromit por kompania më e madhe operuese ...

Lexo me teper »

Si u përdor Linda Rama për të mbuluar operacionin bankar të Samir Manes

Nga Habjon Hasani Emri i Linda Ramës, bashkëshortes së kryeministrit, ka qenë kolona zanore e çdo diskutimi publik vitin e fundit në Shqipëri, sa i takon sektorit bankar. Zonja Rama është lakuar për pjesëmarrjen e saj në bordin e ABI-Bank, në kontekstin e dyshimeve mbi mënyrën si u licencua kjo bankë me origjinë offshore, apo dhe më tej me akuza ...

Lexo me teper »